Overgaard, Mulder, Fitzpatrick winners as racing returns to Rapid Speedway
Print this page
April 30, 2021  |  by Joel Vis

Chad Overgaard won the Medieval USRA Stock Car main event.

A beautiful day made for a perfect fit for the start of the 2021 season Friday at Rapid Speedway.

The racers and the fans agreed as 117 cars checked in the back gate for competition infront of a big crowd ready to see racing again.

Seventeen heat races and four "B" features finally set the field for the main events on opening night.

In the Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks main event, polesitter Dylan Fitzpatrick led from start to finish but not without some competition.

Early on, defending champion Dustin Gulbrandson was on the move and making aggressive moves through the field charging towards the front, but one wrong move caused Gulbrandson to get into the back of Rick VanderWeide, turning him.

As they checked up, Gulbrandson was clipped in the back by another car sending him up and over down the backstretch.

After the restart, Sioux Falls, South Dakota, driver Levi VanderWiede would put the pressure on Fitzpatrick as he looked inside on a couple occasions but not getting the run he needed.

A last-lap attempt fell about a half-car-length short as Fitzpatrick held on for the win.

Behind Fitzpatrick and Levi VanderWeide were a couple hard chargers in Tyler Schlumbohm and Eric Gaul who started 11th and 13th, respectively while Josh Bradley rounded out the top five.

Heat races were won by Doug Brinkhouse, Schlumbohm, Bradley and Tracey Halouska. Cadyn Wessels won the "B" feature.

The USRA B-Mods saw Dave Kennedy of Sioux Falls take the early race lead with Jackson Mulder of Doon moving from seventh to second in a matter of a few laps.

Cars collided on lap six, bringing out the caution. On the restart, Mulder stumbled and dropped back to fourth but that forced him to try a new line.

Mulder jumped to the top side and rocketed back around all three cars and grabbed the lead away on lap nine and then used the high line to cruise to his first win of the season.

Anthony Roth of Columbus, Nebraska, came from eighth to finish second ahead of Tyler Johnson, Devon Schlumbohm and Kennedy.

Roth, Mulder, Justin Klynsma and Kevin Joachim took the heat race wins while the "B" features went to Trevor Tesch and Lyndon Johnson.

The final race of the evening was the Medieval USRA Stock Cars and saw multiple drivers battle for the top spot. In the end it was Chad Overgaard taking the checkers on night one.

Polesitter Colby Klaassen of Little Rock took off to the early lead with track champion Darrin Korthals of Rock Rapids right behind him. Korthals took a few shots at Klaassen but couldn’t make the pass.

After a debris caution bunched the field it was Colton Arends of Luverne, Minnesota, on the move from the 12th starting spot to make his challenge at the leaders.

Arends went low while Korthals went high, leaving Klaassen in the middle for a three-wide battle for the lead, but a caution again flew and restacked the order.

On the restart, Arends made the pass for second and started working on Klaassen for the lead but an untimely slip-up caused Arends to spin in turn four and end his chances for a win.

All while this battle up front was garnering the attention of the fans, Chad Overgaard of Kanaranzi, Minnesota, snuck into the fray and out of nowhere charged on the high side and came to second, and then a power slide job in turn four gave him the lead.

Klaassen spun on the pass and retired from the event while Overgaard made the charge from 11th to first count as he drove on to his first win at the Rapid Speedway in a number of years.

Korthals came home second ahead of Gulbrandson, Austin Brands of Boyden and Rick Gregoire of Russel, Minnesota.

Overgaard, Korthals, Klaassen and Roger Verdoorn won the heats and Spencer Kalass won the "B" feature.

Racing action returns again next Friday night, May 7, with the Summit USRA Weekly Racing Series feturing Medieval USRA Stock Cars, USRA B-Mods and Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks with the addition of the SLMR Late Models.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, April 30, 2021

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
2. (3) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn.
3. (7) 31 Trent Schroeder, Worthington, Minn.
4. (2) 0TG Brad TeGrotenhuis, Orange City, Iowa
5. (4) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
6. (6) 43 Mark Henry, Rock Rapids, Iowa
7. (5) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.

Heat #2:
1. (3) 42 Chad Overgaard, Luverne, Minn.
2. (4) 1 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
4. (6) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
5. (1) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
6. (5) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
7. (7) 1H Alex Hemmingson, Sioux Falls, S.D.

Heat #3:
1. (3) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
2. (7) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
3. (5) 17 Austin Brands, Boyden, Iowa
4. (6) 14 Jason Fisher, Lakefield, Minn.
5. (4) 4 Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
6. (2) 81 Tanner Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
7. (1) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa

Heat #4:
1. (3) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 14X Jason Anderson, Canby, Minn.
3. (1) 5X Kevin Kremin, Kenneth, Minn.
4. (6) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
5. (2) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
6. (7) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
7. (4) 46-7B Corey Bosma, Ocheyedan, Iowa

"B" Feature:
1. (6) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
2. (1) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
3. (3) 4 Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
4. (7) 81 Tanner Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
5. (5) 43 Mark Henry, Rock Rapids, Iowa
6. (2) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
7. (8) 1H Alex Hemmingson, Sioux Falls, S.D.
8. (9) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
9. (4) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
DNS – 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
DNS – 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
DNS – 46-7B Corey Bosma, Ocheyedan, Iowa

"A" Feature:
1. (11) 42 Chad Overgaard, Luverne, Minn.
2. (5) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (4) 1 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 17 Austin Brands, Boyden, Iowa
5. (14) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
6. (2) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
7. (10) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
8. (9) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn.
9. (20) 81 Tanner Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
10. (13) 0TG Brad TeGrotenhuis, Orange City, Iowa
11. (3) 14X Jason Anderson, Canby, Minn.
12. (16) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
13. (17) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
14. (15) 14 Jason Fisher, Lakefield, Minn.
15. (8) 31 Trent Schroeder, Worthington, Minn.
16. (6) 5X Kevin Kremin, Kenneth, Minn.
17. (1) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
18. (12) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
19. (18) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
20. (19) 4 Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 1S Justin Klynsma, Hospers, Iowa
2. (7) 27 Tyler Myers, Harrisburg, S.D.
3. (2) 20X Brayden Ahlers, Slayton, Minn.
4. (3) 15A Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
5. (6) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
6. (5) 21F Eric Faber, Sioux Center, Iowa
7. (4) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
8. (8) 87 Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (2) 60IV Anthony Roth, Columbus, Neb.
2. (1) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
4. (8) A13X Alex Wiertzema, Little Rock, Iowa
5. (6) 19 Tracy Johnson, Lake Preston, S.D.
6. (7) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
7. (4) 10N Keegan Nordquist, Beresford, S.D.
8. (3) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.

Heat #3:
1. (2) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
2. (4) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
3. (7) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
4. (6) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
5. (8) 34 Miles Veen, Worthington, Minn.
6. (3) 77 Colton Kaskie, Sheldon, Iowa
7. (1) 50 Roger DeBoer, Rock Rapids, Iowa
DQ – (5) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.

Heat #4
1. (1) 27J Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
2. (3) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (6) 97 Damien Vandenberg, Renner, S.D.
5. (2) 06W Ryan Walker, Kanaranzi, Minn.
6. (7) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
7. (4) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
8. (8) 20S Jason Stegemann, Matlock, Iowa

"B" Feature #1:
1. (1) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
2. (2) 21F Eric Faber, Sioux Center, Iowa
3. (7) 10N Keegan Nordquist, Beresford, S.D.
4. (3) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 87 Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 19 Tracy Johnson, Lake Preston, S.D.
7. (8) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.
8. (6) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.

"B" Feature #2:
1. (6) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
2. (3) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
3. (1) 06W Ryan Walker, Kanaranzi, Minn.
4. (4) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
5. (5) 50 Roger DeBoer, Rock Rapids, Iowa
6. (8) 20S Jason Stegemann, Matlock, Iowa
7. (2) 77 Colton Kaskie, Sheldon, Iowa
8. (7) 34 Miles Veen, Worthington, Minn.

"A" Feature:
1. (7) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
2. (8) 60IV Anthony Roth, Columbus, Neb.
3. (6) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
4. (5) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
5. (1) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
6. (9) 1S Justin Klynsma, Hospers, Iowa
7. (11) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
8. (13) 15A Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
9. (10) 27J Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
10. (18) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
11. (2) 20X Brayden Ahlers, Slayton, Minn.
12. (3) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
13. (14) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
14. (17) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
15. (20) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
16. (15) 97 Damien Vandenberg, Renner, S.D.
17. (16) A13X Alex Wiertzema, Little Rock, Iowa
18. (19) 21F Eric Faber, Sioux Center, Iowa
19. (12) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
DQ – (4) 27 Tyler Myers, Harrisburg, S.D.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 43 Doug Brinkhous, George, Iowa
2. (3) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
3. (7) 51 Tyler Lursen, Adrian, Minn.
4. (6) 2* Dustin Schultz, Marshall, Minn.
5. (1) 23 Jordan Ahlers, Slayton, Minn.
6. (2) 28 Terry Larsen, Sioux Falls, S.D.
7. (5) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.

Heat #2:
1. (1) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 221 Logan Fitzpatrick, Worthing, S.D.
4. (5) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
5. (7) 78S Spencer Sprock, George, Iowa
6. (4) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
7. (6) 50M Marni DeBoer, Little Rock, Iowa

Heat #3:
1. (1) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
2. (3) 82 Dylan Fitzpatrick, Magnolia, Minn.
3. (4) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
4. (5) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
5. (2) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
DNS – 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa

Heat #4:
1. (2) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
2. (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (1) 93 Rick VanderWeide, Renner, S.D.
4. (3) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
5. (5) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 69 Cadyn Wessels, Luverne, Minn.

"B" Feature:
1. (4) 69 Cadyn Wessels, Luverne, Minn.
2. (6) 50M Marni DeBoer, Little Rock, Iowa
3. (1) 78S Spencer Sprock, George, Iowa
4. (5) 28 Terry Larsen, Sioux Falls, S.D.
5. (8) 2* Dustin Schultz, Marshall, Minn.
6. (9) 23 Jordan Ahlers, Slayton, Minn.
7. (3) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
8. (7) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
9. (2) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
DNS – 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
DNS – 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
DNS – 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa

"A" Feature:
1. (1) 82 Dylan Fitzpatrick, Magnolia, Minn.
2. (7) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (11) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
4. (13) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
5. (3) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
6. (9) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
7. (2) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
8. (12) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
9. (5) 93 Rick VanderWeide, Renner, S.D.
10. (8) 221 Logan Fitzpatrick, Worthing, S.D.
11. (16) 50M Marni DeBoer, Little Rock, Iowa
12. (15) 69 Cadyn Wessels, Luverne, Minn.
13. (17) 78S Spencer Sprock, George, Iowa
14. (10) 51 Tyler Lursen, Adrian, Minn.
15. (4) 43 Doug Brinkhous, George, Iowa
16. (6) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
17. (14) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
18. (18) 28 Terry Larsen, Sioux Falls, S.D.




Contact Us
Connect

© Copyright 2021 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group