Hovden, Demmer cruise to Christie Door Company Iron Man Challenge wins at Deer Creek
Print this page
September 5, 2020

Mitch Hovden won the American Racer USRA Stock Car main event.

For the first time since July 11, the Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis returned to the dirt Saturday at the Deer Creek Speedway with Mitch Hovden and Scott Demmer dominating their respective main events.

In the American Racer USRA Stock Car 20-lapper, Hovden roared from the sixth starting spot to grab the lead from polesitter Pat Graham and never looked back in capturing his 13 win of the 2020 season.

The seven-time Summit USRA Weekly Racing Series national champion from Decorah, Iowa, collected $600 for his efforts as he looked to increase the two-point margin he currently holds in the national standings.

It was his third straight Labor Day Weekend win at ‘The Creek’ as his quest for a third straight American Racer USRA Stock Car national title continues. Hovden also won back-to-back crowns in 2015 and 2016 as well as 2011 and 2012. His first happened in 2007 in the Mensink Racing Products USRA Hobby Stock division.

Hovden, 33, collected $600 for the victory. Fellow Decorah driver Kevin Donlan closed the gap by race’s end but wound up settling for the runner-up paycheck ahead of 13th-starting and two-time Iron Man champ Derek Green of Granada, Minn.

Lynn Panos of Calmar claimed the fourth spot and fifth went to three-time USRA B-Mod racer Matt Jones of Waukon, Iowa. Dillon Anderson, Dan Jones, Troy Hansmeier, Darrin Korthals and Jesse Brown rounded out the top 10.

In Saturday night’s USRA B-Mod nightcap, Scott Demmer built a massive lead that was erased with six laps remaining in the 20-lap feature. Undaunted, the 38-year-old from Ellendale, Minn., held off national points leader and Deer Creek Speedway track champion Jim Chisholm to bag the $500 top prize.

While Demmer notched his second USRA B-Mod win for the season, Chisholm’s charge from the 16th starting spot only made it to the runner-up position and short of netting a 13th triumph this season for the Osage, Iowa, youngster.


Scott Demmer won the USRA B-Mod main event.

Taylor Skauge of Caledonia got around two-time Iron Man titlist Dan Hovden of Decorah on the final lap to snag a third-place finish and Austin’s Noah Grinstead completed the top five.

A.J. Hoff, Josh Roney, Danny Sacquitne, 20th-starting Dustin Kruse and Hunter Kennedy finished sixth through 10th, respectively.

War in West Union: The Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis stops at the Fayette County Speedway in West Union, Iowa, on Sunday for the 8th Annual War in West Union presented by Integra.

As it did on Saturday, the series will share the spotlight with the fire-breathing Modifieds of the Summit USMTS National Championship fueled by Casey’s. Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks will complete the four-class card.

The Fayette County Speedway is one of the oldest, continuously running racetracks in Iowa. In the 1930s, the Fayette County Fairgrounds was a horse track that circled just about the entire fairgrounds. The present pit area is the old back stretch for the former half-mile track.

In 1991, promoter Jerry Blue built the 3/8-mile track that is raced on today. The track is now operated by the Fayette County Ag Society Race Committee. Their goal is to provide the best racing show possible with 50/50 ticket proceeds going back into facility improvements including recently renovated women’s restrooms, updated concession stand and the new grandstand walkway.

The Fayette County Speedway is a semi-banked 3/8-mile clay oval located 0.9 mile south of US 18 on SR 150, then 0.1 mile east on SR 56 (Vine St.).

For more information, visit fayettecountyspeedway.net and follow the track on Facebook and Twitter.

To learn more about the United States Racing Association, visit USRAracing.com. You can also like us on Facebook, visit us on Instagram, follow us on Twitter and watch us on YouTube. Keep up to speed with everything USRA and subscribe to the USRA e-Newsletter at USRAracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis
15th Annual J&S JCB Labor Day Duel
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Saturday, Sept. 5, 2020

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown and laps completed. The top 16 in heat race passing points advanced to the Casey’s “A” Main with the top-8 drawing for starting positions 1-8.

Heat #1 (8 laps):
1. (4) 66 Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, Iowa
2. (3) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
3. (1) 23F Jason Fisher, Lakefield, Minn.
4. (6) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
5. (9) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
6. (8) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
7. (10) 5 Jesse Baer, Minnesota Lake, Minn.
8. (2) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
9. (7) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
10. (5) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.

Heat #2 (8 laps):
1. (2) 00 Andy Altenburg, Truman, Minn.
2. (3) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
3. (10) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
4. (5) 32 Derek Green, Granada, Minn.
5. (8) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
6. (4) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
7. (7) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn.
8. (6) 55 Derek Dettmann, McGregor, Iowa
9. (9) 25M Dan McCain, Kimball, Minn.
10. (1) 34JR Mike Blowers, Waseca, Minn.

Heat #3 (8 laps):
1. (2) 25 Dan Jones, Waukon, Iowa
2. (5) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
3. (6) 23 Matt Jones, Waukon, Iowa
4. (8) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn.
5. (4) AK Mitchell Kesan, Medford, Wis.
6. (9) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
7. (7) 121G Xander Treichel, Greene, Iowa
8. (3) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
9. (1) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa

“B” Feature (12 laps, top 6 advance):
1. (3) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
2. (11) 34JR Mike Blowers, Waseca, Minn.
3. (1) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
4. (7) 55 Derek Dettmann, McGregor, Iowa
5. (10) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
6. (9) 25 Dan McCain, Kimball, Minn.
7. (4) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn.
8. (5) 121G Xander Treichel, Greene, Iowa
9. (8) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
10. (2) 5 Jesse Baer, Minnesota Lake, Minn.
11. (6) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
DNS – 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
DNS – 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.

“A” Feature (20 laps):
1. (6) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa, 20.
2. (4) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa, 20.
3. (13) 32 Derek Green, Granada, Minn., 20.
4. (8) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa, 20.
5. (5) 23 Matt Jones, Waukon, Iowa, 20.
6. (14) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa, 20.
7. (3) 25 Dan Jones, Waukon, Iowa, 20.
8. (11) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa, 20.
9. (12) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa, 20.
10. (20) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa, 20.
11. (15) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa, 20.
12. (17) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn., 20.
13. (1) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa, 20.
14. (23) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn., 20.
15. (18) 34JR Mike Blowers, Waseca, Minn., 20.
16. (19) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa, 20.
17. (16) AK Mitchell Kesan, Medford, Wis., 20.
18. (21) 25 Dan McCain, Kimball, Minn., 19.
19. (2) 00 Andy Altenburg, Truman, Minn., 14.
20. (10) 23F Jason Fisher, Lakefield, Minn., 8.
21. (7) 66 Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, Iowa, 7.
22. (22) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa, 4.
23. (9) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn., 2.
DNS – 55 Derek Dettmann, McGregor, Iowa, 0.

Lap Leaders: Graham 1-2, Hovden 3-20.
Total Laps Led: Hovden 18, Graham 2.
Margin of Victory: 0.51 second.
Time of Race: 8 minutes, 54.495 seconds (1 caution).
Provisional Starters: Falck, Peter.
Entries: 29.
Next Race: Sunday, Sept. 6, Fayette County Speedway, West Union, Iowa.
Points Standings: Graham 970, Brown 910, Hansmeier 742, Hovden 738, Jackson 683, Suhr 681, Todd Staley 639, Donlan 610, Doug Keller 552, Anderson 526.

USRA B-MODS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown and laps completed. The top 12 in heat race passing points advanced to the Casey’s “A” Main with the top-8 drawing for starting positions 1-8.

Heat #1 (8 laps):
1. (1) 97 Leigh Volkman, Rushford, Minn.
2. (4) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
3. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (6) 83R Kylie Kath, Claremont, Minn.
5. (8) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
6. (2) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
7. (7) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
8. (5) 83 Kadden Kath, Owatonna, Minn.

Heat #2 (8 laps):
1. (2) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (4) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
3. (1) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
4. (6) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
5. (5) 9M Patrick McDermott, Decorah, Iowa
6. (8) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
7. (7) 17B Matthew Buddenberg, Decorah, Iowa
8. (3) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.

Heat #3 (8 laps):
1. (1) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
2. (4) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
3. (6) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
4. (2) 54 Jett Sorensen, Rochester, Minn.
5. (5) 32Z Alex Zwanziger, Walker, Iowa
6. (3) 10 Adam Mietzner, Racine, Minn.
7. (7) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
8. (8) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa

Heat #4 (8 laps):
1. (3) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
2. (4) 6 Danny Sacquitne, Decorah, Iowa
3. (5) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
4. (6) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
5. (1) 35JR Garitt Wytaske, Austin, Minn.
6. (7) 6K Dustin Kruse, Brandon, S.D.
7. (2) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.

Heat #5 (8 laps):
1. (1) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
2. (3) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.
3. (7) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
4. (4) 38 Michael Wytaske, Hartland, Minn.
5. (5) 80J Lee Jonsgaard, Fountain City, Wis.
6. (6) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
7. (2) 4S Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.

“B” Feature #1 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
2. (3) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
3. (10) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
4. (5) 38 Michael Wytaske, Hartland, Minn.
5. (8) 6K Dustin Kruse, Brandon, S.D.
6. (7) 80J Lee Jonsgaard, Fountain City, Wis.
7. (6) 32Z Alex Zwanziger, Walker, Iowa
8. (4) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
9. (11) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
10. (13) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
11. (2) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
12. (12) 4S Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.
13. (9) 10 Adam Mietzner, Racine, Minn.

“B” Feature #2 (12 laps, top 5 advance):
1. (2) 83R Kylie Kath, Claremont, Minn.
2. (3) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
3. (7) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
4. (1) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
5. (4) 54 Jett Sorensen, Rochester, Minn.
6. (12) 83 Kadden Kath, Owatonna, Minn.
7. (13) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
8. (8) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
9. (11) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
10. (10) 17B Matthew Buddenberg, Decorah, Iowa
11. (9) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
12. (6) 35JR Garitt Wytaske, Austin, Minn.
13. (5) 9M Patrick McDermott, Decorah, Iowa

“A” Feature (20 laps):
1. (1) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., 20.
2. (16) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20.
3. (4) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn., 20.
4. (6) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20.
5. (10) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn., 20.
6. (3) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn., 20.
7. (12) 8X Josh Roney, Postville, Iowa, 20.
8. (8) 6 Danny Sacquitne, Decorah, Iowa, 20.
9. (20) 6K Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20.
10. (17) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa, 20.
11. (23) 83 Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20.
12. (22) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa, 20.
13. (7) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn., 20.
14. (15) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa, 20.
15. (18) 38 Michael Wytaske, Hartland, Minn., 20.
16. (21) 54 Jett Sorensen, Rochester, Minn., 20.
17. (14) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa, 20.
18. (13) 83R Kylie Kath, Claremont, Minn., 20.
19. (19) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 20.
20. (9) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., 16.
21. (2) 97 Leigh Volkman, Rushford, Minn., 20.
22. (5) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa, 12.
23. (11) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn., 7.
DNS – 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa, 0.

Lap Leader: Demmer 1-20.
Total Laps Led: Demmer 20.
Margin of Victory: 1.512 seconds.
Time of Race: 16 minutes, 35.909 seconds (2 cautions).
Provisional Starters: Fecht, Kadden Kath.
Entries: 38.
Next Race: Sunday, Sept. 6, Fayette County Speedway, West Union, Iowa.
Points Standings: Hovden 843, Roney 763, Moudry 752, Fecht 687, Jim Chisholm 544, McCollough 544, Jared Timmerman 431, Skauge 415, Troy Hovey 392, Ty Griffith 370, Brandon Maitland 370.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Chevrolet Performance, Christie Door Company, CP-Carrillo, Fast Shafts, Jobbers Warehouse Supply, K1 RaceGear by Ryan Bowers Motorsports, KS Engineering, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, MSD Performance, MyRacePass, Nitroquest Media, Pace Performance, PEM Racing Gears & Drivetrain, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment, Sunoco Race Fuels.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, Mensink Racing Products, PBM Performance Products, Traeger Wood Pellet Grills by Elliott Motorsports, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Headers, Bryke Racing, BSB Manufacturing, Champ Pans, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Harness, Integra Racing Shocks and Springs, JE Pistons, Jerovetz Motorsports Racing Parts, Keyser Manufacturing, Landrum Performance Springs, Medieval Chassis, QA1, RacerWebsite.com, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Race Products, Wilwood Racing.

USRA RACE TRACKS: 81 Speedway, 82 Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Big O Speedway, Buffalo Creek Speedway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Chateau Speedway, Creek County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Fayette County Speedway, Gondik Law Speedway, Hamilton County Speedway, Humboldt Speedway, Huset’s Speedway, I-35 Speedway, I-37 Speedway, I-90 Speedway, Lake Ozark Speedway, Lawton Speedway, Lebanon Midway Speedway, Legit Speedway Park, Longdale Speedway, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monarch Motor Speedway, Nevada Speedway, Nobles County Speedway, Outlaw Motor Speedway, Rapid Speedway, Red Dirt Raceway, Route 66 Motor Speedway, RPM Speedway, South Texas Speedway, Southern Iowa Speedway, Sports Park Raceway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Texana Raceway Park, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group