Peterson, Bruggeman share Cedar Lake Speedway victory lane
Print this page
June 27, 2020

Lucas Peterson won the USRA Late Model make-up main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis.
Saturday, June 27, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA LATE MODELS

Makeup Feature (from June 6):
1. (1) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
2. (11) 14K James Kannegiesser, Boyceville, Wis.
3. (4) 11B Michael Bruggeman, Gem Lake, Minn.
4. (2) 42 Johnny Emerson, Clear Lake, Wis.
5. (12) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
6. (6) 73 Larry Fitzsimmons, East Bethel, Minn.
7. (5) 50 Gavin Tarras, New Richmond, Wis.
8. (7) 34 Jordan Langer, Menomonie, Wis.
9. (9) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
10. (10) 28 Bruce Schouveller, East Bethel, Minn.
11. (3) 19 Josh Wahlstrom, Rice Lake, Wis.
DNS – 17 Richard Chasteen, Elk River, Minn.
DNS – D1 Dennis Larson, Lake Elmo, Minn.

Heat #1:
1. (4) 50 Gavin Tarras, New Richmond, Wis.
2. (2) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
3. (1) 14J James Kannegiesser, Boyceville, Wis.
4. (6) 11 Michael Bruggeman, Gem Lake, Minn.
5. (9) 75 Todd Anderson, Hudson, Wis.
6. (3) 73 Larry Fitzsimmons, East Bethel, Minn.
7. (7) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
8. (8) 43 Nicolas Fehlen, Star Prairie, Wis.
DNS – 34 Jordan Langer, Menomonie, Wis.

Heat #2:
1. (3) 42 Johnny Emerson, Clear Lake, Wis.
2. (4) LXV Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
3. (5) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
4. (1) 007 Jess Seim, Glenwood City, Wis.
5. (6) 28 Bruce Schouveller, East Bethel, Minn.
6. (2) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
7. (8) 10 Jim Raboin, Somerset, Wis.
DNS – 19 Josh Wahlstrom, Rice Lake, Wis.

Feature:
1. (8) 11 Michael Bruggeman, Gem Lake, Minn.
2. (2) 42 Johnny Emerson, Clear Lake, Wis.
3. (7) 14J James Kannegiesser, Boyceville, Wis.
4. (11) 73 Larry Fitzsimmons, East Bethel, Minn.
5. (1) LXV Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
6. (5) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
7. (3) 50 Gavin Tarras, New Richmond, Wis.
8. (10) 28 Bruce Schouveller, East Bethel, Minn.
9. (4) 007 Jess Seim, Glenwood City, Wis.
10. (9) 75 Todd Anderson, Hudson, Wis.
11. (12) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
12. (14) 43 Nicolas Fehlen, Star Prairie, Wis.
13. (17) 10 Jim Raboin, Somerset, Wis.
14. (6) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
DNS – 34 Jordan Langer, Menomonie, Wis.
DNS – 19 Josh Wahlstrom, Rice Lake, Wis.
DNS – 24 Justin Sass, Elgin, Minn.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group