Bolden, Davis, Nabors nab Devil's Bowl checkers
Print this page
June 27, 2020

Wendall Bolden won the USRA Modified main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Devil's Bowl Speedway, Mesquite, Texas
Saturday, June 27, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (5) 12X Jason Ingalls, Longview, Texas
2. (2) 27M Jody Mayne, Grand Salinas, Texas
3. (4) 98 Troy Tindall, Sunnyvale, Texas
4. (3) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
5. (6) 82X Greg Teske, Princeton, Texas
6. (1) 45J Michael Jackson, Wills Point, Texas
7. (7) 45 Frank Rose, McKinney, Texas

Heat #2:
1. (1) 28B Wendall Bolden, Greenville, Texas
2. (2) 316 Junior Styles, Mabank, Texas
3. (5) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
4. (3) 15 Kyle Cave, Lavon, Texas
5. (4) 12 Johnny Philpot Jr., Mesquite, Texas
6. (6) 51X Danny Florence, McKinney, Texas

Feature:
1. (1) 28B Wendall Bolden, Greenville, Texas
2. (9) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
3. (3) 316 Junior Styles, Mabank, Texas
4. (7) 12 Johnny Philpot Jr., Mesquite, Texas
5. (2) 27M Jody Mayne, Grand Salinas, Texas
6. (8) 12X Jason Ingalls, Longview, Texas
7. (4) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
8. (12) 51X Danny Florence, McKinney, Texas
9. (5) 15 Kyle Cave, Lavon, Texas
10. (10) 82X Greg Teske, Princeton, Texas
11. (6) 98 Troy Tindall, Sunnyvale, Texas
12. (11) 45J Michael Jackson, Wills Point, Texas
13. (13) 45 Frank Rose, McKinney, Texas

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 123 Brett Jensen, Forney, Texas
2. (3) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
3. (6) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
4. (4) 6M Jeff Jones, Crandall, Texas
5. (5) J23 Joe Miller, Troup, Texas
6. (7) 37 Mike Meeks, Seagoville, Texas
7. (2) 22T Robert Thomas, Corsicana, Texas

Heat #2:
1. (3) 25J Keith Jackson, Wills Point, Texas
2. (2) 8 Rick Murray, Rowlett, Texas
3. (5) 71M Tommy McKinley, Kaufman, Texas
4. (6) 85 Steven Ashcraft, Forney, Texas
5. (1) 81U Brennan Marshall, Mesquite, Texas
6. (7) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
7. (4) 34RY Hunter Hopson, Tyler, Texas

Heat #3:
1. (4) 62 Dustin Choate, Forney, Texas
2. (1) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
3. (3) K13 Shane King, Seagoville, Texas
4. (2) 2 Eddie Smith, Terrell, Texas
5. (6) 79 Gary Parker, Flint, Texas
DNS – 74 Kevin Hazelip, Malakoff, Texas

Feature:
1. (11) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (3) 8 Rick Murray, Rowlett, Texas
3. (1) 123 Brett Jensen, Forney, Texas
4. (6) 25J Keith Jackson, Wills Point, Texas
5. (8) 6M Jeff Jones, Crandall, Texas
6. (9) 62 Dustin Choate, Forney, Texas
7. (7) K13 Shane King, Seagoville, Texas
8. (2) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
9. (17) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
10. (13) J23 Joe Miller, Troup, Texas
11. (14) 81U Brennan Marshall, Mesquite, Texas
12. (4) 2 Eddie Smith, Terrell, Texas
13. (20) 34RY Hunter Hopson, Tyler, Texas
14. (15) 79 Gary Parker, Flint, Texas
15. (12) 85 Steven Ashcraft, Forney, Texas
16. (16) 37 Mike Meeks, Seagoville, Texas
17. (5) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
18. (19) 22T Robert Thomas, Corsicana, Texas
19. (10) 71M Tommy McKinley, Kaufman, Texas
DNS – 74 Kevin Hazelip, Malakoff, Texas


Tommy Davis Jr. won the Sunoco USRA Factory Stock main event.

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (5) 11 Eric Luttrell, Kaufman, Texas
2. (6) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (3) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
4. (4) 69X Kaine Buckmeyer, Forney, Texas
5. (2) 5 Brandon Williams, Tyler, Texas
6. (7) 51X Danny Florence, McKinney, Texas
7. (1) 13T Tyler Smith, Dallas, Texas

Heat #2:
1. (4) 1 Chase Raymond, Scurry, Texas
2. (1) 92 Harry Hronas, Sunnyvale, Texas
3. (3) 67 Wendall Bolden, Greenville, Texas
4. (6) 14X David Chenoweth, Flower Mound, Texas
5. (5) 72 Brice Allen, Terrell, Texas
6. (7) 165 David Jones, Sunnyvale, Texas
7. (2) 8 Rick Murray, Rowlett, Texas

Heat #3:
1. (3) 15 Josh Graham, Carrollton, Texas
2. (4) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
3. (5) 17 Joe Contente, Sunnyvale, Texas
4. (1) 47 Blake Hazelip, Athens, Texas
5. (2) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
6. (6) 40F Casey Fowler, Grand Saline, Texas

Heat #4:
1. (2) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
2. (1) 19 Jeff McGibboney, Dallas, Texas
3. (5) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
4. (4) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
5. (3) 79 Tyler Parker, Frankston, Texas
6. (6) 99D Darrell Franklin, Irving, Texas

"B" Feature:
1. (3) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
2. (2) 72 Brice Allen, Terrell, Texas
3. (4) 79 Tyler Parker, Frankston, Texas
4. (5) 51X Danny Florence, McKinney, Texas
5. (8) 99D Darrell Franklin, Irving, Texas
6. (1) 5 Brandon Williams, Tyler, Texas
7. (6) 165 David Jones, Sunnyvale, Texas
DNS – 40F Casey Fowler, Grand Saline, Texas
DNS – 8 Rick Murray, Rowlett, Texas
DNS – 13T Tyler Smith, Dallas, Texas

"A" Feature:
1. (11) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
2. (12) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (16) 84 Tom Lorenz, Red Oak, Texas
4. (9) 1 Chase Raymond, Scurry, Texas
5. (13) 69X Kaine Buckmeyer, Forney, Texas
6. (1) 19 Jeff McGibboney, Dallas, Texas
7. (3) 36 Kenneth Reid, Mesquite, Texas
8. (5) 15 Josh Graham, Carrollton, Texas
9. (2) 92 Harry Hronas, Sunnyvale, Texas
10. (17) 33 Pepper Kuykendall, Venus, Texas
11. (19) 79 Tyler Parker, Frankston, Texas
12. (20) 51X Danny Florence, McKinney, Texas
13. (14) 14X David Chenoweth, Flower Mound, Texas
14. (8) 11 Eric Luttrell, Kaufman, Texas
15. (10) 17 Joe Contente, Sunnyvale, Texas
16. (7) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
17. (15) 47 Blake Hazelip, Athens, Texas
18. (4) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
19. (18) 72 Brice Allen, Terrell, Texas
20. (6) 67 Wendall Bolden, Greenville, Texas


Steven Nabors won the USRA Limited Mod main event.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group