Davis takes two, Bolden back on top at Devil's Bowl Speedway
Print this page
July 11, 2020

Tommy Davis Jr. won both the Sunoco USRA Factory Stock and USRA Limited Mod main events.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Devil's Bowl Speedway, Mesquite, Texas
Saturday, July 11, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 82X Greg Teske, Princeton, Texas
2. (1) 7M Dylan Ramey, Ft. Worth, Texas
3. (4) 316 Junior Styles, Mabank, Texas
4. (3) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
5. (5) 12J Jason Ingalls, Longview, Texas
6. (6) 52 Justin Ingalls, Longview, Texas

Heat #2:
1. (1) 28B Wendall Bolden, Greenville, Texas
2. (5) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
3. (3) 98 Troy Tindall, Sunnyvale, Texas
4. (4) 12 Johnny Philpot Jr., Mesquite, Texas
5. (2) 15 Kyle Cave, Lavon, Texas

Feature:
1. (2) 28B Wendall Bolden, Greenville, Texas
2. (8) 12 Johnny Philpot Jr., Mesquite, Texas
3. (10) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
4. (1) 7M Dylan Ramey, Ft. Worth, Texas
5. (7) 316 Junior Styles, Mabank, Texas
6. (4) 15 Kyle Cave, Lavon, Texas
7. (6) 98 Troy Tindall, Sunnyvale, Texas
8. (3) 82X Greg Teske, Princeton, Texas
9. (5) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
10. (9) 12J Jason Ingalls, Longview, Texas
11. (11) 52 Justin Ingalls, Longview, Texas


Wendall Bolden won the USRA Modified main event.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 123 Brett Jensen, Forney, Texas
2. (7) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
3. (6) 71M Tommy McKinley, Kaufman, Texas
4. (5) 13K Shane King, Seagoville, Texas
5. (1) 22T Robert Thomas, Corsicana, Texas
6. (2) 10K Colton King, Seagoville, Texas
7. (3) 17T Dustin Thomas, Kaufman, Texas

Heat #2:
1. (7) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (6) 74 Kevin Hazelip, Malakoff, Texas
3. (2) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
4. (5) 6M Jeff Jones, Crandall, Texas
5. (1) 81U Brennon Marshall, Wills Point, Texas
6. (3) 2 Eddie Smith, Terrell, Texas
7. (4) 62 Dustin Choate, Forney, Texas

Feature:
1. (10) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (6) 6M Jeff Jones, Crandall, Texas
3. (8) 74 Kevin Hazelip, Malakoff, Texas
4. (5) 13K Shane King, Seagoville, Texas
5. (3) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
6. (9) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
7. (7) 71M Tommy McKinley, Kaufman, Texas
8. (12) 2 Eddie Smith, Terrell, Texas
9. (13) 17T Dustin Thomas, Kaufman, Texas
10. (11) 10K Colton King, Seagoville, Texas
11. (1) 22T Robert Thomas, Corsicana, Texas
12. (2) 81U Brennon Marshall, Wills Point, Texas
13. (4) 123 Brett Jensen, Forney, Texas
DNS – 62 Dustin Choate, Forney, Texas

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (3) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
2. (6) 19R Richard McGibboney, Dallas, Texas
3. (4) 15 Josh Graham, Carrollton, Texas
4. (5) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
5. (2) 84X Anthony Heflin, Mesquite, Texas
6. (7) 12 Lane Smith, Longview, Texas
7. (1) 41JR Seth McMackin, Lone Oak, Texas

Heat #2:
1. (2) 5 Brandon Williams, Tyler, Texas
2. (3) 67 Wendall Bolden, Greenville, Texas
3. (4) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
4. (5) 1 Chase Raymond, Scurry, Texas
5. (6) 2K Charlie Knight, Granbury, Texas
6. (1) 99D Darrell Franklin, Irving, Texas

Heat #3:
1. (2) 75 Wally Beaty, Terrell, Texas
2. (5) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (4) 69X Kaine Buckmeyer, Forney, Texas
4. (3) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
5. (6) 74 Kevin Hazelip, Malakoff, Texas
6. (1) 47 Blake Hazelip, Athens, Texas

Heat #4:
1. (2) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
2. (3) 19 Jeff McGibboney, Dallas, Texas
3. (6) 121 Matt Goswick, Greenville, Texas
4. (1) 165 David Jones, Sunnyvale, Texas
5. (5) 155 James Wanderscheid, Forney, Texas
6. (4) 26 Brandon Leopolos, Seagoville, Texas

"B" Feature:
1. (2) 2K Charlie Knight, Granbury, Texas
2. (4) 155 James Wanderscheid, Forney, Texas
3. (6) 99D Darrell Franklin, Irving, Texas
4. (9) 41JR Seth McMackin, Lone Oak, Texas
5. (5) 12 Lane Smith, Longview, Texas
6. (7) 47 Blake Hazelip, Athens, Texas
7. (1) 84X Anthony Heflin, Mesquite, Texas
DNS – 74 Kevin Hazelip, Malakoff, Texas
DNS – 26 Brandon Leopolos, Seagoville, Texas

"A" Feature:
1. (10) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (5) 67 Wendall Bolden, Greenville, Texas
3. (14) 1 Chase Raymond, Scurry, Texas
4. (1) 5 Brandon Williams, Tyler, Texas
5. (9) 69X Kaine Buckmeyer, Forney, Texas
6. (3) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
7. (13) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
8. (7) 15 Josh Graham, Carrollton, Texas
9. (15) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
10. (19) 99D Darrell Franklin, Irving, Texas
11. (18) 155 James Wanderscheid, Forney, Texas
12. (6) 19 Jeff McGibboney, Dallas, Texas
13. (11) 19R Richard McGibboney, Dallas, Texas
14. (8) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
15. (17) 2K Charlie Knight, Granbury, Texas
16. (16) 165 David Jones, Sunnyvale, Texas
17. (12) 121 Matt Goswick, Greenville, Texas
18. (20) 41JR Seth McMackin, Lone Oak, Texas
19. (2) 75 Wally Beaty, Terrell, Texas
DNS – 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group