Larson tops Stock Cars, three trophies change hands in Nobles County Speedway tech
Print this page
August 10, 2019  |  by Steve Zwemke

Dustin Gulbrandson won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

Jim Larson stayed out in front of a rather turbulent American Racer USRA Stock Car feature to earn his first Nobles County Speedway win of 2019.

Things got a little raucous as at least a couple of drivers seemed to be looking for a dance partner with whom to step into the “squared circle” instead of concentrating on the oval.

Darrin Korthals’ car took a few punches but his pit crew kept him on the lead lap.

Korthals started on the pole and his third place finish was important because it allowed him to bypass Luke Sathoff atop the points standings.

Chad Lonneman ran very strong in placing second. Cautions took out Roger Verdoorn and Thomas Kracht. Trent Schroeder was disqualified.

With Sathoff absent, Korthals suddenly owns a nice 76-point cushion over Rich Gregoire.

Three feature winners were disqualified after going through post-race tech inspections.

Out-Pace USRA B-Mod winner Kole Nordquist was found to have a verboten shock in his car.

A disqualification handed the win to Dave Kennedy who led a good portion of the race.

Tyler Tesch was officially scored second. He started sixth. Nick Peters wound up third. Peters has the points lead over Darin Veen by 24.

It looked like Dustin Gulbrandson’s perfect record at Nobles County Speedway ended in the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks.

While Tyler Schlumbohm was dominating the field, Gulbrandson was using every tool in the box in trying to pass Justin Luinenburg.

Well, a green-white-checkered finish saw Gulbrandson finally overtake Luinenburg coming out of turn four just before the checkered flag.

Then, Schlumbohm was disqualified after illegal bushings were found in the A-frame of his car and, voila, Gulbrandson was credited with his fourth win in as many starts at NCS.

Luinenburg and Tyler Pospisil were scored second and third. Points leader Dan Strandberg raced from 17th to fifth.

Too much camber resulted in the disqualification of Roberto Esqueda in the USRA Tuner division.

It was cartwheels after that as Bubba Brown celebrated in victory lane.

Neil Forsberg placed second ahead of Jason Bolte.

Nobles Notes: Nobles County Speedway appreciates the continued support of Saturday’s sponsor Pioneer Seeds: Russell Seeds, Busch Seeds, 266 Ag Service and Nobles Ag... Saturday, Aug. 17, is Military Night. All veterans with identification or in military apparel receive free admission... Saturday, Aug. 24, marks the return of the United States Modified Touring Series (USMTS) along with the Arnold Motor Supply Iron Man Challenge featuring American Racer USRA Stock Cars and Out-Pace USRA B-Mods.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Nobles County Speedway, Worthington, Minn.
Saturday, Aug. 10, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 69M Gary Mattison, Lamberton, Minn.
2. (2) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
3. (4) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
4. (3) 31 Trent Schroeder, Worthington, Minn.
DNS – 33 Matt Schauer, Arlington, Minn.
DNS – 32J Austin Jahnz, Lewisville, Minn.

Heat #2:
1. (1) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
2. (2) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (5) 6L Jim Larson, Rushmore, Minn.
4. (4) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
5. (6) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
6. (3) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.

Feature:
1. (4) 6L Jim Larson, Rushmore, Minn.
2. (2) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
3. (1) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
4. (8) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
5. (5) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
6. (11) 33 Matt Schauer, Arlington, Minn.
7. (7) 69M Gary Mattison, Lamberton, Minn.
8. (10) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.
9. (6) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
10. (9) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
DQ – (3) 31 Trent Schroeder, Worthington, Minn.
DNS – 32J Austin Jahnz, Lewisville, Minn.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (4) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
4. (3) 97 Damien Van Denberg, Renner, S.D.
5. (5) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
6. (6) 31 Darin Veen, Worthington, Minn.

Heat #2:
1. (1) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
2. (2) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (6) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
4. (3) 3 Nicholas Peters, Lemars, Iowa
5. (4) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
6. (5) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.

Feature:
1. (1) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
3. (2) 3 Nicholas Peters, Lemars, Iowa
4. (9) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
5. (3) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
6. (4) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
7. (10) 31 Darin Veen, Worthington, Minn.
8. (11) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
9. (7) 97 Damien Van Denberg, Renner, S.D.
10. (8) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
DQ – (6) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
DNS – 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (3) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
2. (7) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
5. (4) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
7. (1) L82 Logan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 717 Nick Schilling, Sanborn, Iowa
3. (3) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
4. (6) 38 Cody Ross, Fulda, Minn.
5. (4) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
6. (7) 3K Dan Strandberg, Worthington, Minn.
7. (5) 14 Ernie Dailey, Worthington, Minn.

Heat #3:
1. (6) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
2. (5) 59 Corey Gronewold, Worthington, Minn.
3. (3) 51 Tyler Lursen, Adrian, Minn.
4. (7) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
5. (2) 16X Blake Luinenburg, Reading, Minn.
6. (4) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
7. (1) 28 John Ross, Rushmore, Minn.

Feature:
1. (8) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
3. (5) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
4. (7) 59 Corey Gronewold, Worthington, Minn.
5. (17) 3K Dan Strandberg, Worthington, Minn.
6. (3) 38 Cody Ross, Fulda, Minn.
7. (15) 16X Blake Luinenburg, Reading, Minn.
8. (13) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
9. (10) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
10. (12) 51 Tyler Lursen, Adrian, Minn.
11. (9) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
12. (11) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
13. (19) L82 Logan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
14. (20) 14 Ernie Dailey, Worthington, Minn.
15. (16) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
16. (18) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
17. (6) 717 Nick Schilling, Sanborn, Iowa
18. (2) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
19. (14) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
DQ – (1) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
DNS – 28 John Ross, Rushmore, Minn.

USRA TUNERS

Heat:
1. (1) 11A Bubba Brown, Jackson, Minn.
2. (6) 29X Jason Bolte, Odin, Minn.
3. (4) 18 Brandon Hartmann, Fairmont, Minn.
4. (3) 7 Neil Forsberg, Slayton, Minn.
5. (7) 16X R.J. Esqueda, Madelia, Minn.
6. (5) 11G Gary Grabill, Ellsworth, Minn.
7. (8) 111 Dan Jensen, Slayton, Minn.
8. (9) 12B Brandon Truty, Dundee, Minn.
9. (10) 14C Shyanne McCulley, Sioux Falls, S.D.
10. (2) 57 Scott Espey, Alpha, Minn.

Feature:
1. (5) 11A Bubba Brown, Jackson, Minn.
2. (3) 7 Neil Forsberg, Slayton, Minn.
3. (4) 29X Jason Bolte, Odin, Minn.
4. (7) 111 Dan Jensen, Slayton, Minn.
5. (10) 57 Scott Espey, Alpha, Minn.
6. (8) 12B Brandon Truty, Dundee, Minn.
7. (6) 11G Gary Grabill, Ellsworth, Minn.
8. (9) 14C Shyanne McCulley, Sioux Falls, S.D.
9. (2) 18 Brandon Hartmann, Fairmont, Minn.
DQ – (1) 16X R.J. Esqueda, Madelia, Minn.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group