Mars, Krause collect wins while Sorensen, Jensen pace USRA Modified Nationals qualifying
Print this page
September 6, 2019

Sam Mars won the USRA Late Model feature.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, Sept. 6, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 43T Jake Timm, Winona, Minn.
2. (9) 21B Brandon Jensen, Ellsworth, Wis.
3. (1) 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa
4. (6) 23K Les Duellman, Winona, Minn.
5. (3) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa
6. (4) 19P Antonio Pintaro, Osseo, Wis.
7. (8) 24 Zac Mahlstadt, Ionia, Iowa
8. (7) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
9. (5) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.

Heat #2:
1. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
2. (1) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
3. (5) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
4. (3) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa
5. (7) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
6. (6) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (9) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
8. (2) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
9. (8) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa

Heat #3:
1. (1) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (3) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
3. (7) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
4. (4) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (9) 53 Alex Williamson, Rushford, Minn.
6. (6) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
7. (2) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
8. (5) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
9. (8) 28M Darrel Hazelton, Chippewa Falls, Wis.

Heat #4:
1. (2) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
2. (1) 7R Tommy Richards, Mondovi, Wis.
3. (4) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
4. (3) 88 Eric Lamm, Zimmerman, Minn.
5. (5) 19J Jenae Gustin, Marshalltown, Iowa
6. (8) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
7. (7) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
8. (6) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa

Heat #5:
1. (1) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (7) QQ Tony Bahr, Haugen, Wis.
3. (4) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (3) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
5. (2) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
6. (8) 55H Aaron Hoff, Mantorville, Minn.
7. (6) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
8. (5) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.

Heat #6:
1. (1) 21B Brandon Jensen, Ellsworth, Wis.
2. (4) 23K Les Duellman, Winona, Minn.
3. (7) 43T Jake Timm, Winona, Minn.
4. (8) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (2) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
6. (5) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
7. (6) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa
8. (3) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
DNS. (-) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.

Heat #7:
1. (2) QQ Tony Bahr, Haugen, Wis.
2. (1) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
3. (4) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (6) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (7) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa
6. (5) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
7. (9) 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa
8. (8) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
9. (3) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.

Heat #8:
1. (6) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (1) 53 Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (4) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
4. (3) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
5. (8) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
6. (5) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
7. (7) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
8. (2) 24 Zac Mahlstadt, Ionia, Iowa
DNS. (-) 88 Eric Lamm, Zimmerman, Minn.

Heat #9:
1. (4) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
2. (7) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (2) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
4. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
5. (5) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
6. (1) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
7. (3) 19J Jenae Gustin, Marshalltown, Iowa
DNS. (-) 28M Darrel Hazelton, Chippewa Falls, Wis.

Heat #10:
1. (5) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (3) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
3. (8) 7R Tommy Richards, Mondovi, Wis.
4. (1) 55H Aaron Hoff, Mantorville, Minn.
5. (7) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
6. (4) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
7. (2) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
8. (6) 19P Antonio Pintaro, Osseo, Wis.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
2. (4) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
3. (1) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
4. (3) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
5. (6) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.
6. (7) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
7. (5) 52D B.J. Dahl, Calmer, Iowa

Heat #2:
1. (4) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
2. (6) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
3. (1) 37 Devin Holthaus, Protivin, Iowa
4. (3) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
5. (2) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
6. (5) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.

Heat #3:
1. (4) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (1) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
3. (6) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
4. (5) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
5. (2) 16 Jake James, Winona, Minn.
6. (3) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.

Feature:
1. (2) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (3) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
3. (6) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
4. (11) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
5. (16) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
6. (8) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
7. (13) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.
8. (10) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
9. (7) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
10. (9) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
11. (14) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
12. (4) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
13. (18) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
14. (12) 37 Devin Holthaus, Protivin, Iowa
15. (19) 52D B.J. Dahl, Calmer, Iowa
16. (1) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
17. (17) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
18. (15) 16 Jake James, Winona, Minn.
19. (5) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.


Travis Krause won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (1) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
2. (5) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
3. (3) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
4. (7) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
5. (4) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
6. (6) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.
7. (2) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.

Heat #2:
1. (2) 8 Curt Luhmann, Rushford, Minn.
2. (1) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
3. (6) 99 Alex knutson, Winona, Minn.
4. (3) 8X Douglas Ferguson, Winona, Minn.
5. (5) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
DNS. (-) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.

Heat #3:
1. (1) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
2. (3) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
3. (2) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
4. (6) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
5. (5) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
6. (4) 47 Jon Duffy, Winona, Minn.

Feature:
1. (5) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
2. (1) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
3. (9) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
4. (11) 8 Curt Luhmann, Rushford, Minn.
5. (10) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
6. (19) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
7. (15) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
8. (12) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
9. (17) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
10. (13) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
11. (14) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
12. (16) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.
13. (7) 99 Alex knutson, Winona, Minn.
14. (4) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
15. (18) 47 Jon Duffy, Winona, Minn.
16. (6) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
17. (8) 8X Douglas Ferguson, Winona, Minn.
18. (3) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
19. (2) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
2. (2) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
3. (4) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
4. (5) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
5. (7) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
6. (6) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
7. (3) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.

Heat #2:
1. (2) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
2. (3) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
3. (5) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
4. (4) 93 Mike Knopps, Chippewa Falls, Wis.
5. (7) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
6. (6) 782 Jeremiah Christensen, Sioux Falls, S.D.
7. (1) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.

Heat #3:
1. (1) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
2. (2) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
3. (4) 74 Mark Noble, Blooming Prairie, Minn.
4. (6) 35 Grant Southworth, Bloomer, Wis.
5. (3) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
6. (7) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
7. (5) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.

Heat #4:
1. (2) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
2. (1) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (4) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
4. (3) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
5. (7) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
6. (5) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
7. (6) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.

Heat #5:
1. (1) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (4) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
3. (6) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
4. (7) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
5. (5) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
6. (2) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
7. (3) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.

Heat #6:
1. (1) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
2. (5) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
3. (3) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
4. (4) 93 Mike Knopps, Chippewa Falls, Wis.
5. (6) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
6. (7) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
7. (2) 782 Jeremiah Christensen, Sioux Falls, S.D.

Heat #7:
1. (3) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
2. (6) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
3. (2) 35 Grant Southworth, Bloomer, Wis.
4. (7) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
5. (5) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
6. (4) 74 Mark Noble, Blooming Prairie, Minn.
7. (1) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.

Heat #8:
1. (1) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
2. (5) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
3. (7) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
4. (4) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
5. (6) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
6. (3) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
7. (2) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group