Aikey, Michehl, Moudry, Crimmins, Monson opening night winners in Webster City
Print this page
May 7, 2022

Jeff Aikey won the USRA Modified main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Karl Chevrolet Hamilton County Speedway, Webster City, Iowa
Saturday, May 7, 2022

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
2. (4) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
3. (2) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
5. (5) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa
6. (6) 27 Michael Parcel, Bondurant, Iowa

Heat #2:
1. (3) 77 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
2. (2) 84 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
3. (4) 41 Nate Hughes, Eagle Grove, Iowa
4. (5) 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
5. (1) 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.

Feature:
1. (2) 77 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
2. (1) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
3. (8) 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
4. (3) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
5. (4) 41 Nate Hughes, Eagle Grove, Iowa
6. (7) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
7. (10) 27 Michael Parcel, Bondurant, Iowa
8. (9) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa
9. (6) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
10. (5) 84 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
DNS – 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.

MEDIEVAL USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (1) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa
3. (5) 32 Derek Green, Granada, Minn.
4. (4) 7J John Campbell, Belmond, Iowa
5. (7) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
6. (6) 77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa
7. (3) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa

Heat #2:
1. (3) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
2. (2) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
3. (1) 10A John Ades, Rippey, Iowa
4. (6) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
5. (4) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
6. (5) 25 Dan Jones, Waukon, Iowa
DNS – 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa

Heat #3:
1. (2) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
2. (5) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
3. (1) 77M Jeff Mueller, Albion, Iowa
4. (4) 21X Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
5. (6) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
6. (3) 10X Justin Ades, Webster City, Iowa
7. (7) 2 Wayne Landheer, Thompson, Iowa

Feature:
1. (8) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
2. (10) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
3. (3) 32 Derek Green, Granada, Minn.
4. (11) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa
5. (2) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
6. (18) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
7. (14) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
8. (1) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
9. (9) 77M Jeff Mueller, Albion, Iowa
10. (6) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
11. (7) 21X Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
12. (13) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
13. (4) 7J John Campbell, Belmond, Iowa
14. (16) 25 Dan Jones, Waukon, Iowa
15. (5) 10A John Ades, Rippey, Iowa
16. (19) 2 Wayne Landheer, Thompson, Iowa
17. (17) 10X Justin Ades, Webster City, Iowa
18. (20) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
19. (12) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
20. (15) 77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa
DNS – 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 65J Josh Appel, Garner, Iowa
2. (1) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
3. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (4) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
5. (5) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
6. (6) 7D Brian Vander Wal, Madrid, Iowa
DNS – 26 Jason Carney, Boone, Iowa
DNS – 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

Heat #2:
1. (1) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (5) 99 Rocky Caudle, Ellsworth, Iowa
3. (2) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
4. (4) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
5. (3) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
6. (7) 147 Clayton Bohner, Geneva, Iowa
7. (6) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa

Heat #3:
1. (1) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
2. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (3) 2 Jerid Ratzke, Webster City, Iowa
4. (2) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
5. (5) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
6. (4) 17 Lee Beemer, Fairmont, Minn.
7. (7) 55W Aiden Webb, Roland, Iowa

Feature:
1. (8) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
2. (9) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (11) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (7) 2 Jerid Ratzke, Webster City, Iowa
6. (15) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
7. (2) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
8. (6) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
9. (10) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
10. (13) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
11. (5) 99 Rocky Caudle, Ellsworth, Iowa
12. (12) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
13. (1) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
14. (18) 17 Lee Beemer, Fairmont, Minn.
15. (22) 55W Aiden Webb, Roland, Iowa
16. (17) 147 Clayton Bohner, Geneva, Iowa
17. (19) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
18. (16) 7D Brian Vander Wal, Madrid, Iowa
19. (14) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
DQ – (3) 65J Josh Appel, Garner, Iowa
DNS – 26 Jason Carney, Boone, Iowa
DNS – 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
2. (2) 99X Josh Sidles, Emmetsburg, Iowa
3. (1) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (6) 10X Danny Sassman Jr., Fort Dodge, Iowa
5. (3) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
6. (7) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
7. (9) 7 Logan Knudson, Buffalo Center, Iowa
8. (8) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
9. (10) 28 Chris Teel, Webster City, Iowa
10. (5) T8 Brandon Nielsen, Spencer, Iowa

Heat #2:
1. (2) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (1) 52W Weston Koop, Rockwell, Iowa
3. (4) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
4. (3) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
5. (5) 8R Cory Roe, Webster City, Iowa
6. (6) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
7. (7) 01G Gavin Bussinger, Granada, Minn.
8. (8) 2 Dustin Miller, Hampton, Iowa

Feature:
1. (5) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (4) 10X Danny Sassman Jr., Fort Dodge, Iowa
3. (1) 52W Weston Koop, Rockwell, Iowa
4. (7) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (8) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
6. (2) 99X Josh Sidles, Emmetsburg, Iowa
7. (10) 8R Cory Roe, Webster City, Iowa
8. (14) 01G Gavin Bussinger, Granada, Minn.
9. (11) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
10. (12) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
11. (13) 7 Logan Knudson, Buffalo Center, Iowa
12. (3) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
13. (17) 28 Chris Teel, Webster City, Iowa
14. (16) 2 Dustin Miller, Hampton, Iowa
15. (15) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
16. (9) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
17. (6) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
DNS – T8 Brandon Nielsen, Spencer, Iowa

USRA TUNERS

Heat #1:
1. (7) 5 Oliver Monson, Humboldt, Iowa
2. (4) 22 Michael Sinclair, Woolstock, Iowa
3. (6) 18 Matt Buchanan, Creston, Iowa
4. (2) 96 Chris Wastun, Humboldt, Iowa
5. (1) 48C Chris Eddington, Clarion, Iowa
6. (5) 10S Sarah Gilbert, Kamara, Iowa
7. (3) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa

Heat #2:
1. (2) 15 Tyler Crimmins, Ft Dodge, Iowa
2. (4) 33 Dalton Chipp, Latimer, Iowa
3. (1) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
4. (5) 10D Dylan Gilbert, Kamrar, Iowa
5. (6) 68J Jonathan Buchanan, Story City, Iowa
6. (3) 14F Thomas Ford, Dakota City, Iowa

Feature:
1. (5) 5 Oliver Monson, Humboldt, Iowa
2. (6) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
3. (1) 22 Michael Sinclair, Woolstock, Iowa
4. (8) 10D Dylan Gilbert, Kamrar, Iowa
5. (10) 68J Jonathan Buchanan, Story City, Iowa
6. (7) 96 Chris Wastun, Humboldt, Iowa
7. (11) 10S Sarah Gilbert, Kamara, Iowa
8. (9) 48C Chris Eddington, Clarion, Iowa
9. (12) 14F Thomas Ford, Dakota City, Iowa
10. (4) 15 Tyler Crimmins, Ft Dodge, Iowa
11. (2) 18 Matt Buchanan, Creston, Iowa
12. (3) 33 Dalton Chipp, Latimer, Iowa
13. (13) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa

Visit usraracing.com for schedules, points, photos, souvenirs, videos and more. Follow our social media channels on Facebook, Instagram, Twitter and YouTube. Click here to get USRA news delivered to your inbox.

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing TiresBeyea HeadersChevrolet PerformanceChristie Door CompanyFast ShaftsFK Rod EndsK1 RaceGear by Ryan BowersKS EngineeringKSE Racing ProductsMesilla Valley TransportationMSDNitroquest MediaPEM Racing Gears & DrivetrainRacinDirtSummit Racing EquipmentSunoco Race Fuels.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ARMI ContractorsBoubin Tire & AutomotiveBrodix Cylinder HeadsDAY MotorsportsInnovative AutoGlass & Window TintPBM Performance ProductsStar 1 Roofing & ConstructionStealth Oilwell ServicesTexas Locomotive SolutionsTNT Auto PartsYouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing ProductsAllstar PerformanceBryke RacingBSB ManufacturingChamp PansEdelbrockHooker HarnessIntegra Racing Shocks & SpringsJE PistonsKeyser ManufacturingLandrum Performance SpringsMedieval ChassisPerformance Bodies & PartsQA1RacerWebsite.comReal Racing WheelsSwift SpringsSybesma GraphicsWehrs Machine & Racing ProductsWilwood Disc Brakes Five1seven DesignsFour Seven Designs Salon & BoutiqueHi-Tek PavingJerovetz Motorsports Racing PartsPenske Racing ShocksRace Smart WrapsS&S Fishing & RentalTraeger Wood Pellet Grills by Elliott Motorsports.

USRA RACETRACKS: 67 Speedway of Texarkana, 81 Speedway, Alien Motor Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Big O Speedway, Bolivar Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Centerville Super Speedway, Chateau Speedway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Diamond Park Speedway, Eagle Valley Speedway, Electric City Speedway, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Gondik Law Speedway, Hamilton County Speedway, Humboldt Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lake Ozark Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Lebanon Midway Speedway, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Pike County Speedway, Rapid Speedway, Rocket Raceway Park, Sports Park Raceway, Springfield Raceway, Super Bee Speedway, Superbowl Speedway, Texas Motor Speedway Dirt Track, Tomahawk Speedway, Tri-State Speedway, Tulsa Speedway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway, Winneshiek Raceway.



Contact Us
Connect

© Copyright 2022 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group