Dunn, White, Davis, Cates collect RPM Speedway checkers
Print this page
June 5, 2020

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
RPM Speedway, Crandall, Texas
Friday, June 5, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 47 Jack Sartain, Terrell, Texas
2. (3) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
3. (4) 1H Bradley Bracey, Mabank, Texas
4. (5) 010 Jeremy Willis, Emory, Texas
5. (6) 99 John Bailey, Venus, Texas
6. (7) 73S Mark Vandervlies, Royse City, Texas
7. (2) 1J Peyton Johannesen, Mabank, Texas
8. (8) 17 Jason Sartain, Royce City, Texas

Heat #2:
1. (1) 4 Bo Day, Greenville, Texas
2. (6) 82 Max Eddie Thomas, Quinlan, Texas
3. (2) 28D Matt Deaver, Wills Point, Texas
4. (3) 1* Mark Johannesen, Mabank, Texas
5. (7) 38 Billy Gatlin, Rockwall, Texas
6. (5) 5H Lance Hanson Jr., Palmer, Texas
7. (4) 32 Doug Byrns, Tyler, Texas

Dash:
1. (3) 4 Bo Day, Greenville, Texas
2. (1) 82 Max Eddie Thomas, Quinlan, Texas
3. (2) 47 Jack Sartain, Terrell, Texas
4. (4) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
5. (6) 28D Matt Deaver, Wills Point, Texas
6. (5) 1H Bradley Bracey, Mabank, Texas
7. (7) 010 Jeremy Willis, Emory, Texas
8. (8) 1* Mark Johannesen, Mabank, Texas

Feature:
1. (3) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
2. (1) 82 Max Eddie Thomas, Quinlan, Texas
3. (2) 47 Jack Sartain, Terrell, Texas
4. (15) 4 Bo Day, Greenville, Texas
5. (11) 5H Lance Hanson Jr., Palmer, Texas
6. (4) 28D Matt Deaver, Wills Point, Texas
7. (6) 010 Jeremy Willis, Emory, Texas
8. (7) 1* Mark Johannesen, Mabank, Texas
9. (13) 32 Doug Byrns, Tyler, Texas
10. (12) 1J Peyton Johannesen, Mabank, Texas
11. (8) 38 Billy Gatlin, Rockwall, Texas
12. (5) 1H Bradley Bracey, Mabank, Texas
13. (9) 99 John Bailey, Venus, Texas
14. (10) 73S Mark Vandervlies, Royse City, Texas
15. (14) 17 Jason Sartain, Royce City, Texas


Clyde Dunn Jr. won the USRA Modified main event.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (6) 1W Walter Hamilton, Dallas, Texas
2. (4) 3M Tristan McCullough, Crandall, Texas
3. (3) 55 Lee McCullough, Combine, Texas
4. (8) 75 Dalton Spears, Forney, Texas
5. (9) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
6. (2) 19 Billy Vest, Waxahachie, Texas
7. (5) K13 Shane King, Seagoville, Texas
8. (1) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
9. (7) 04 Cameron Cook, Grand Prairie, Texas

Heat #2:
1. (1) 79 Jeff White, Ector, Texas
2. (4) 13R Bryce Pritchett, Crandall, Texas
3. (8) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
4. (3) 75C Chris Avery, Denison, Texas
5. (5) 8 Jason Tiner, Winona, Texas
6. (7) 77R Tony Ross, Sulphur Springs, Texas
7. (2) 23R Chase Rabe, Ben Wheeler, Texas
8. (6) 11R Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
9. (9) 992 Gary Sims, Gun Barrel City, Texas

Heat #3:
1. (2) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
2. (4) 38 Rodney White, Ector, Texas
3. (1) 7 Byron Fletcher, Combine, Texas
4. (7) 45XX Tyler Killingsworth, Dallas, Texas
5. (5) 021 Paul Peters, Bells, Texas
6. (8) 10 Nate Dixon, Ennis, Texas
7. (6) 13T Jeff Tito, Whitehouse, Texas
8. (3) 23B Blake Beggs, Terell, Texas

"B" Feature:
1. (2) 8 Jason Tiner, Winona, Texas
2. (3) 021 Paul Peters, Bells, Texas
3. (4) 10 Nate Dixon, Ennis, Texas
4. (5) 77R Tony Ross, Sulphur Springs, Texas
5. (11) 11R Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
6. (9) 13T Jeff Tito, Whitehouse, Texas
7. (14) 992 Gary Sims, Gun Barrel City, Texas
8. (7) K13 Shane King, Seagoville, Texas
9. (8) 23R Chase Rabe, Ben Wheeler, Texas
10. (1) 75C Chris Avery, Denison, Texas
11. (6) 19 Billy Vest, Waxahachie, Texas
12. (12) 23B Blake Beggs, Terell, Texas
13. (13) 04 Cameron Cook, Grand Prairie, Texas
14. (10) 23 Don Jensen, Terrell, Texas

"A" Feature:
1. (3) 38 Rodney White, Ector, Texas
2. (6) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (2) 1W Walter Hamilton, Dallas, Texas
4. (11) 55 Lee McCullough, Combine, Texas
5. (10) 7 Byron Fletcher, Combine, Texas
6. (7) 79 Jeff White, Ector, Texas
7. (8) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
8. (14) 021 Paul Peters, Bells, Texas
9. (9) 45XX Tyler Killingsworth, Dallas, Texas
10. (12) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
11. (4) 13R Bryce Pritchett, Crandall, Texas
12. (18) 13T Jeff Tito, Whitehouse, Texas
13. (5) 3M Tristan McCullough, Crandall, Texas
14. (1) 75 Dalton Spears, Forney, Texas
15. (16) 77R Tony Ross, Sulphur Springs, Texas
16. (19) 992 Gary Sims, Gun Barrel City, Texas
17. (17) 11R Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
18. (15) 10 Nate Dixon, Ennis, Texas
19. (13) 8 Jason Tiner, Winona, Texas
20. (20) K13 Shane King, Seagoville, Texas


Rodney White won the Sunoco USRA Factory Stock main event.

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (1) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
2. (2) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
3. (3) 28J Justin Nabors, Kemp, Texas
4. (8) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
5. (9) 24 Jake Upchurch, Grand Prairie, Texas
6. (5) 7 Chad Williams, Forney, Texas
7. (6) 96 Wesley Ingram, Alvarado, Texas
8. (7) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas
9. (4) 71G Charles Garza, Forney, Texas
10. (10) 73 Skip Luther, Crandall, Texas

Heat #2:
1. (2) 11G Dawson Grimes, Seagoville, Texas
2. (8) 20D Rowdy Day, Greenville, Texas
3. (3) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
4. (5) 33K Dalton Frideley, Wills Point, Texas
5. (1) 34 Russ Houck II, Ovilla, Texas
6. (6) 7M Albert McCall Jr., Ennis, Texas
7. (4) 103 J.C. Howell, Mabank, Texas
8. (7) 07G Bobby Ortega, Forney, Texas
9. (9) 37H Kaden Honeycutt, Bridge City, Texas

Feature:
1. (2) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (7) 20D Rowdy Day, Greenville, Texas
3. (3) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
4. (18) 37H Kaden Honeycutt, Bridge City, Texas
5. (1) 28J Justin Nabors, Kemp, Texas
6. (14) 96 Wesley Ingram, Alvarado, Texas
7. (10) 34 Russ Houck II, Ovilla, Texas
8. (8) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
9. (12) 7M Albert McCall Jr., Ennis, Texas
10. (11) 7 Chad Williams, Forney, Texas
11. (17) 71G Charles Garza, Forney, Texas
12. (15) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas
13. (5) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
14. (9) 33K Dalton Frideley, Wills Point, Texas
15. (6) 11G Dawson Grimes, Seagoville, Texas
16. (4) 24 Jake Upchurch, Grand Prairie, Texas
17. (16) 07G Bobby Ortega, Forney, Texas
18. (13) 103 J.C. Howell, Mabank, Texas
19. (19) 73 Skip Luther, Crandall, Texas


Tommy Davis Jr. won the USRA Limited Mod main event.

USRA TUNERS

Heat #1:
1. (1) 3G Charlie Smith
2. (5) 25 Danny Forgason, Seagoville, Texas
3. (3) 105 Nathan Forgason, Glenn Heights, Texas
4. (2) 7X Dylan Rivers, Irving, Texas
5. (4) 7L Lilly Morphis, Formey, Texas

Heat #2:
1. (2) 580 Derek Cates, Woodway, Texas
2. (1) 11S Scott Newbury, Rhome, Texas
3. (4) 719 Brian Schoenbaum Jr., San Antonio, Texas
4. (3) 17T Daniel Thompson, Mesquite, Texas
5. (5) 29 Dustin Sprouse Jr., Crandall, Texas

Feature:
1. (6) 580 Derek Cates, Woodway, Texas
2. (8) 11S Scott Newbury, Rhome, Texas
3. (2) 17T Daniel Thompson, Mesquite, Texas
4. (7) 719 Brian Schoenbaum Jr., San Antonio, Texas
5. (1) 3G Charlie Smith
6. (5) 25 Danny Forgason, Seagoville, Texas
7. (4) 7X Dylan Rivers, Irving, Texas
8. (10) 29 Dustin Sprouse Jr., Crandall, Texas
9. (9) 7L Lilly Morphis, Formey, Texas
10. (3) 105 Nathan Forgason, Glenn Heights, Texas


Derek Cates won the USRA Tuner main event.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group