McKinley, Beaty best in class at Devil's Bowl Speedway
Print this page
July 25, 2020

Wally Beaty won the USRA Limited Mod main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Devil's Bowl Speedway, Mesquite, Texas
Saturday, July 25, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 123 Brett Jensen, Forney, Texas
2. (7) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (2) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
4. (5) 6M Jeff Jones, Crandall, Texas
5. (6) K13 Shane King, Seagoville, Texas
6. (3) 17T Dustin Thomas, Kaufman, Texas
7. (1) 22T Robert Thomas, Corsicana, Texas

Heat #2:
1. (7) 25J Keith Jackson, Wills Point, Texas
2. (5) 71M Tommy McKinley, Kaufman, Texas
3. (6) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
4. (4) 2 Eddie Smith, Terrell, Texas
5. (3) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
6. (2) K10 Colton King, Seagoville, Texas
7. (1) U81 Brennon Marshall, Wills Point, Texas

Feature:
1. (6) 71M Tommy McKinley, Kaufman, Texas
2. (9) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (3) 123 Brett Jensen, Forney, Texas
4. (1) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
5. (5) 6M Jeff Jones, Crandall, Texas
6. (2) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
7. (8) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
8. (7) K13 Shane King, Seagoville, Texas
9. (14) U81 Brennon Marshall, Wills Point, Texas
10. (13) 22T Robert Thomas, Corsicana, Texas
11. (12) K10 Colton King, Seagoville, Texas
12. (10) 25J Keith Jackson, Wills Point, Texas
13. (4) 2 Eddie Smith, Terrell, Texas
14. (11) 17T Dustin Thomas, Kaufman, Texas


Tommy McKinley won the Sunoco USRA Factory Stock main event.

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (2) 75 Wally Beaty, Terrell, Texas
2. (4) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
3. (7) 44BJ Brent Jones, Royse City, Texas
4. (3) 19 Jeff McGibboney, Dallas, Texas
5. (5) 69X Kaine Buckmeyer, Forney, Texas
6. (6) 72 Brice Allen, Terrell, Texas
7. (1) 41JR Seth McMackin, Lone Oak, Texas

Heat #2:
1. (3) 15 Josh Graham, Carrollton, Texas
2. (4) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
3. (7) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
4. (6) 92 Harry Hronas, Sunnyvale, Texas
5. (2) 2K Charlie Knight, Granbury, Texas
6. (1) 27H Frank Holsinger, Irving, Texas
7. (5) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas

Heat #3:
1. (5) 1 Chase Raymond, Scurry, Texas
2. (1) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
3. (4) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
4. (3) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
5. (2) 5 Brandon Williams, Tyler, Texas
6. (8) 13T Tyler Smith, Dallas, Texas
7. (6) 14X David Chenoweth, Flower Mound, Texas
8. (7) 21 Kenneth Shepherd, Combine, Texas

Feature:
1. (2) 75 Wally Beaty, Terrell, Texas
2. (9) 1 Chase Raymond, Scurry, Texas
3. (12) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
4. (7) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
5. (6) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
6. (5) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
7. (4) 15 Josh Graham, Carrollton, Texas
8. (10) 92 Harry Hronas, Sunnyvale, Texas
9. (1) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
10. (21) 14X David Chenoweth, Flower Mound, Texas
11. (16) 72 Brice Allen, Terrell, Texas
12. (22) 21 Kenneth Shepherd, Combine, Texas
13. (15) 5 Brandon Williams, Tyler, Texas
14. (8) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
15. (14) 2K Charlie Knight, Granbury, Texas
16. (19) 41JR Seth McMackin, Lone Oak, Texas
17. (11) 44BJ Brent Jones, Royse City, Texas
18. (13) 69X Kaine Buckmeyer, Forney, Texas
19. (3) 19 Jeff McGibboney, Dallas, Texas
20. (18) 13T Tyler Smith, Dallas, Texas
DNS – 27H Frank Holsinger, Irving, Texas
DNS – 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group