Hughes, Lee, Hollingsworth, Abernathy taste victory at Tri-State Speedway
Print this page
October 2, 2021

Denver Lee won the Medieval USRA Stock Car main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Tri-State Speedway, Pocola, Okla.
Saturday, Oct. 1, 2021

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 12H Jason Hughes, Watts, Okla.
2. (6) 17 Brent Holman, Rogers, Ark.
3. (4) 47 Joshua Harney, Prairie Grove, Ark.
4. (3) 53 Aaron Moss, Haskell, Okla.
5. (5) G17 Grant Holman, Springdale, Ark.
6. (2) 33 Lonnie Robins, Alma, Ark.

Heat #2:
1. (1) 7D Jake Davis, Hackett, Ark.
2. (6) 712 Trevor Hughes, Salina, Okla.
3. (4) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark.
4. (5) 57 Robby Hines, Mena, Ark.
5. (3) 33S Chad Smith, Springdale, Ark.
6. (2) 18 Casey Lindell, Porter, Okla.

Heat #3:
1. (4) 12 Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark.
2. (2) 1T Ryan Taylor, Tontitown, Ark.
3. (1) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
4. (6) 89 Tate Cole, Fort Gibson, Okla.
5. (5) 15L Chris Lewis, Springdale, Ark.
6. (3) 15P Preston Gallaway, Rogers, Ark.

Feature:
1. (4) 12H Jason Hughes, Watts, Okla.
2. (8) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark.
3. (1) 17 Brent Holman, Rogers, Ark.
4. (16) 33 Lonnie Robins, Alma, Ark.
5. (2) 12 Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark.
6. (3) 7D Jake Davis, Hackett, Ark.
7. (10) 53 Aaron Moss, Haskell, Okla.
8. (14) 33S Chad Smith, Springdale, Ark.
9. (11) 57 Robby Hines, Mena, Ark.
10. (5) 712 Trevor Hughes, Salina, Okla.
11. (15) 15L Chris Lewis, Springdale, Ark.
12. (13) G17 Grant Holman, Springdale, Ark.
13. (6) 1T Ryan Taylor, Tontitown, Ark.
14. (9) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
15. (7) 47 Joshua Harney, Prairie Grove, Ark.
16. (18) 15P Preston Gallaway, Rogers, Ark.
17. (17) 18 Casey Lindell, Porter, Okla.
18. (12) 89 Tate Cole, Fort Gibson, Okla.

MEDIEVAL USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 5 Wesley Bourne, Cameron, Okla.
2. (4) 03 Denver Lee, Witts Springs, Ark.
3. (3) 15J Jaymee McGarrah, Huntsville, Ark.
4. (5) 11W Graci Williams, Fort Gibson, Okla.
DNS – (1) 21 Jeff Costa, Checotah, Okla.

Heat #2:
1. (1) 1S Tandy Sullivan, Spiro, Okla.
2. (2) J28 Jay Anderson, Springdale, Ark.
3. (3) 21C Cory Clark, Hackett, Ark.
DNS – 8 Isaac Bryant, Talihina, Okla.

Feature:
1. (3) 03 Denver Lee, Witts Springs, Ark.
2. (8) 8 Isaac Bryant, Talihina, Okla.
3. (2) 5 Wesley Bourne, Cameron, Okla.
4. (5) 15J Jaymee McGarrah, Huntsville, Ark.
5. (1) 1S Tandy Sullivan, Spiro, Okla.
6. (4) J28 Jay Anderson, Springdale, Ark.
7. (6) 21C Cory Clark, Hackett, Ark.
8. (7) 11W Graci Williams, Fort Gibson, Okla.
9. (9) 21 Jeff Costa, Checotah, Okla.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 788 Kevin Guinn, Fayetteville, Ark.
2. (5) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark.
3. (6) 22 Dalton Ragsdale, Muskogee, Okla.
4. (2) 25 Ryan Adams, Fort Smith, Ark.
5. (8) 5E Ty Evans, Fort Smith, Ark.
6. (4) 3 Masson Martin, Cave Springs, Mo.
7. (7) 17W Trey Wiley, Sallisaw, Okla.
8. (3) 185 Brandon Barrett, Joplin, Mo.

Heat #2:
1. (4) 17M Jeff Metcalf, Gentry, Ark.
2. (8) 1 Ryan Williams, Fort Smith, Ark.
3. (1) Z28 Doug Jones, Prairie Grove, Ark.
4. (6) 17H Weston Holman, Springdale, Ark.
5. (5) 40 Chris Smith, Coweta, Okla.
6. (7) 6L Toby Lindell, Muskogee, Okla.
7. (2) 51 Brandon Bondo, Van Buren, Ark.
8. (3) 208 Derek Luu, Pocola, Okla.

Heat #3:
1. (1) D97 Devin Barker, Elkins, Ark.
2. (2) 99 Jacob Campbell, Oktaha, Okla.
3. (6) 13 Lonnie Robins Jr., Alma, Ark.
4. (3) 78 Chris Belt, Van Buren, Ark.
5. (5) 05 Brent Willyard, Van Buren, Ark.
6. (4) C35 Casey Willson, Farmington, Ark.
DNS – 11 Michael Hines, Van Buren, Ark.

Heat #4:
1. (3) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
2. (5) 17 Neil Johnston, Fort Smith, Ark.
3. (2) G17 Martin Hemphill, Spiro, Okla.
4. (1) 6 Jimmy Mcgarrah, Huntsville, Ark.
5. (4) 6T Chris Tuck, Mulberry, Ark.
6. (6) 116 Nathan Melanson, Gravette, Ark.
DNS – 2B Dallas Bourland, Fort Smith, Ark.

"B" Feature #1:
1. (1) 25 Ryan Adams, Fort Smith, Ark.
2. (3) 5E Ty Evans, Fort Smith, Ark.
3. (2) 78 Chris Belt, Van Buren, Ark.
4. (4) 05 Brent Willyard, Van Buren, Ark.
5. (6) C35 Casey Willson, Farmington, Ark.
6. (5) 3 Masson Martin, Cave Springs, Mo.
7. (7) 17W Trey Wiley, Sallisaw, Okla.
8. (9) 185 Brandon Barrett, Joplin, Mo.
9. (8) 11 Michael Hines, Van Buren, Ark.

"B" Feature #2:
1. (1) 17H Weston Holman, Springdale, Ark.
2. (2) 6 Jimmy Mcgarrah, Huntsville, Ark.
3. (3) 40 Chris Smith, Coweta, Okla.
4. (5) 6L Toby Lindell, Muskogee, Okla.
5. (6) 116 Nathan Melanson, Gravette, Ark.
6. (4) 6T Chris Tuck, Mulberry, Ark.
7. (7) 51 Brandon Bondo, Van Buren, Ark.
8. (8) 208 Derek Luu, Pocola, Okla.
DNS – 2B Dallas Bourland, Fort Smith, Ark.

"A" Feature:
1. (2) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark.
2. (7) 99 Jacob Campbell, Oktaha, Okla.
3. (9) 22 Dalton Ragsdale, Muskogee, Okla.
4. (6) 788 Kevin Guinn, Fayetteville, Ark.
5. (3) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
6. (4) D97 Devin Barker, Elkins, Ark.
7. (8) 17 Neil Johnston, Fort Smith, Ark.
8. (5) 17M Jeff Metcalf, Gentry, Ark.
9. (12) G17 Martin Hemphill, Spiro, Okla.
10. (15) 5E Ty Evans, Fort Smith, Ark.
11. (11) 13 Lonnie Robins Jr., Alma, Ark.
12. (18) 40 Chris Smith, Coweta, Okla.
13. (17) 78 Chris Belt, Van Buren, Ark.
14. (19) 05 Brent Willyard, Van Buren, Ark.
15. (10) Z28 Doug Jones, Prairie Grove, Ark.
16. (1) 1 Ryan Williams, Fort Smith, Ark.
17. (14) 17H Weston Holman, Springdale, Ark.
18. (13) 25 Ryan Adams, Fort Smith, Ark.
19. (16) 6 Jimmy Mcgarrah, Huntsville, Ark.
20. (20) 6L Toby Lindell, Muskogee, Okla.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 4 Chad Abernathy, Mt. Ida, Ark.
2. (3) 11X Tommy Woody, Mt. Ida, Ark.
3. (5) 4T Tate Abernathy, Mt. Ida, Ark.
4. (2) J3 Frank Jackson, Fort Smith, Ark.
5. (7) 44 Ty O'Neal, Muskogee, Okla.
6. (1) 18B Shawn Blair, Fayetteville, Ark.
7. (6) 15H Michael Hopson, Fort Smith, Ark.

Heat #2:
1. (2) 4A Ty Abernathy, Mt. Ida, Ark.
2. (5) 0 Hector Warnick, Mt. Ida, Ark.
3. (1) 5 Wesley Bourne, Cameron, Okla.
4. (4) 1P Marshall Penson, Van Buren, Ark.
5. (3) 03 O'Riley Hettinger, Bokoshe , Okla.
6. (6) 9 Ty O'Neal, Stigler, Okla.
DNS – 27 Rick Edgerton, Fort Smith, Ark.

Feature:
1. (1) 4A Ty Hollingsworth, Mt. Ida, Ark.
2. (2) 4 Chad Abernathy, Mt. Ida, Ark.
3. (3) 11X Tommy Woody, Mt. Ida, Ark.
4. (7) 1P Marshall Penson, Van Buren, Ark.
5. (9) 03 O'Riley Hettinger, Bokoshe , Okla.
6. (10) 18B Shawn Blair, Fayetteville, Ark.
7. (6) J3 Frank Jackson, Fort Smith, Ark.
8. (8) 44 Ty O'Neal, Muskogee, Okla.
9. (12) 15H Michael Hopson, Fort Smith, Ark.
10. (11) 9 Ty O'Neal, Stigler, Okla.
11. (5) 4T Tate Abernathy, Mt. Ida, Ark.
12. (4) 0 Hector Warnick, Mt. Ida, Ark.
DNS – 5 Wesley Bourne, Cameron, Okla.



Contact Us
Connect

© Copyright 2021 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group