Boumeester tops Dave Mulder Memorial, Zevenbergen also claims Rapid Speedway checkers
Print this page
August 23, 2019  |  by Jeff Nun & Joel Vis

Jared Boumeester won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

After a hiatus of more than a month, the drivers in the Arnold Motor Supply Iron Man Challenge invaded the Rapid Speedway on Friday night and were back doing what they do best: giving race fans their money’s worth.

A huge crowd saw a field of 30 American Racer USRA Stock Cars presented by Medieval Chassis, 29 Out-Pace USRA B-Mods presented by Pace Performance and 29 Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks share the spotlight in the 11th Annual Rapid Rumble presented by Wrisco featuring the Dave Mulder Memorial.

The Mulder family added $3,000 to the B-Mod purse and the main event saw cars on the move throughout the race. Trevor Tesch had the early lead and held onto it through multiple cautions. Brock Hess eventually showed his nose under Tesch, but the leader held on.

Hess and Ben Moudry, who won the previous night in Webster City, then battled for second before colliding with each other and sending Hess to the back with a flat tire.

As all this was going down and a few more cautions came out, “B” feature winner Dan Hovden of Decorah charged from 17th and took the lead in just nine laps.

On the last restart of the night, Iron Man points leader Jared Boumeester of Waseca, Minn., was in seventh and jumped up top when everybody else was on the bottom. Boumeester charged to the lead on lap 12 while Tyler Johnson also found the high side and made his way through the pack.

Johnson was chasing down Boumeester until a mechanical failure took him out of the race. Boumeester went the rest of the way for the win while Hovden held on for second ahead of Moudry and Cole Denner while Cole Suckow drove from 15th to fifth.

Lyndon Johnson, Tesch, Kevin Joachim, Cole Christensen and Dave Kennedy rounded out the top ten.

Elijah Zevenbergen got his second win in as many weeks at the Rapid Speedway in the American Racer USRA Stock Car feature event. The early lead belonged to Lynn Panos but it only took until lap three for Zevenbergen to find his way to the front from his fourth starting spot.

The 2017 Summit USRA Weekly Racing Series national champion increased his lead to a half-straight-away at the halfway point of the 20-lap feature with Derek Green, Dillion Anderson and Darrin Korthals battling for second

A late caution gave Anderson and Green one last chance at Zevenbergen, but to no avail as the driver from Ocheyedan once again drove away from the field and on to victory.

“I knew Green and Anderson were there on the restart and they are some tough runners,” Zevenbergen said in victory lane. “ My car was great tonight.”


Elijah Zevenbergen won the American Racer USRA Stock Car feature.

Green, Anderson and Korthals followed Zevenbergen to the line. Justin Regnerus, who found himself in some early troubles, battled from the back to finish fifth. Dan Mackenthun, Colton Arends, Lynn Panos, Jon DeBoer and Chad Lonneman completed the top ten.

Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock points leader Dustin Gulbrandson took the lead away from Trevor Kracht early on and raced his way to victory in the 12-lap main event. There was side-by-side and three-wide racing throughout the field with multiple cars swapping positions on every lap, but the constant was Gulbrandson out front.

A restart with four laps to go allowed national points leader Eric Stanton to challenge Gulbrandson, and Stanton showed his nose a few different times, but Gulbrandson closed the door each time and held on for the win over Stanton.

“Eric is fast everywhere he goes and I saw him down there and knew I couldn’t give him room,” said Gulbrandson in victory lane.

Brady Klaassen kept himself within striking distance of the point title by coming from 11th to finish third ahead of Dylan Vanden Top and 17th-starting Cory Yeigh.


Dustin Gulbrandson won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

Next Friday is Season Championship Night at Rapid Speedway with hot laps at 7 p.m. and racing to follow.

Nobles Next: The Arnold Motor Supply Iron Man Challenge ventures to the Nobles County Speedway in Worthington, Minn., on Saturday for the 9th Annual Summer Slam presented by Beyea Custom Headers with the American Racer USRA Stock Cars and Out-Pace USRA B-Mods once again sharing the spotlight with the USMTS Modifieds

The pit gate opens at 4 p.m., grandstands open at 5, hot laps at 7 and racing gets underway 7:30. Two bikes will be given away and there will be a candy toss for the kids too.

Tickets are $20 for adults or $15 for seniors (65+) and juniors (12-16). Kids ages 11 and under are $5. Pit passes are $35.

Fans can grab coupons good for $2 off an adult ticket at Casey's locations in locations in Fulda, Windom and Worthington, plus Arnolds Park, George, Okoboji, Sibley and Spirit Lake in Iowa. For the location nearest you, visit caseys.com.

Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks ($400 to win) and USRA Tuners ($200 to win) will also be in action. The event is a Summit Shootout qualifier for the Stock Cars, B-Mods and Hobby Stocks with Summit USRA Weekly Racing Series national points up for grabs in all four USRA-sanctioned divisions.

The Nobles County Speedway is located just off of I-90 at exit 43, then 0.4 mile south on SR 59, then 0.4 mile west on Oxford St., then 0.2 mile north on McMullan (1600 Stower Dr, Worthington, MN 56187). For more information, check out noblescountyspeedway.com.

To learn more about the USRA, visit usraracing.com. You can also like USRA Racing on Facebook at follow on Twitter and check out the USRA on YouTube. Keep up to speed and join the USRA email list at usraracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Arnold Motor Supply Iron Man Challenge
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, Aug. 23, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS
presented by Medieval Chassis

Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
2. (1) 66Z Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, Iowa
3. (6) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
4. (8) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
5. (3) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
6. (4) 77N Daniel Hilsabeck, Earlham, Iowa
7. (5) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
8. (7) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
2. (7) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
3. (4) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
4. (6) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
5. (2) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
6. (8) 268 Brad Te Grotenhuis, Orange City, Iowa
7. (5) 17 Austin Brands, Boyden, Iowa
8. (3) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (2) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
3. (3) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
4. (5) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
5. (7) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
6. (4) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
7. (6) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
2. (4) 32R Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
3. (1) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
4. (6) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
5. (7) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
6. (3) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa
7. (5) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.

“B” Feature (12 laps, top 7 advance):
1. (3) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
2. (7) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
3. (11) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.
4. (1) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
5. (9) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
6. (14) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
7. (5) 268 Brad Te Grotenhuis, Orange City, Iowa
8. (2) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
9. (12) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.
10. (8) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa
11. (13) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
12. (10) 17 Austin Brands, Boyden, Iowa
13. (6) 77N Daniel Hilsabeck, Earlham, Iowa
14. (4) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.

“A” Feature (20 laps):
1. (4) 66Z Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, Iowa
2. (7) 32 Derek Green, Granada, Minn.
3. (8) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
4. (6) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
5. (1) 32R Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
6. (9) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
7. (5) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
8. (2) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
9. (10) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
10. (18) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
11. (17) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
12. (14) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
13. (11) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
14. (13) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
15. (19) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.
16. (15) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
17. (12) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
18. (3) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
19. (16) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
20. (22) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
21. (23) 268 Brad Te Grotenhuis, Orange City, Iowa
22. (21) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
23. (20) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
24. (24) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa

Lap Leaders: Panos 1-3, Zevenbergen 4-20.
Total Laps Led: Zevenbergen 17, Panos 3.
Margin of Victory: 0.503 second.
Time of Race: 21 minutes, 5.907 seconds (4 cautions).
Provisional Starter: Jones.
Entries: 30.
Next Race: Saturday, Aug. 24, Nobles County Speedway, Worthington, Minn.

OUT-PACE USRA B-MODS
presented by Pace Performance

Heat Race #1 (8 laps):
1. (3) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa
2. (4) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
3. (2) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
4. (5) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (8) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
6. (6) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
7. (7) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
8. (1) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
2. (5) 19 Tracy Johnson, Lake Preston, S.D.
3. (1) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
5. (4) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
6. (6) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
7. (7) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa

Heat Race #3 (8 laps):
1. (4) 16H Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa
3. (2) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
4. (6) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
5. (1) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 27X Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
2. (5) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
3. (6) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (3) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
5. (1) 45R Dale Ricks Jr, Boyden, Iowa
6. (8) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
7. (7) 11M Jake Masters, Graettinger, Iowa
8. (4) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.

“B” Feature (12 laps, top 7 advance):
1. (2) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (1) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
3. (4) 45R Dale Ricks Jr., Boyden, Iowa
4. (3) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
5. (13) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
6. (9) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
7. (7) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
8. (5) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
9. (8) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
10. (10) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
11. (6) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
12. (11) 11M Jake Masters, Graettinger, Iowa
13. (12) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.

“A” Feature (20 laps):
1. (8) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
2. (16) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
3. (7) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
4. (5) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa
5. (14) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
6. (2) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
7. (1) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
8. (3) 27X Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
9. (19) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
10. (13) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
11. (21) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
12. (20) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
13. (4) 16H Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
14. (10) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
15. (18) 45R Dale Ricks Jr, Boyden, Iowa
16. (11) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.
17. (22) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
18. (12) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
19. (15) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
20. (6) 19 Tracy Johnson, Lake Preston, S.D.
21. (17) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
22. (9) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
DNS – 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa

Lap Leaders: Trevor Tesch 1-8, Hovden 9-11, Boumeester 12-20.
Total Laps Led: Boumeester 9, Trevor Tesch 8, Hovden 3.
Margin of Victory: 0.758 second.
Time of Race: 21 minutes, 9.56 seconds (2 cautions).
Provisional Starters: none.
Entries: 29.
Next Race: Saturday, Aug. 24, Nobles County Speedway, Worthington, Minn.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat Race #1 (6 laps):
1. (1) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (3) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
4. (7) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
5. (5) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
6. (8) 78 Spencer Sprock, George, Iowa
DQ – (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
DQ – (6) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.

Heat Race #2 (6 laps):
1. (2) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
2. (4) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
3. (6) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
4. (5) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
5. (3) 64 Cory Yeigh, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
7. (1) 15X Katie Kracht, Luverne, Minn.

Heat Race #3 (6 laps):
1. (3) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
2. (4) 31 Dawson DeBoer, Little Rock, Iowa
3. (5) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
4. (1) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
5. (2) L82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
7. (7) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.

Heat Race #4 (6 laps):
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
3. (6) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
4. (2) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
5. (4) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
6. (5) 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.
7. (7) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa

“B” Feature (8 laps, top 4 advance):
1. (1) 64 Cory Yeigh, Sioux Falls, S.D.
2. (2) L82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
5. (3) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
6. (9) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
7. (5) 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.
8. (13) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
9. (6) 15X Katie Kracht, Luverne, Minn.
10. (10) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
11. (8) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
12. (11) 78 Spencer Sprock, George, Iowa
13. (12) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.

“A” Feature (12 laps):
1. (9) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (10) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
3. (11) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
4. (8) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
5. (17) 64 Cory Yeigh, Sioux Falls, S.D.
6. (13) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
7. (6) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
8. (19) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
9. (4) 31 Dawson DeBoer, Little Rock, Iowa
10. (12) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
11. (14) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
12. (3) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
13. (5) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
14. (7) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
15. (2) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
16. (15) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
17. (16) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
18. (20) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
19. (1) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
20. (18) L82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Arnold Motor Supply, Chevrolet Performance, CP-Carrillo, Fast Shafts, FK Rod Ends, K1 RaceGear by Ryan Bowers, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, MSD, MyRacePass, Nitroquest Media, Pace Performance, PEM Racing Gears & Drivetrain, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, Cook Racing Supplies, ElbowsUp.com, Impact RaceGear, PBM Performance Products, RACEceiver, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: 905 Ink, AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Custom Headers, Bryke Racing, BSB Manufacturing, Champ Pans, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Harness, Hyperco, Integra Racing Shocks & Springs, Jerovetz Motorsports Racing Parts, Keyser Manufacturing, Medieval Chassis, Out-Pace Racing Products, PEM Racing Gears & Drivetrain, QA1, RacerWebsite.com, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Racing Products, Wilwood Racing.

USRA RACE TRACKS: 81 Speedway, 82 Speedway, Alien Motor Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Chateau Speedway, Creek County Speedway, Cresco Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Elk City Motor Speedway, Fayette County Speedway, Hamilton County Speedway, Humboldt Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Kansas State Fairgrounds, Kennedale Speedway Park, Lake Ozark Speedway, Lawton Speedway, Lebanon Midway Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monarch Motor Speedway, Monett Motor Speedway, Nobles County Speedway, Rapid Speedway, Red Cedar Speedway, Red Dirt Raceway, Rose Bowl Speedway, Route 66 Motor Speedway, RPM Speedway, Salina Highbanks Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group