Hamilton steamroller rolls on at Superbowl Speedway
Print this page
October 10, 2020

Walter Hamilton won the Sunoco USRA Stock Car main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Superbowl Speedway, Greenville, Texas
Saturday, October 10, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (6) 3M Lee McCullough, Combine, Texas
2. (1) 26G Bobby Glover, Royse City, Texas
3. (5) 75 David Hill, Grand Saline, Texas
4. (7) 9S Mike Smith, Wylie, Texas
5. (2) 25 Greg Hammitt, Edgewood, Texas
6. (4) 134 Joshua Jackson, Lindale, Texas
7. (3) 118 Allen Conger, Caddo Mills, Texas

Heat #2:
1. (1) 010 David Newton, Combine, Texas
2. (4) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
3. (3) M1 Ken Miller, Greenville, Texas
4. (2) 67 Mark Ross, Sachse, Texas
5. (5) 03 James Brown, Forney, Texas
6. (7) 5 Matt Watkins, Fruitvale, Texas
7. (6) 7 Ricky Sessions, Boyd, Texas

Heat #3:
1. (5) 13 Jeff Hammitt, Terrell, Texas
2. (3) 00K Michael Keen, Mesquite, Texas
3. (4) J23 Joe Miller, Troup, Texas
4. (7) 58 Matt Rhodes, Paris, Texas
5. (1) 45 Josh Glidewell, Grand Saline, Texas
6. (2) 45X Colton English, Rowlett, Texas
7. (6) K13 Shane King, Seagoville, Texas

Heat #4:
1. (5) 1W Walter Hamilton, Dallas, Texas
2. (2) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (7) 79 Chris Bell, Crandall, Texas
4. (6) 3MX Ken Morris, Edgewood, Texas
5. (1) 11 Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
6. (8) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
7. (4) 72D Sonny Dawdy, Caddo Mills, Texas
8. (3) 56X Brandon King, Greenville, Texas

Feature:
1. (3) 1W Walter Hamilton, Dallas, Texas
2. (5) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
3. (4) 010 David Newton, Combine, Texas
4. (8) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
5. (1) 3M Lee McCullough, Combine, Texas
6. (7) 26G Bobby Glover, Royse City, Texas
7. (10) J23 Joe Miller, Troup, Texas
8. (13) M1 Ken Miller, Greenville, Texas
9. (24) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
10. (15) 3MX Ken Morris, Edgewood, Texas
11. (22) 134 Joshua Jackson, Lindale, Texas
12. (9) 75 David Hill, Grand Saline, Texas
13. (16) 67 Mark Ross, Sachse, Texas
14. (12) 58 Matt Rhodes, Paris, Texas
15. (14) 79 Chris Bell, Crandall, Texas
16. (25) 118 Allen Conger, Caddo Mills, Texas
17. (28) 72D Sonny Dawdy, Caddo Mills, Texas
18. (17) 25 Greg Hammitt, Edgewood, Texas
19. (21) 5 Matt Watkins, Fruitvale, Texas
20. (6) 00K Michael Keen, Mesquite, Texas
21. (26) 7 Ricky Sessions, Boyd, Texas
22. (29) 56X Brandon King, Greenville, Texas
23. (20) 11 Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
24. (2) 13 Jeff Hammitt, Terrell, Texas
25. (23) 45X Colton English, Rowlett, Texas
26. (18) 03 James Brown, Forney, Texas
DNS – (19) 45 Josh Glidewell, Grand Saline, Texas
DNS – (27) K13 Shane King, Seagoville, Texas
DQ – (11) 9S Mike Smith, Wylie, Texas

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (1) 43B Billy Brierton, Greenville, Texas
2. (4) 13X Rowdy Day, Greenville, Texas
3. (2) 13F Clint Frideley, Wills Point, Texas
4. (3) 753 Jack Franklin, Royce City, Texas
5. (5) 77 James Sisco, Quinlan, Texas
6. (6) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
7. (7) 12X Matt Reid, Sunnyvale, Texas

Heat #2:
1. (1) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (3) 47 Bailey Dosser, Rusk, Texas
3. (4) 14N Michael Newhard, Dallas, Texas
4. (5) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
5. (6) 36X Brian Orr, Sulphur Springs, Texas
6. (7) 23C Darnen Fretz, Rockwall, Texas
7. (2) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas

Heat #3:
1. (2) 12 Tyler Welborn, Princeton, Texas
2. (4) 14 Barry Hornbeck, Longview, Texas
3. (3) 18 Tim Clonch, Quinlan, Texas
4. (1) 34J Quitnton Jackson, Lindale. , Texas
5. (5) 569 Cody Phillips, Denison, Texas

Feature:
1. (2) 43B Billy Brierton, Greenville, Texas
2. (3) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (4) 13X Rowdy Day, Greenville, Texas
4. (9) 18 Tim Clonch, Quinlan, Texas
5. (6) 47 Bailey Dosser, Rusk, Texas
6. (7) 14N Michael Newhard, Dallas, Texas
7. (15) 569 Cody Phillips, Denison, Texas
8. (19) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas
9. (12) 34J Quitnton Jackson, Lindale. , Texas
10. (11) 753 Jack Franklin, Royce City, Texas
11. (5) 14 Barry Hornbeck, Longview, Texas
12. (14) 77 James Sisco, Quinlan, Texas
13. (1) 12 Tyler Welborn, Princeton, Texas
14. (13) 36X Brian Orr, Sulphur Springs, Texas
15. (16) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
16. (17) 23C Darnen Fretz, Rockwall, Texas
17. (8) 13F Clint Frideley, Wills Point, Texas
18. (18) 12X Matt Reid, Sunnyvale, Texas
19. (10) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas

USRA TUNERS

Heat:
1. (1) 17T Daniel Thompson, Mesquite, Texas
2. (8) 15A Gage Anderson, Quinlan, Texas
3. (7) 2 Justin Puryear, Quinlan, Texas
4. (3) 11Z Chris Lynn, Quinlan, Texas
5. (4) 1L Sean Leasure, Mansfield, Texas
6. (5) 33T David Thompson, Mesquite, Texas
7. (6) 10T Robert Thompson, Royce City, Texas
8. (2) 21C Brandy Cockrum, Quinlan, Texas

Feature:
1. (4) 11Z Chris Lynn, Quinlan, Texas
2. (3) 2 Justin Puryear, Quinlan, Texas
3. (2) 17T Daniel Thompson, Mesquite, Texas
4. (1) 15A Gage Anderson, Quinlan, Texas
5. (8) 21C Brandy Cockrum, Quinlan, Texas
6. (6) 33T David Thompson, Mesquite, Texas
7. (5) 1L Sean Leasure, Mansfield, Texas
8. (7) 10T Robert Thompson, Royce City, Texas


Chris Lynn won the USRA Tuner main event.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group