Kennedy, Vander Weide top championship night at I-90 Speedway
Print this page
September 12, 2020

Levi VanderWeide won the Mensink Racing Products USRA Hobby Stock main event.

Levi VanderWeide was part of the first-time winner club Saturday at the I-90 Speedway, taking top honors in the Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks presented by LawnSnow.com.

Dave Kennedy took home the hardware in the USRA B-Mods presented by Great Western Bank.

Tyler Myers had a dramatic night to get the USRA B-Mod title.

He was involved in an early altercation that sent his No. 27 to the work area.

However, he charged back to finish just behind Kennedy, who took over the lead from Jed Regnier on lap 7.


Dave Kennedy won the USRA B-Mod main event.

Eight was the lucky number for Vander Weide.

That is his car number, his starting position and the lap that he took over the lead.

To make that first win even more special, his dad—Rick Vander Weide—made some big moves at the end of the race to take second.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
I-90 Speedway, Hartford, S.D.
Saturday, Sept. 12, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) W Doug Wallis, Madison, S.D.
2. (5) 1M Camden Myers, Ethan, S.D.
3. (4) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
4. (6) 97 Damien Vandenberg, Renner, S.D.
5. (3) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.
6. (1) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (5) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
2. (2) 59 Jed Regnier, Crooks, S.D.
3. (4) 18D Chris Goetz, Centerville, S.D.
4. (1) 47 Anthony Van Everdingen, Mitchell, S.D.
5. (6) 65 John Townsend, Sioux Falls, S.D.
6. (3) 14NX Skyelar DeVaney, Baltic, S.D.

Heat #3:
1. (2) 4S Chuck Chernotik Jr., Fulton, S.D.
2. (3) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
4. (6) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
5. (5) 88 Wade Wright, Ravinia, S.D.
6. (1) 15 Adam Chernotik, Alexandria, S.D.

Heat #4:
1. (5) 7C Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 27X Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
4. (2) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
5. (1) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa

"B" Feature:
1. (2) 88 Wade Wright, Ravinia, S.D.
2. (3) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
3. (1) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.
4. (4) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 14NX Skyelar DeVaney, Baltic, S.D.
6. (7) 65 John Townsend, Sioux Falls, S.D.
DQ – (6) 15 Adam Chernotik, Alexandria, S.D.

"A" Feature:
1. (9) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
2. (11) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
3. (6) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
4. (10) 1M Camden Myers, Ethan, S.D.
5. (2) 59 Jed Regnier, Crooks, S.D.
6. (7) 18D Chris Goetz, Centerville, S.D.
7. (4) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
8. (3) 4S Chuck Chernotik Jr., Fulton, S.D.
9. (18) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
10. (16) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
11. (20) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.
12. (12) 7C Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
13. (19) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.
14. (14) 47 Anthony Van Everdingen, Mitchell, S.D.
15. (13) 97 Damien Vandenberg, Renner, S.D.
16. (17) 88 Wade Wright, Ravinia, S.D.
17. (5) 27X Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
18. (8) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
19. (1) W Doug Wallis, Madison, S.D.
20. (15) 8M Kaleb Modder, George, Iowa

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (3) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
2. (2) 88G Gavin Gilbertson, Vermillion, S.D.
3. (4) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.
4. (6) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
5. (5) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
6. (1) 45 Jon Stykel, Sioux Falls, S.D.
7. (7) 61 Don Brady Jr., Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (6) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 0 Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
5. (1) 28 Terry Larsen, Sioux Falls, S.D.
6. (2) 27 Dylan Andal, Beresford, S.D.
7. (7) 1E Rick Egan, Sioux Falls, S.D.

Heat #3:
1. (6) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
3. (4) L82 Logan Fitzpatrick, Worthing, S.D.
4. (5) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
5. (2) 88 Chad Dubac, Hartford, S.D.
6. (7) 14 Jim Ross, Sioux Falls, S.D.
7. (1) 99 Bill Christiansen, Garretson, S.D.

Heat #4:
1. (3) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (1) 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
4. (2) 69 Cadyn Wessels, Luverne, Minn.
5. (5) 94 Tyler Bradley, Harrisburg, S.D.
6. (6) 06 Kermit Rose, Sioux Falls, S.D.

Heat #5:
1. (3) K9 Mike Pechous, Hartford, S.D.
2. (4) 4T Derek Baartman, Sioux Falls, S.D.
3. (6) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
4. (2) 15B Brent Van Hill, Alvord, Iowa
5. (1) 67 Alec Blackford, Crooks, S.D.
6. (5) 82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.

"B" Feature #1:
1. (1) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
2. (2) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
3. (3) 15B Brent Van Hill, Alvord, Iowa
4. (7) 14 Jim Ross, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 28 Terry Larsen, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 94 Tyler Bradley, Harrisburg, S.D.
7. (6) 45 Jon Stykel, Sioux Falls, S.D.
DNS – 82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
DNS – 1E Rick Egan, Sioux Falls, S.D.

"B" Feature #2:
1. (2) 69 Cadyn Wessels, Luverne, Minn.
2. (3) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
3. (1) 0 Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 61 Don Brady Jr., Sioux Falls, S.D.
5. (8) 99 Bill Christiansen, Garretson, S.D.
6. (4) 88 Chad Dubac, Hartford, S.D.
7. (9) 06 Kermit Rose, Sioux Falls, S.D.
8. (6) 27 Dylan Andal, Beresford, S.D.
9. (5) 67 Alec Blackford, Crooks, S.D.

"A" Feature:
1. (8) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
2. (5) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (1) 88G Gavin Gilbertson, Vermillion, S.D.
4. (10) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
5. (9) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
7. (16) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
8. (12) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
9. (6) 4T Derek Baartman, Sioux Falls, S.D.
10. (13) L82 Logan Fitzpatrick, Worthing, S.D.
11. (4) K9 Mike Pechous, Hartford, S.D.
12. (14) 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
13. (15) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
14. (19) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
15. (11) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.
16. (18) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
17. (21) 0 Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
18. (17) 69 Cadyn Wessels, Luverne, Minn.
19. (20) 15B Brent Van Hill, Alvord, Iowa
20. (3) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
21. (2) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group