Cox, Stewart, Bonner, Mooney pocket Monarch Motor Speedway money
Print this page
June 26, 2020

Sam Cox won the USRA Modified main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Monarch Motor Speedway, Wichita Falls, Texas
Friday, June 26, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 21 Austin Bonner, Elk City, Okla.
2. (3) 59 Chad Hertel, Tuscola, Texas
3. (4) 71W Harold Winton Jr., Waurika, Okla.
4. (5) 59K Kelly Allen, Sweetwater, Texas
5. (2) 132 Mike Little, Cache, Okla.
6. (6) 51W Thomas Walp, Olney, Texas

Heat #2:
1. (2) 3 Sam Cox, Flower Mound, Texas
2. (1) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
3. (4) 95 Shawn Johnson, Marlow, Okla.
4. (3) 30 John Nemetz, Iowa Park, Texas
5. (5) 2X Peyton Reinke, Burkburnett, Texas

Heat #3:
1. (1) 9R Kevin Rutherford, Flower Mound, Texas
2. (4) 15 Kale Westover, Blair, Okla.
3. (2) 127 Glen Hibbard, Euless, Texas
4. (6) 55 Nathan Hagar, Adair, Okla.
5. (3) 3B Brandon Pinson, Wichita Falls, Texas
6. (5) W71 Harold Winton Sr, Waurika, Okla.

Feature:
1. (1) 3 Sam Cox, Flower Mound, Texas
2. (3) 21 Austin Bonner, Elk City, Okla.
3. (4) 9R Kevin Rutherford, Flower Mound, Texas
4. (6) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
5. (5) 59 Chad Hertel, Tuscola, Texas
6. (10) 127 Glen Hibbard, Euless, Texas
7. (11) 59K Kelly Allen, Sweetwater, Texas
8. (14) 3B Brandon Pinson, Wichita Falls, Texas
9. (8) 95 Shawn Johnson, Marlow, Okla.
10. (12) 30 John Nemetz, Iowa Park, Texas
11. (7) 71W Harold Winton Jr., Waurika, Okla.
12. (15) 132 Mike Little, Cache, Okla.
13. (13) 2X Peyton Reinke, Burkburnett, Texas
14. (17) W71 Harold Winton Sr, Waurika, Okla.
15. (16) 51W Thomas Walp, Olney, Texas
16. (2) 15 Kale Westover, Blair, Okla.
17. (9) 55 Nathan Hagar, Adair, Okla.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat:
1. (1) 4 Claytan Alford, Wichita Falls, Texas
2. (3) 15 James Stewart, Olustee, Okla.
3. (2) 40 Timothy Newell, Burkburnett, Texas

Feature:
1. (2) 15 James Stewart, Olustee, Okla.
2. (3) 40 Timothy Newell, Burkburnett, Texas
3. (1) 4 Claytan Alford, Wichita Falls, Texas

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (1) 65 Brayden Wyatt, Wichita Falls, Texas
2. (4) 26 Richard Walp, Olney, Texas
3. (3) 61R Ray Sluder, Wichita Falls, Texas
4. (2) 3 Kelly Terry, Wichita Falls, Texas
5. (6) 911 Blake Andrus, Sweetwater, Texas
DNS – 3Z Payton Zentgraf, Wichita Falls, Texas

Heat #2:
1. (1) 02 Bobby Miller, Wichita Falls, Texas
2. (4) 17A Aaron Alley, Lakeside City, Texas
3. (3) 41 Josh Cournoyer, Wichita Falls, Texas
4. (2) 66K Koby Adams, Randlett, Okla.
5. (5) 4F Trevor Foley, Iowa Park, Texas

Heat #3:
1. (2) 36 Kenneth Bonner Sr., Elk City, Okla.
2. (1) 5* Brandon Decker, Wichita Falls, Texas
3. (3) 11D Cole Dennis, Altus, Okla.
4. (4) 29J Jonathan Powers, Iowa Park, Texas
5. (5) 49K Scottie Kelton, Duncanville, Texas

Feature:
1. (1) 36 Kenneth Bonner Sr., Elk City, Okla.
2. (3) 65 Brayden Wyatt, Wichita Falls, Texas
3. (2) 17A Aaron Alley, Lakeside City, Texas
4. (5) 5* Brandon Decker, Wichita Falls, Texas
5. (7) 41 Josh Cournoyer, Wichita Falls, Texas
6. (12) 4F Trevor Foley, Iowa Park, Texas
7. (8) 11D Cole Dennis, Altus, Okla.
8. (9) 29J Jonathan Powers, Iowa Park, Texas
9. (4) 02 Bobby Miller, Wichita Falls, Texas
10. (13) 49K Scottie Kelton, Duncanville, Texas
11. (11) 66K Koby Adams, Randlett, Okla.
12. (6) 61R Ray Sluder, Wichita Falls, Texas
13. (15) 911 Blake Andrus, Sweetwater, Texas
14. (10) 3 Kelly Terry, Wichita Falls, Texas
DNS – 3Z Payton Zentgraf, Wichita Falls, Texas

USRA TUNERS

Heat #1:
1. (1) 6M Colton Mooney, Azle, Texas
2. (4) 44H Hannah Krugle, Wichita Falls, Texas
3. (2) 43 Charlie Wiles, Lawton, Okla.
4. (7) 119 Blake Andrus, Sweetwater, Texas
5. (5) 99L Lyndie Prentice, Altus, Okla.
6. (6) 2 Jeral McCraw, Wichita Falls, Texas
7. (3) 86 Bradley Cox, Burkburnett, Texas

Heat #2:
1. (4) 24 Patrick Miller, Rhome, Texas
2. (3) 59 Rick Saupp, Morgan Mill, Texas
3. (5) 70 Larry Holloway Jr., Archer City, Texas
4. (1) 2X Tiger King, Burkburnett, Texas
5. (2) 66 Keyton Adams, Randlet, Texas
6. (6) 5 J.R. Campbell, Lipan, Texas

Feature:
1. (3) 6M Colton Mooney, Azle, Texas
2. (1) 24 Patrick Miller, Rhome, Texas
3. (4) 59 Rick Saupp, Morgan Mill, Texas
4. (5) 70 Larry Holloway Jr., Archer City, Texas
5. (2) 44H Hannah Krugle, Wichita Falls, Texas
6. (12) 86 Bradley Cox, Burkburnett, Texas
7. (6) 43 Charlie Wiles, Lawton, Okla.
8. (11) 5 J.R. Campbell, Lipan, Texas
9. (8) 99L Lyndie Prentice, Altus, Okla.
10. (10) 2 Jeral McCraw, Wichita Falls, Texas
11. (13) 119 Blake Andrus, Sweetwater, Texas
DNS – 66 Keyton Adams, Randlet, Texas
DNS – 2X Tiger King, Burkburnett, Texas




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group