Timm, Williamson, Olson, Dwyer visit victory lane on Season Championship Night at Mississippi Thunder Speedway
Print this page
August 23, 2019  |  by Dan Bailey

Jake Timm (right) won the USRA Modified feature while Dustin Sorensen (left) claimed the 2019 track championship.

On the final night of Summit USRA Weekly Racing Series regular season points-paying action at Mississippi Thunder Speedway, the crowds turned out to pack the stands and the racers gave it everything they had.

By the time the final checkered flag had flown, five new track champions had been crowned.

As Jake Timm celebrated his Rivercity Manufacturing USRA Modified feature win in victory lane, his friend Dustin Sorensen was alongside celebrating his first track championship.

Flyin' Ryan Oslson got to enjoy both experiences, parking his bright #21 Black Horse Bar & Grill Out-Pace USRA B-Mod in victory lane to enjoy both the feature win as well as his first track championship.

As Alex Williamson reveled over his fourth straight Centerville Welding & Repair USRA Late Model feature win in victory lane, Lance Hover was parked nearby celebrating his third track championship.

And while Steve Dwyer celebrated his second Jailhouse Saloon Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature win of the season, 14-year-old phenom Triton Krause was basking in the glow of winning his first track championship.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, Aug. 23, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
2. (5) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (7) 43X Nick Wagner, Osage, Iowa
4. (3) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
5. (6) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
6. (8) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
7. (2) 40 Bob Cisewski, Winona, Minn.
8. (4) 44 Karlie Wagner, Osage, Iowa

Heat #2:
1. (7) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (6) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (2) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (3) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
5. (4) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
6. (1) 65 Rodney Hurst, Merrilland, Wis.
7. (5) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.

Heat #3:
1. (1) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (5) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
3. (6) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
4. (2) 99 Bill Engler, Hixton, Wis.
5. (7) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
6. (4) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.
7. (3) 43 Zach Brom, Winona, Minn.

Heat #4:
1. (7) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
2. (6) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
3. (1) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
4. (3) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
5. (5) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
6. (2) 30 Michael McKay, Sparta, Wis.
7. (4) 43T Jake Timm, Winona, Minn.

Feature:
1. (10) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (6) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
3. (9) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
4. (1) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
5. (8) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
6. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
7. (11) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
8. (7) 43X Nick Wagner, Osage, Iowa
9. (3) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
10. (2) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
11. (12) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
12. (16) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
13. (23) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
14. (21) 40 Bob Cisewski, Winona, Minn.
15. (13) 99 Bill Engler, Hixton, Wis.
16. (25) 44 Karlie Wagner, Osage, Iowa
17. (17) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
18. (18) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
19. (20) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.
20. (14) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
21. (10) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
22. (15) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
23. (22) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.
24. (5) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
25. (19) 65 Rodney Hurst, Merrilland, Wis.
DNS – 43T Jake Timm, Winona, Minn.
DNS – 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
DNS – 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
DNS – 30 Michael McKay, Sparta, Wis.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (9) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (4) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
3. (5) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
4. (7) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
5. (3) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
6. (6) 35 Junior Tourtellott, Galesville, Wis.
7. (8) 96 Jack Dunbar, Zumbrota, Minn.
8. (2) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
9. (1) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.

Heat #2:
1. (4) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (1) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
3. (8) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
4. (3) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
5. (5) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
6. (9) 31 Darryll Foegen, Cochrane, Wis.
7. (6) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
8. (7) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
9. (2) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.

Heat #3:
1. (6) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
2. (1) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
3. (2) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
4. (3) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
5. (4) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
6. (5) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
7. (8) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
8. (7) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.

Feature:
1. (8) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (9) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
3. (10) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
4. (2) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
5. (26) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
6. (3) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
7. (5) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
8. (4) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
9. (11) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
10. (7) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
11. (14) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
12. (15) 35 Junior Tourtellott, Galesville, Wis.
13. (18) 96 Jack Dunbar, Zumbrota, Minn.
14. (23) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.
15. (17) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
16. (13) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
17. (1) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
18. (22) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
19. (16) 31 Darryll Foegen, Cochrane, Wis.
20. (12) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
21. (20) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
22. (6) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
23. (19) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
24. (24) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.
25. (21) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
26. (25) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.

USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (2) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
2. (4) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (1) 8 Curt Luhmann, Rushford, Minn.
4. (6) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
5. (7) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
6. (3) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
7. (5) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.

Heat #2:
1. (3) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
2. (1) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
3. (2) 33G James Giossi, Roberts, Wis.
4. (4) 97 Bob Fort, Fountain City`, Wis.
5. (6) 99 Alex Knutson, Winona, Minn.
6. (5) 8X Douglas Ferguson, Winona, Minn.

Heat #3:
1. (2) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
2. (1) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
3. (4) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
4. (3) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
5. (5) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
6. (6) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.

Feature:
1. (1) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
2. (11) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
3. (7) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
4. (4) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
5. (6) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
6. (3) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
7. (13) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
8. (9) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
9. (12) 97 Bob Fort, Fountain City`, Wis.
10. (10) 33G James Giossi, Roberts, Wis.
11. (19) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
12. (2) 8 Curt Luhmann, Rushford, Minn.
13. (15) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
14. (14) 99 Alex Knutson, Winona, Minn.
15. (17) 8X Douglas Ferguson, Winona, Minn.
16. (8) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
17. (5) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
18. (16) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
19. (18) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (1) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
3. (4) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
4. (5) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
5. (6) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
6. (3) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
7. (7) 77 Tom Brink, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (1) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
2. (5) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
3. (6) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
4. (2) 44 Alan Wagner, Orchard, Iowa
5. (3) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
6. (4) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.

Feature:
1. (7) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
2. (9) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
3. (1) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
4. (3) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
5. (11) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
6. (8) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
7. (4) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
8. (5) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
9. (6) 44 Alan Wagner, Orchard, Iowa
10. (12) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
11. (10) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
12. (2) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
13. (13) 77 Tom Brink, Winona, Minn.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group