Gulbrandson claims big payday, Summit Shootout spot at Rapid speedway
Print this page
August 2, 2019  |  by Joel Vis

Dustin Gulbrandson won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

It was a Hobby Stock special with an increased purse Friday at the Rapid Speedway, and to add to it a qualifying spot in the Summit Shootout at the USRA Nationals was also on the line.

Dustin Gulbrandson is a multiple-time track champion as well as a multiple-time USRA national champion and proved why he is one of the best in the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock division. He drew the pole position for the race and never looked backed as he raced to victory.

“It was a good night to start up front,” Gulbranson said.

A couple hard chargers worked their way through the field to try and challenge Gulbrandson, but it was to no avail as on every restart the No. 6 would pull away.

Brady Klaassen came from sixth to take the runner-up honors while Tracy Halouska came from 10th to finish third. Last week’s winner Dylan Fitzpatrick came from ninth to fourth and Michael Weidert rounded out the top 5.

Nick Brady, Blake Arends and Gulbrandson took home the heat wins.

The rest of the night went to first-time winners at the Speedway.

The Out-Pace USRA B-Mod feature was a little bit of redemption for Dereck Van Veldhuizen who had a win taken away from him earlier in the season, but there were no question marks this time around as he piloted his No. 20 modified from the outside of row 2, grabbed the lead away from Trevor Tesch on lap 5 and was never really challenged as he went on to claim his first career win.

“I have to thank Miah Christensen for all the help with the set-ups," Van Veldhuizen said in victory lane. "The car was really good tonight.”

Tyler Johnson garnered second ahead of Dave Kennedy. Brock Hess’s string of three straight wins came to an end as he came from 10th to finish fourth. Points leader Tyler Tesch rounded out the top 5.

Heat wins went to Kevin Joachim and Tyler Johnson.

Another first win was handed out in the American Racer USRA Stock Cars as Colten Arends was credited with the win after Chad Overgaard failed post-race tech. Arends came from the ninth starting spot and jumped into second halfway through the race using the bottom of the track on a restart.

Arends challenged Overgaard to his inside in the closing laps and his efforts were rewarded as he picked up his first career stock car win.

Scott Overgaard claimed second on the night followed by Darrin Korthals in third. Some hard chargers completed the top 5 as Roger Verdoorn came from 10th to fourth and Justin Regnerus ran from 18th to fifth.

The two Overgaards and Travis Vanden Top were the heat winners.

Next Friday night will feature the Stock Car Shootout and the Good Old Time Racing Association (GOTRA) vintage cars with hot laps at 7 p.m. with racing to follow.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, Aug. 2, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
3. (8) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
4. (6) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
5. (7) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
6. (4) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
7. (1) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.
8. (3) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa

Heat #2:
1. (3) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.
2. (4) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (7) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
4. (5) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
5. (6) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
6. (1) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
7. (2) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa

Heat #3:
1. (3) 42 Chad Overgaard, Luverne, Minn.
2. (2) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
3. (5) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
4. (7) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
5. (1) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
6. (6) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
7. (4) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa

Feature:
1. (9) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
2. (6) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.
3. (2) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
4. (10) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
5. (18) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
6. (3) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
7. (8) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
8. (7) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
9. (15) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
10. (5) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
11. (4) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
12. (19) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.
13. (16) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
14. (13) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
15. (17) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
16. (21) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
17. (11) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
18. (14) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
19. (12) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
20. (20) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
21. (22) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa
DQ – (1) 42 Chad Overgaard, Luverne, Minn.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
2. (5) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
3. (6) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (7) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
5. (1) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
6. (3) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
7. (4) 21B Josh Van Westen, Sibley, Iowa
8. (8) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.

Heat #2:
1. (2) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
2. (3) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
3. (7) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (8) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
6. (5) 66R Deven Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
7. (6) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
8. (1) 22C Eric Clancy, Melvin, Iowa

Feature:
1. (4) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
3. (2) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
4. (10) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
5. (6) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
6. (1) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
7. (15) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
8. (7) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
9. (3) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
10. (11) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
11. (16) 22C Eric Clancy, Melvin, Iowa
12. (9) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
13. (8) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
DNS – 21B Josh Van Westen, Sibley, Iowa
DNS – 66R Deven Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
DNS – 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
3. (6) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
4. (1) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
5. (3) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
6. (5) 3CC Josh Connell, Luverne, Minn.
DQ – (7) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa

Heat #2:
1. (8) 22 Blake Arends, Little Rock, Iowa
2. (6) 31 Dawson DeBoer, Little Rock, Iowa
3. (7) 1T Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
4. (2) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
5. (1) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
6. (4) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
7. (5) 7JR Josh Lien, Sioux Falls, S.D.
8. (3) 15X Katie Kracht, Luverne, Minn.

Heat #3:
1. (8) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
4. (6) 32 Brian Hoing, Hartford, S.D.
5. (4) 17 Matt Goth, Madison, S.D.
6. (1) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
7. (7) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
8. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.

Feature:
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (6) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
3. (10) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
4. (9) 1T Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
5. (3) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
6. (20) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
7. (4) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
8. (2) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
9. (5) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
10. (14) 17 Matt Goth, Madison, S.D.
11. (8) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
12. (23) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
13. (19) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
14. (12) 31 Dawson DeBoer, Little Rock, Iowa
15. (21) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
16. (16) 7JR Josh Lien, Sioux Falls, S.D.
17. (7) 32 Brian Hoing, Hartford, S.D.
18. (18) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
19. (13) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
20. (15) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
21. (17) 15X Katie Kracht, Luverne, Minn.
DNS – 3CC Josh Connell, Luverne, Minn.
DQ – (11) 22 Blake Arends, Little Rock, Iowa



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group