Verdoorn wins Summit Shootout Qualifier at Rapid Speedway; Hess, Gulbrandson repeat winners
Print this page
July 12, 2019  |  by Joel Vis

Brock Hess won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

It was a big weekend at the Rapid Speedway after the week off for the holiday. A B-Mod special and a qualifying race for the USRA Summit Shootout highlighted the evening.

The Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks saw a great battle up front throughout the race with a lot of fast-paced side-by-side racing.

Alex Wiertzema held the early lead battling for the bottom with Dustin Gulbrandson for the first half of the race. A caution on lap 6 reset the field.

On the restart, points leader Brady Klaassen jumped into second and one lap later took over the race lead.

The top five cars were all over each, and after multiple restarts Gulbrandson finally found clean air and grabbed the lead away from Klaassen with three laps to go and go onto win.

“I can’t thank all the people that help me,” Guldrandson said. “My crew, my sponsors and my fans make this possible.”

Klaassen held on for second ahead of Tyler Schlumbohm, Wiertzema and Levi Vander Weide.

Schlumbohm, Klaassen, and Trevor Kracht grabbed the heat wins.


Dustin Gulbrandson won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

The Out-Pace USRA B-Mods were the featured class of the night as they raced for an extra payout.

Eric Faber of Sioux Center grabbed the early lead off the front row, but Brock Hess came from fifth to take the lead away on lap 3.

Hess extended himself to big leads on multiple occasions, but saw it erased time and time again with cautions and a red flag.

He battled with Tyler Johnson who came from the 10th starting spot to battle for the lead, but a mechanical issue ended his night early. In the end, Hess marched on to win the B-Mod special and the $600 prize.

“It’s a special night for me," Hess said. "Not just with the race, but to have my whole family with me here in victory lane.”

Kole Nordquist of Beresford, S.D., battled from 12th to second followed by Tyler Tesch, Jackson Mulder and John Foreman.

Hess, Johnson and Tim Dann were the heat race winners.

The American Racer USRA Stock Cars had a little something extra to race for on the night as well. The winner became a qualifier for the USRA Summit Shootout at the Summit Racing Equipment USRA Nationals in September.

Roger Verdoorn of Sibley started on the front row and had a big lead early in the race before it was negated by a caution on lap 6.

That bunched the field and the challenge was on as Verdoorn battled to hold off Justin Regnerus on the bottom, and later Darrin Korthals on the top.

There was a lot of paint traded throughout the race, and in the end Verdoorn withstood every challenge and went on for his first win of the season.

“I usually only get one win a year so I guess this was a good one to get,” said the winner.

Rich Gregoire came from ninth to finish as the runner-up ahead of Chad Overgaard. Fourth and fifth went to a couple of hard chargers as Eric Gaul and Tommy Kracht came from 21st and 22nd, respectfully, to round out the top 5.

Regnerus, Korthals and Travis Vanden Top were the heat winners.


Roger Verdoorn won the American Racer USRA Stock Car feature.

Next Friday, July 19, the Rapid Speedway will host another Summit Shootout Qualifier in the Out-Pace USRA B-Mod class to go along with the Summit USRA Weekly Racing Series events.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, July 12, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
2. (6) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
3. (4) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
4. (5) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
5. (3) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
6. (1) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
7. (7) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa
8. (8) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.

Heat #2:
1. (3) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 42 Chad Overgaard, Luverne, Minn.
3. (1) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
4. (6) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
5. (2) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
6. (7) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
DQ – (4) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.

Heat #3:
1. (2) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
3. (6) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
4. (4) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
5. (3) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
6. (1) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
7. (7) 5X Kevin Kremin, Sibley, Iowa

Feature:
1. (2) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
2. (9) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
3. (7) 42 Chad Overgaard, Luverne, Minn.
4. (20) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
5. (21) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
6. (10) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
7. (15) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
8. (5) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
9. (12) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
10. (17) 84L Alan Lange, Pipestone, Minn.
11. (3) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
12. (6) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
13. (13) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
14. (18) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
15. (1) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
16. (11) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
17. (8) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
18. (19) 5X Kevin Kremin, Sibley, Iowa
19. (16) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
20. (14) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
21. (4) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
DNS – 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (3) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
3. (5) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
4. (4) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
5. (6) 1J John Foreman, Hospers, Iowa
6. (2) 21B Josh Van, Sibley, Iowa
7. (7) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (2) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
2. (5) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
3. (3) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
4. (6) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
5. (4) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.
6. (1) 07 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.

Heat #3:
1. (2) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
2. (6) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
3. (4) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
4. (1) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
5. (5) 22W Aaron Werner, Colman, S.D.
6. (3) 8M Kaleb Modder, George, Iowa

Feature:
1. (5) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
2. (12) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
3. (7) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (11) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
5. (13) 1J John Foreman, Hospers, Iowa
6. (8) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
7. (18) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
8. (14) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.
9. (1) 66R Randy Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
10. (19) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
11. (3) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
12. (2) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
13. (15) 22W Aaron Werner, Colman, S.D.
14. (10) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
15. (4) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
16. (17) 07 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
17. (9) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
18. (16) 21B Josh Van, Sibley, Iowa
DQ – (6) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (3) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (7) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
4. (6) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
5. (1) 31 Dawson DeBoer, Little Rock, Iowa
6. (2) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
7. (5) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
8. (8) 4T Kaedan Collins, Savage, Minn.

Heat #2:
1. (1) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
2. (2) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
3. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 3CC Josh Connell, Luverne, Minn.
5. (7) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
6. (8) 38 Cody Ross, Fulda, Minn.
7. (6) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
8. (4) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa

Heat #3:
1. (1) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
2. (7) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
3. (5) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
5. (4) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
7. (2) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa

Feature:
1. (2) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
3. (6) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
4. (1) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
5. (7) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
6. (9) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
7. (12) 31 Dawson DeBoer, Little Rock, Iowa
8. (5) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
9. (3) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
10. (14) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
11. (10) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
12. (18) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
13. (22) 4T Kaedan Collins, Savage, Minn.
14. (17) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
15. (21) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
16. (8) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
17. (11) 3CC Josh Connell, Luverne, Minn.
18. (15) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
19. (13) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
20. (16) 38 Cody Ross, Fulda, Minn.
21. (19) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
22. (20) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
DNS – 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group