Hess takes Modified Madness at I-90 Speedway
Print this page
August 3, 2019

Brock Hess won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

I-90 Speedway’s action was hot and heavy Saturday night with Brock Hess and Dustin Gulbrandson taking home the hardware.

The Barger Construction Modified Madness feature event for the Out-Pace USRA B-Mods lived up to its name as four different drivers led the event.

Jeff Wittrock led the opening lap before Nate Grehl took over the top spot on lap three. On lap five, it was Trevor Tesch taking over the lead. The next lead change was the final one when Hess took command and went to the $1,000 payday.

In the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature, Gulbrandson wasted no time in charging from ninth to the lead. He took command of the feature on lap two and went on to his second win of the year and career win No. 15.

The next event is Saturday, Aug. 17, featuring the Summit USRA Weekly Racing Series.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
I-90 Speedway, Hartford, S.D.
Saturday, Aug. 3, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 14N Nick Barger, Madison, S.D.
2. (6) 1 Camden Myers, Ethan, S.D.
3. (3) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
4. (5) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
5. (8) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
6. (2) 07 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
7. (7) 23JR Dudley Schroeder Jr., Armour, S.D.
8. (4) 22W Aaron Werner, Colman, S.D.

Heat #2:
1. (2) 88 Wade Wright, Armour, S.D.
2. (4) 14G Nathan Grehl, Hitchcock, S.D.
3. (7) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
4. (1) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
5. (5) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
6. (6) 18D Chris Goetz, Centerville, S.D.
7. (8) 81 Brad Lawrence, Madison, S.D.
8. (3) 97K Tanner Koster, Brandon, S.D.

Heat #3:
1. (2) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.
3. (1) 4S Chuck Chernotik Jr., Mitchell, S.D.
4. (3) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 98 Nate Barger, Madison, S.D.
6. (7) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
7. (6) W Doug Wallis, Madison, S.D.

Feature:
1. (5) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
2. (8) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
3. (15) 98 Nate Barger, Madison, S.D.
4. (2) 14G Nathan Grehl, Hitchcock, S.D.
5. (17) 18D Chris Goetz, Centerville, S.D.
6. (3) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
7. (1) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.
8. (22) 22W Aaron Werner, Colman, S.D.
9. (19) 07 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
10. (13) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
11. (11) 4S Chuck Chernotik Jr., Mitchell, S.D.
12. (23) 97K Tanner Koster, Brandon, S.D.
13. (14) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
14. (18) 81 Brad Lawrence, Madison, S.D.
15. (6) 1 Camden Myers, Ethan, S.D.
16. (10) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
17. (20) 23JR Dudley Schroeder Jr., Armour, S.D.
18. (9) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
19. (12) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
20. (7) 14N Nick Barger, Madison, S.D.
21. (4) 88 Wade Wright, Armour, S.D.
22. (21) W Doug Wallis, Madison, S.D.
DNS – 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 79 Tim Waltner, Hartford, S.D.
2. (5) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
3. (2) 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.
4. (7) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
5. (6) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
6. (8) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
7. (1) 40J Justin Peterson, Sioux Falls, S.D.
8. (3) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (3) 29T Derrick Scott, Geddes, S.D.
2. (1) 73 Chad Muilenburg, Ethan, S.D.
3. (6) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
4. (5) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
5. (8) 17 Matt Goth, Madison, S.D.
6. (2) 4T Derek Baartman, Sioux Falls, S.D.
7. (4) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
8. (7) 32X Brian Hoing, Hartford, S.D.

Heat #3:
1. (6) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 7JR Josh Lien, Sioux Falls, S.D.
3. (7) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
4. (8) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
5. (1) 3C Cassy Cooper, Mitchell, S.D.
6. (3) 00 Ryan Mulder, Harrisburg, S.D.
7. (5) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
8. (4) K9 Rob Hirsch, Sioux Falls, S.D.

"B" Feature:
1. (2) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
2. (4) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 32X Brian Hoing, Hartford, S.D.
4. (6) K9 Rob Hirsch, Sioux Falls, S.D.
5. (3) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
6. (1) 40J Justin Peterson, Sioux Falls, S.D.

"A" Feature:
1. (9) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 29T Derrick Scott, Geddes, S.D.
3. (2) 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.
4. (8) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
5. (12) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
6. (17) 4T Derek Baartman, Sioux Falls, S.D.
7. (7) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
8. (19) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.
9. (5) 79 Tim Waltner, Hartford, S.D.
10. (16) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
11. (14) 17 Matt Goth, Madison, S.D.
12. (10) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
13. (6) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
14. (18) 00 Ryan Mulder, Harrisburg, S.D.
15. (15) 3C Cassy Cooper, Mitchell, S.D.
16. (3) 7JR Josh Lien, Sioux Falls, S.D.
17. (13) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
18. (20) 32X Brian Hoing, Hartford, S.D.
19. (1) 73 Chad Muilenburg, Ethan, S.D.
DQ – (11) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group