Chisholm completes ‘hat trick’ at Featherlite Fall Jamboree
Print this page
September 21, 2019  |  by Jeff Nun

With a second straight track championship at the Deer Creek Speedway and nine wins on the season, Jim Chisholm was certainly one of the favorites coming into the 21st Annual Featherlite Fall Jamboree.

By the time the checkered flag waved on Saturday night, the 16-year-old from Osage, Iowa, had an even dozen feature race trophies and a three-race clean sweep over a field of some of the toughest Out-Pace USRA B-Mod drivers in the country.

The opening laps of Saturday’s 25-lap main event were nothing short of amazing.

Lap after lap, Chisholm and defending Summit USRA Weekly Racing Series national champion Kris Jackson threw slide job after slide job at each other, only slowing their battle for the seven cautions that plagued the race.

Late in the race during one of those cautions, Jackson pulled to the infield and was out of the contest with mechanical troubles for the second night in a row.

From there, Chisholm cruised to his third win of the weekend and third Arnold Motor Supply Iron Man Challenge victory of the 2019 campaign.

Including bonuses from Red Tail Tackle, Weber NAPA Auto Parts and Ray Winkles, Chisholm’s take-home pay was $2,050 while Parker Hale pocketed $1,000 for his runner-up effort.

Kadden Kath, who shared the 2018 track championship with Chisholm, held off defending Iron Man champ Dan Hovden for third while 17th-starting Cole Denner finished fifth.

Ryan Maitland, Cole Suckow, Kylie Kath, Jake Masters and current Arnold Motor Supply Iron Man Challenge points leader Jared Boumeester completed the top 10.

Make plans now to attend the 22nd Annual Featherlite Fall Jamboree on Thursday, Friday and Saturday, Sept. 24-26, 2020, at the Deer Creek Speedway.

Summit USRA Nationals next: Summit USRA Weekly Racing Series racers will get to showcase their talents against one another this Wednesday through Saturday, Sept. 24-28, at the Hamilton County Speedway in Webster City, Iowa, when the track hosts the 6th Annual Summit USRA Nationals.

The event is also the season finale for both the American Racer USRA Stock Cars and Out-Pace USRA B-Mods in the Arnold Motor Supply Iron Man Challenge.

Tuesday is an open practice night for all drives and then USRA Late Models and USRA “Alternative” A-Mods will compete on Wednesday. Thursday, Friday and Saturday will put the spotlight on USRA Modifieds, American Racer USRA Stock Cars, Out-Pace USRA B-Mods and Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks. USRA Tuners join the program on Friday and Saturday.

Saturday’s show will also feature a new special event that will reward individual drivers from each USRA sanctioned track in the first-ever Summit Shootout. This year's Summit Shootout will feature USRA Modifieds, American Racer USRA Stock Cars, Out-Pace USRA B-Mods and Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks.

Check out the Hamilton County Speedway website at hamiltoncospeedway.com for more information. You can also find the historic half-mile racetrack on Facebook at facebook.com/RaceWebsterCity and follow them on Twitter at twitter.com/HamiltonCoSpeed.

To learn more about the United States Racing Association (USRA), visit USRAracing.com or call (515) 832-6000. You can also like us on Facebook at facebook.com/USRAracing, follow on Twitter at twitter.com/USRAracing, check us out on Instagram at instagram.com/USRAracing and subscribe to our YouTube channel at youtube.com/USRATV. Keep up to speed by joining our email list at USRAracing.com/Subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Arnold Motor Supply Iron Man Challenge
21st Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 3 of 3
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Saturday, Sept. 21, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, chassis/engine builder, laps completed and money won. The top 16 in heat race passing points plus the top 4 in the “B” Mains advanced to the “A” Main.

OUT-PACE USRA B-MODS
Presented by Pace Performance

Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
2. (5) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
3. (6) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
4. (3) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (9) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa.
6. (11) 30X Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
7. (10) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
8. (1) 44 Aaron Wiersma, Brandon, S.D.
9. (4) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa.
10. (7) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
11. (8) 955 Lucas Grusinger, Chaska, Minn.
DNS – 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
DNS – 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan.
2. (10) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
3. (3) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.
4. (8) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
5. (4) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn.
6. (5) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
7. (9) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa.
8. (7) 67 B.J. Seets, Brighton, Ill.
9. (1) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn.
10. (11) 55/3 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.
11. (6) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.
DNS – 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) K83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
2. (3) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa.
3. (9) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (10) 8X Josh Roney, Postville, Iowa.
5. (6) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
6. (8) 27W Channing Warner, Owatonna, Minn.
7. (7) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa.
8. (4) 796 Tyler Wood, Harrisonville, Mo.
9. (2) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.
10. (5) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
11. (11) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
DNS – 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (1) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
2. (5) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
3. (10) 476X Troy Hovey, Castalia, Iowa.
4. (2) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
5. (6) 97 Leigh Volkman, Rushford, Minn.
6. (7) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
7. (8) 1AND Brady Joynt, Webb, Iowa.
8. (9) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
9. (4) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
10. (3) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
DNS – 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
DNS – 8 Dan Lewison, Dexter, Minn.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (1) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
2. (3) 7C Cole Christensen, Tea, S.D.
3. (6) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (2) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas.
5. (7) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
6. (5) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
7. (9) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn.
8. (10) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
9. (8) 8M Kaleb Modder, George, Iowa.
10. (4) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
DNS – RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
DNS – 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (2) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa.
2. (8) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa.
3. (7) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.
4. (9) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
5. (4) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
6. (6) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
7. (3) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa.
8. (1) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.
9. (10) 24 Zac Mahlstedt, Ionia, Iowa.
10. (5) 19 Cody Maier, New Albin, Iowa.
DNS – 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.
DNS – 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa.

“B” Main #1 (15 laps, top 4 advance):
1. (1) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
2. (3) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
3. (2) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
4. (8) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa.
5. (6) 27W Channing Warner, Owatonna, Minn., $75.
6. (9) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa, $75.
7. (15) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa, $75.
8. (7) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, $75.
9. (11) 796 Tyler Wood, Harrisonville, Mo., $75.
10. (14) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn., $75.
11. (5) 97 Leigh Volkman, Rushford, Minn., $75.
12. (4) 30X Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., $75.
13. (16) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn., $75.
14. (13) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
15. (10) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn., $75.
16. (12) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa, $75.
DNS – RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn., $0.
DNS – 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $0.
DNS – 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn., $0.

“B” Main #2 (15 laps, top 4 advance):
1. (1) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
2. (2) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.
3. (5) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn.
4. (14) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
5. (3) 95 Eric Thill, Rochester, Minn., $75.
6. (9) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa, $75.
7. (12) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, $75.
8. (10) 44 Aaron Wiersma, Brandon, S.D., $75.
9. (13) 8M Kaleb Modder, George, Iowa, $75.
10. (11) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn., $75.
11. (4) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., $75.
12. (15) 19 Cody Maier, New Albin, Iowa, $75.
13. (8) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn., $75.
14. (6) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D., $75.
15. (16) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, $75.
16. (7) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn., $75.
DNS – 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn., $0.
DNS – 60 Colby Mann, Caledonia, Minn., $0.
DNS – 8 Dan Lewison, Dexter, Minn., $0.

“B” Main #3 (15 laps, top 4 advance):
1. (1) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
2. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
3. (14) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
4. (5) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
5. (7) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., $75.
6. (9) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
7. (3) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas., $75.
8. (4) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn., $75.
9. (11) 24 Zac Mahlstedt, Ionia, Iowa, $75.
10. (12) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn., $75.
11. (13) 55/3 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn., $75.
12. (15) 955 Lucas Grusinger, Chaska, Minn., $75.
13. (10) 67 B.J. Seets, Brighton, Ill., $75.
14. (8) 1AND Brady Joynt, Webb, Iowa, $75.
15. (2) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa, $75.
DNS – 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., $0.
DNS – 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa, $0.
DNS – 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa, $0.
DNS – 99 Noah Grinstead, Austin, Minn., $0.

“A” Main (25 laps):
1. (1) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 25, $2050.
2. (9) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., 25, $1000.
3. (2) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn., 25, $800.
4. (11) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 25, $600.
5. (17) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 25, $500.
6. (8) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa, 25, $450.
7. (21) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa, 25, $400.
8. (10) K83 Kylie Kath, Claremont, Minn., 25, $350.
9. (14) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa, 25, $300.
10. (18) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn., 25, $275.
11. (3) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan., 25, $250.
12. (24) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn., 25, $225.
13. (6) 17B Zach Benson, Princeton, Minn., 25, $200.
14. (19) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa, 25, $190.
15. (22) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 25, $180.
16. (28) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn., 25, $175.
17. (12) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn., 25, $170.
18. (25) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn., 25, $165.
19. (29) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D., 25, $160.
20. (20) 43 Zach Brom, Winona, Minn., 25, $155.
21. (26) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa, 25, $150.
22. (7) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo., 21, $150.
23. (23) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo., 21, $150.
24. (4) 476X Troy Hovey, Castalia, Iowa, 21, $150.
25. (5) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa, 6, $150.
26. (16) 8X Josh Roney, Postville, Iowa, 6, $150.
27. (15) 7C Cole Christensen, Tea, S.D., 6, $150.
28. (27) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn., 6, $150.
29. (13) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa, 1, $150.
DNS – 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, 0, $75.

Lap Leaders: Chisholm 1-2, Jackson 3, Chisholm 4, Jackson 5-6, Chisholm 7-8, Jackson 9-10, Chisholm 11-25.
Total Laps Led: Chisholm 20, Jackson 5.
Margin of Victory: 1.706 seconds.
Time of Race: 27 minutes, 17.864 seconds (7 cautions).
Provisional Starters: Schlumbohm, Timmerman.
Entries: 73.
Next Race: Wednesday-Saturday, Sept. 25-28, Hamilton County Speedway, Webster City, Iowa.
Points Standings: Boumeester 1300, Moudry 1194, Suckow 981, Hovden 954, Denner 954, Timmerman 947, Hare 735, Anderson 715, Chisholm 639, Maitland 601.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Arnold Motor Supply, Chevrolet Performance, CP-Carrillo, Fast Shafts, FK Rod Ends, K1 RaceGear by Ryan Bowers, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, MSD, MyRacePass, Nitroquest Media, Pace Performance, PEM Racing Gears & Drivetrain, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, Cook Racing Supplies, ElbowsUp.com, Impact RaceGear, PBM Performance Products, RACEceiver, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: 905 Ink, AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Custom Headers, Bryke Racing, BSB Manufacturing, Champ Pans, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Harness, Hyperco, Integra Racing Shocks & Springs, Jerovetz Motorsports Racing Parts, Keyser Manufacturing, Medieval Chassis, Out-Pace Racing Products, PEM Racing Gears & Drivetrain, QA1, RacerWebsite.com, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Racing Products, Wilwood Racing.

USRA RACE TRACKS: 81 Speedway, 82 Speedway, Alien Motor Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Chateau Speedway, Creek County Speedway, Cresco Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Elk City Motor Speedway, Fayette County Speedway, Hamilton County Speedway, Humboldt Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Kansas State Fairgrounds, Kennedale Speedway Park, Lake Ozark Speedway, Lawton Speedway, Lebanon Midway Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monarch Motor Speedway, Monett Motor Speedway, Nobles County Speedway, Rapid Speedway, Red Dirt Raceway, Rose Bowl Speedway, Route 66 Motor Speedway, RPM Speedway, Salina Highbanks Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group