Thomas, McCullough, Davis, Cates capture KR Cup checkers in Crandall
Print this page
May 29, 2020

Tommy Davis Jr. won the USRA Limited Mod main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
RPM Speedway, Crandall, Texas
Friday, May 29, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 20 Jason Ingalls, Longview, Texas
2. (2) 130 Chris Henigan, Marshall, Texas
3. (5) 28B Wendall Bolden, Greenville, Texas
4. (8) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
5. (7) 24M Manuel Williams Jr., Fouke, Ark.
6. (9) 38 Billy Gatlin, Rockwall, Texas
7. (4) 1H Bradley Bracey, Mabank, Texas
8. (3) 6 Donnie Powers, Henderson, Texas
9. (6) 13J James McCreery, Midlothian, Texas

Heat #2:
1. (1) 47 Jack Sartain, Terrell, Texas
2. (2) 82 Max Eddie Thomas, Quinlan, Texas
3. (4) 4R Kevin Rowland, Cedar Hill, Texas
4. (9) 17 Jason Sartain, Royce City, Texas
5. (3) 010 Jeremy Willis, Emory, Texas
6. (8) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
7. (5) 24 Manuel Williams Sr., Fouke, Ark.
8. (7) 32 Doug Byrns, Tyler, Texas
9. (10) 707 Brandon McElroy, Fort Worth, Texas
10. (6) 98 Troy Tindall, Sunnyvale, Texas

Feature:
1. (2) 82 Max Eddie Thomas, Quinlan, Texas
2. (1) 130 Chris Henigan, Marshall, Texas
3. (3) 47 Jack Sartain, Terrell, Texas
4. (5) 88XXX Clyde Dunn Jr., Rockwall, Texas
5. (4) 28B Wendall Bolden, Greenville, Texas
6. (6) 20 Jason Ingalls, Longview, Texas
7. (9) 24M Manuel Williams Jr., Fouke, Ark.
8. (7) 17 Jason Sartain, Royce City, Texas
9. (8) 4R Kevin Rowland, Cedar Hill, Texas
10. (12) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
11. (10) 38 Billy Gatlin, Rockwall, Texas
12. (14) 24 Manuel Williams Sr., Fouke, Ark.
13. (17) 707 Brandon McElroy, Fort Worth, Texas
14. (15) 6 Donnie Powers, Henderson, Texas
15. (13) 1H Bradley Bracey, Mabank, Texas
16. (16) 32 Doug Byrns, Tyler, Texas
17. (19) 98 Troy Tindall, Sunnyvale, Texas
18. (18) 13J James McCreery, Midlothian, Texas
19. (11) 010 Jeremy Willis, Emory, Texas


Max Eddie Thomas won the USRA Modified main event.

SUNOCO USRA FACTORY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 4B Kyle Blanton, Blossom, Texas
2. (2) 04 Cameron Cook, Grand Prarie, Texas
3. (3) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
4. (5) 5H Lance Hanson Jr., Palmer, Texas
5. (7) 22XX Jason Gamez, Dallas, Texas
6. (4) 11R Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
7. (6) 161 Tyler Jackson, Lindale, Texas
8. (8) 13T Jeff Tito, Whitehouse, Texas
9. (9) 87 Andrew Albritton, Lindale, Texas

Heat #2:
1. (1) 13R Bryce Pritchett, Crandall, Texas
2. (5) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
3. (8) 1W Walter Hamilton, Dallas, Texas
4. (7) 23R Chase Rabe, Ben Wheeler, Texas
5. (3) K13 Shane King, Seagoville, Texas
6. (2) 34J Quinton Jackson, Mineola, Texas
7. (4) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
8. (6) 7 Byron Fletcher, Combine, Texas

Heat #3:
1. (3) 8 Brian Holland, Winnsboro, Texas
2. (5) 10 Nate Dixon, Ennis, Texas
3. (7) 45X Tyler Killingsworth, Dallas, Texas
4. (6) 37 Mike Meeks, Seagoville, Texas
5. (2) 5 Brett Arden, Athens, Texas
6. (1) 75 Chad Ince, Forney, Texas
7. (4) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
8. (8) U81 Brennon Marshall, Wills Point, Texas

Heat #4:
1. (6) 55 Lee McCullough, Combine, Texas
2. (5) 79 Allen Owen Jr., Pocola, Okla.
3. (4) 54 David Newton, Combine, Texas
4. (8) 197 Gary Fitch, Seven Points, Texas
5. (7) 21G Jimmy Gore, Kaufman, Texas
6. (3) 23B Blake Beggs, Terell, Texas
7. (2) 62 Dustin Choate, Forney, Texas
8. (1) 3M Tristan McCullough, Crandall, Texas

"B" Feature #1:
1. (1) 23R Chase Rabe, Ben Wheeler, Texas
2. (3) 22XX Jason Gamez, Dallas, Texas
3. (2) 37 Mike Meeks, Seagoville, Texas
4. (5) 11R Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
5. (9) 13T Jeff Tito, Whitehouse, Texas
6. (7) 161 Tyler Jackson, Lindale, Texas
7. (8) 22 Jerry Cowart, Plano, Texas
8. (4) K13 Shane King, Seagoville, Texas
9. (10) U81 Brennon Marshall, Wills Point, Texas
10. (6) 75 Chad Ince, Forney, Texas
11. (11) 87 Andrew Albritton, Lindale, Texas

"B" Feature #2:
1. (1) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
2. (3) 21G Jimmy Gore, Kaufman, Texas
3. (2) 5H Lance Hanson Jr., Palmer, Texas
4. (4) 5 Brett Arden, Athens, Texas
5. (5) 34J Quinton Jackson, Mineola, Texas
6. (6) 23B Blake Beggs, Terell, Texas
7. (9) 7 Byron Fletcher, Combine, Texas
8. (10) 3M Tristan McCullough, Crandall, Texas
9. (7) 23 Don Jensen, Terrell, Texas
10. (8) 62 Dustin Choate, Forney, Texas

"A" Feature:
1. (1) 55 Lee McCullough, Combine, Texas
2. (3) 10 Nate Dixon, Ennis, Texas
3. (6) 4B Kyle Blanton, Blossom, Texas
4. (8) 1W Walter Hamilton, Dallas, Texas
5. (10) 04 Cameron Cook, Grand Prarie, Texas
6. (2) 17 Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
7. (14) 98 Chris Davis, Wills Point, Texas
8. (7) 79 Allen Owen Jr., Pocola, Okla.
9. (4) 8 Brian Holland, Winnsboro, Texas
10. (16) 21G Jimmy Gore, Kaufman, Texas
11. (15) 22XX Jason Gamez, Dallas, Texas
12. (12) 54 David Newton, Combine, Texas
13. (9) 45X Tyler Killingsworth, Dallas, Texas
14. (11) 197 Gary Fitch, Seven Points, Texas
15. (20) 5 Brett Arden, Athens, Texas
16. (19) 11R Scott Rabe, Ben Wheeler, Texas
17. (13) 23R Chase Rabe, Ben Wheeler, Texas
18. (17) 37 Mike Meeks, Seagoville, Texas
19. (18) 5H Lance Hanson Jr., Palmer, Texas
20. (5) 13R Bryce Pritchett, Crandall, Texas


Lee McCullough won the Sunoco USRA Factory Stock main event.

USRA LIMITED MODS

Heat #1:
1. (4) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (2) 71G Charles Garza, Forney, Texas
3. (5) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
4. (9) 67 Wendall Bolden, Greenville, Texas
5. (6) 11 Eric Luttrell, Kaufman, Texas
6. (3) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas
7. (8) 18B Blaine Smith, Kaufman, Texas
8. (1) Q1 Steven Clements, Terrell, Texas
9. (7) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas

Heat #2:
1. (1) 22M Gregory Muirhead, Mabank, Texas
2. (3) 103 J.C. Howell, Mabank, Texas
3. (2) 2 Brandon Newbill, Murchison, Texas
4. (5) 3 Kevin Newbill, Murchison, Texas
5. (7) 00 Tory Yant, Bristol, Texas
6. (4) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
7. (6) 7 Chad Williams, Forney, Texas
8. (8) 17 Matt Freeman, Athens, Texas

Heat #3:
1. (1) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
2. (3) 20D Rowdy Day, Greenville, Texas
3. (2) 07G Bobby Ortega, Forney, Texas
4. (4) 24 Jake Upchurch, Grand Prairie, Texas
5. (8) 97 Jason Sartain, Royce City, Texas
6. (6) 7M Albert McCall Jr., Ennis, Texas
7. (9) R23 Ron Morris, McKinney, Texas
8. (5) 11G Dawson Grimes, Seagoville, Texas
9. (7) 28J Justin Nabors, Kemp, Texas

"B" Feature:
1. (1) 24 Jake Upchurch, Grand Prairie, Texas
2. (14) 28J Justin Nabors, Kemp, Texas
3. (3) 11 Eric Luttrell, Kaufman, Texas
4. (2) 00 Tory Yant, Bristol, Texas
5. (8) 18B Blaine Smith, Kaufman, Texas
6. (13) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
7. (6) 7M Albert McCall Jr., Ennis, Texas
8. (4) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas
9. (12) 11G Dawson Grimes, Seagoville, Texas
10. (7) R23 Ron Morris, McKinney, Texas
11. (11) 17 Matt Freeman, Athens, Texas
12. (5) 23 Steven Nabors, Rockwall, Texas
13. (10) Q1 Steven Clements, Terrell, Texas
14. (9) 7 Chad Williams, Forney, Texas

"A" Feature:
1. (2) 25C Tommy Davis Jr., Wills Point, Texas
2. (1) 103 J.C. Howell, Mabank, Texas
3. (7) 20D Rowdy Day, Greenville, Texas
4. (6) 67 Wendall Bolden, Greenville, Texas
5. (13) 24 Jake Upchurch, Grand Prairie, Texas
6. (14) 28J Justin Nabors, Kemp, Texas
7. (15) 11 Eric Luttrell, Kaufman, Texas
8. (5) V8 Robert Vetter, Wolfe City, Texas
9. (9) 2 Brandon Newbill, Murchison, Texas
10. (17) 18B Blaine Smith, Kaufman, Texas
11. (20) 2JT Justin Vaughan, Dallas, Texas
12. (11) 3 Kevin Newbill, Murchison, Texas
13. (4) 22M Gregory Muirhead, Mabank, Texas
14. (12) 97 Jason Sartain, Royce City, Texas
15. (19) 7M Albert McCall Jr., Ennis, Texas
16. (8) 15B Thomas Blackwell, Crandall, Texas
17. (10) 07G Bobby Ortega, Forney, Texas
18. (18) 56 Steven Ashcraft, Forney, Texas
19. (16) 00 Tory Yant, Bristol, Texas
20. (3) 71G Charles Garza, Forney, Texas

USRA TUNERS

Heat:
1. (3) 580 Derek Cates, Woodway, Texas
2. (6) 719 Brian Schoenbaum Jr., San Antonio, Texas
3. (8) 17T Daniel Thompson, Mesquite, Texas
4. (5) 25 Danny Forgason, Seagoville, Texas
5. (2) 97 Jack Lewis, Temple, Texas
6. (4) 3G Charlie Smith, Forney, Texas
7. (7) 105 Nathan Forgason, Glenn Heights, Texas
8. (1) 7L Lilly Morphis, Formey, Texas

Feature:
1. (4) 580 Derek Cates, Woodway, Texas
2. (6) 719 Brian Schoenbaum Jr., San Antonio, Texas
3. (2) 17T Daniel Thompson, Mesquite, Texas
4. (3) 25 Danny Forgason, Seagoville, Texas
5. (5) 97 Jack Lewis, Temple, Texas
6. (7) 105 Nathan Forgason, Glenn Heights, Texas
7. (1) 3G Charlie Smith, Forney, Texas
8. (8) 7L Lilly Morphis, Formey, Texas


Derek Cates won the USRA Tuner main event.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group