Timm, Walski on top at 8th Annual Modified Nationals
Print this page
September 7, 2019

Jake Timm won the USRA Modified main event.

It was a barn-burner in Saturday's finale of the 8th Annual Modified Nationals presented by RTP Company at the Mississippi Thunder Speedway.

In the Out-Pace USRA B-Mod finale, Shaun Walski put on an impressive performance to take home the $2,000 top prize while Haugen's Tony Bahr followed the Rollingstone racer to the finish line.

Polesitter Tommy Richards pf Mondovi held on to take third, Zach Benson of Princeton, Minn., was fourth and Parker Hale of Grand Meadow, Minn., rounded out the top five finishers.


Shaun Walski won the Out-Pace USRA B-Mod main event.

Jake Timm of Winona, Minn., bested a stout field of USRA Modifieds in taking the feature win and $7,000 top prize.

Polesitter and current USMTS national points leader Rodney Sanders of Happy, Texas, had to settle for the runner-up finish while Calvin Iverson of Eleva turned in an impressive third-place effort.

Jacob Bleess of Chatfield, Minn., continued his late-season surge with a fourth-place finish and Arcadia's John Doelle held on to finish fifth.

Travis Krause earned his second win in as many nights in the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks.

The Buffalo City driver held off Steve Dwyer of La Crosse for the win with defending national champion Dustin Gulbrandson of Sioux Falls, S.D., in third.

Derek Ludington of Zumbrota, Minn., and Levi Sand of Caledonia, Minn., rounded out the top five.


Travis Krause won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock main event.

Meanwhile, Menomonie's Sam Mars backed up his win on Friday night too, coming from the seventh starting spot to claim the win in the USRA Late Model main event.

Barry Johnson of Nelson claimed runner-up honors, Alex Williamson of Rushford, Minn., finished third, current national points leader Lucas Peterson of Grand Meadow wound up fourth and Black Rivers Falls racer Kyle Johnson was fifth.


Sam Mars won the USRA Late Model main event.

Saturday's event put a wrap on the 2019 season at the Mississippi Thunder Speedway with the annual awards banquet slated to happen sometime this December. For more info, check out mississippithunder.com.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wisconsin
Saturday, September 7, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

"B" Feature #1:
1. (1) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (4) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
3. (5) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
4. (9) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
5. (10) 19P Antonio Pintaro, Osseo, Wis.
6. (2) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa
7. (3) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
8. (13) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
9. (12) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
10. (8) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa
11. (11) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
12. (7) 19J Jenae Gustin, Marshalltown, Iowa
13. (6) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
DNS – 88 Eric Lamm, Zimmerman, Minn.

"B" Feature #2:
1. (1) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
2. (3) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
3. (4) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
4. (6) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
5. (5) 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa
6. (8) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
7. (2) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
8. (9) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
9. (12) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
10. (11) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
11. (10) 24 Zac Mahlstedt, Ionia, Iowa
12. (7) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
DNS – 28M Darrel Hazelton, Chippewa Falls, Wis.
DNS – 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.

"A" Feature:
1. (2) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (7) QQ Tony Bahr, Haugen, Wis.
3. (1) 7R Tommy Richards, Mondovi, Wis.
4. (4) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
5. (8) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
6. (11) 23K Les Duellman, Winona, Minn.
7. (6) 21B Brandon Jensen, Ellsworth, Wis.
8. (17) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
9. (15) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
10. (3) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
11. (12) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
12. (5) 43T Jake Timm, Winona, Minn.
13. (22) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
14. (13) 53 Alex Williamson, Rushford, Minn.
15. (21) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
16. (10) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
17. (18) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
18. (25) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
19. (19) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
20. (9) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
21. (20) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
22. (24) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
23. (16) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
24. (26) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
25. (23) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
26. (27) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
27. (14) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa

USRA MODIFIEDS

"B" Feature:
1. (1) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
2. (6) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
3. (2) 93 Mike Knopps, Chippewa Falls, Wis.
4. (3) 74 Mark Noble, Blooming Prairie, Minn.
5. (4) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
6. (5) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
7. (8) 782 Jeremiah Christensen, Sioux Falls, S.D.
8. (10) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
9. (9) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
10. (7) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
11. (11) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.
DNS – 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.

"A" Feature:
1. (3) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
2. (1) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
3. (5) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
4. (6) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
5. (2) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
6. (7) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
7. (8) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
8. (10) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
9. (4) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
10. (11) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
11. (17) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
12. (18) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
13. (12) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
14. (16) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
15. (9) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
16. (13) 35 Grant Southworth, Bloomer, Wis.
17. (19) 93 Mike Knopps, Chippewa Falls, Wis.
18. (20) 74 Mark Noble, Blooming Prairie, Minn.
19. (22) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
20. (24) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
21. (15) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
22. (23) 782 Jeremiah Christensen, Sioux Falls, S.D.
23. (14) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
24. (21) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.

USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (3) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.
2. (1) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
3. (2) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
4. (7) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
5. (5) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
6. (6) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
7. (8) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
8. (4) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
9. (9) 8 Douglas Ferguson, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (3) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
2. (5) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
3. (8) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
4. (2) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
5. (1) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
6. (7) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
7. (6) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
8. (4) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.

Feature:
1. (7) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
2. (4) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.
3. (6) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
4. (2) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
5. (8) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
6. (13) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
7. (10) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
8. (5) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
9. (16) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
10. (17) 8 Douglas Ferguson, Winona, Minn.
11. (15) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
12. (9) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
13. (1) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
14. (14) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
15. (12) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
16. (11) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
17. (3) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (6) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
4. (2) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
5. (1) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
6. (4) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
7. (7) 31 Darryll Foegen, Cochrane, Wis.

Heat #2:
1. (6) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (4) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
3. (1) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
4. (3) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
5. (5) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
6. (2) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.

Heat #3:
1. (4) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
2. (3) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
3. (1) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
4. (5) 16 Jake James, Winona, Minn.
5. (2) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
6. (6) 37 Devin Holthaus, Protivin, Iowa
DNS – 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.

Feature:
1. (6) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (1) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
3. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (20) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.
5. (10) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
6. (4) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
7. (8) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
8. (11) 16 Jake James, Winona, Minn.
9. (14) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
10. (7) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
11. (2) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
12. (15) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
13. (9) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
14. (17) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
15. (16) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
16. (19) 31 Darryll Foegen, Cochrane, Wis.
17. (13) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
18. (3) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
19. (18) 37 Devin Holthaus, Protivin, Iowa
20. (12) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group