Lonneman, Tesch, Gulbrandson celebrate Heritage Days wins at Rapid Speedway
Print this page
June 14, 2019  |  by Joel Vis

Chad Lonneman won the American Racer USRA Stock Car feature on Friday, June 14, at the Rapid Speedway in Rock Rapids, Iowa.

A beautiful summer evening for Heritage Days weekend in Rock Rapids, Iowa, brought a lot of fans and a lot of race cars to Rapid Speedway as 97 total cars checked in for competition.

The Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks saw their fair share of thrills and spills throughout the feature. Dylan Vanden Top got out to the early lead, but on lap 4 last week’s feature winner, Todd Uhl, took the top spot away... but not for long. After taking the lead at the flagstand, Uhl slid off of turn 3 on the next lap and went for a wild up-and-over ride to end his night.

Vanden Top assumed the lead and on the restart while the No. X of Tyler Schlombohm went for a roll in turn 2.

Finally back to racing, fans saw two- and three-wide racing throughout the field. Dustin Gulbrandson used the bottom of the racetrack to get by Vanden Top at the halfway point and go on for his first win this year at Rapid Speedway.

“We built a new car this year and it’s taken a few weeks to figure it out," said Gulbrandson. "But it’s rolling now.”

Dawson DeBoer came home in second followed by Blake Arends, Brady Klaassen came out of the "B" feature to take fourth and Levi Vander Weide finished fifth.

Uhl, DeBoer, Vander Weide and Bryant Klaassen won the heats.

Derek Van Veldhuzien led every lap of the Out-Pace USRA B-Mod main event but failed post-race tech which handed the victory over to Tyler Tesch of Lennox, S.D.

Mitch Van Engen was credited with second ahead of Tyler Johnson, Dave Kennedy and Dudley Schroeder Jr.

The heat races belonged to Van Veldhuzien, Van Engen and Lyndon Johnson.

After a lap-1 rollover from Josh Kelderman, the fun began in the American Racer USRA Stock Car class as you could throw a blanket over the top 6 cars for much of the race. Jeremie Gibbs had the early lead with two-, three- and even four-wide racing going on behind him.

After a caution on lap 4, Darrin Korthals jumped from fourth to battle for the lead on the restart. On lap 6 Korthals took the race lead, but then surrendered it one lap later to Adrian, Minn.’s Chad Lonneman, who has multiple hobby stock wins at the track. Lonneman held on through continued battles and late restarts to hold on for his first-ever win in a Stock Car.

“On those last restarts I was just hoping the race was over,” said Lonneman, who came from the ninth starting position to earn his first win over Korthals, Rich Gregoir, Roger Verdoorn and Eric Gaul.

Verdoorn, Korthals and Colten Arends were the heat winners.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, June 14, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
2. (3) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
3. (8) 42 Jeremie Gibbs, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
5. (6) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
6. (5) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
7. (2) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
DQ – (4) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.

Heat #2:
1. (2) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
2. (4) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
3. (1) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
4. (6) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
5. (5) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
6. (7) 268 Brad Te Grotenhuis, Orange City, Iowa
7. (3) 5X Kevin Kremin, Sibley, Iowa
8. (8) 17 Austin Brands, Boyden, Iowa

Heat #3:
1. (2) 46 Colton Arends, Luverne, Iowa
2. (3) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
3. (8) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
4. (7) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
5. (6) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
6. (5) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
7. (1) 84L Al Lange, Pipestone, Minn.
8. (4) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.

"A" Feature:
1. (9) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
2. (3) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (14) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
4. (8) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
5. (5) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
6. (15) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
7. (10) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
8. (24) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
9. (2) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
10. (23) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
11. (13) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
12. (7) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
13. (22) 17 Austin Brands, Boyden, Iowa
14. (17) 268 Brad Te Grotenhuis, Orange City, Iowa
15. (11) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
16. (21) 84L Al Lange, Pipestone, Minn.
17. (12) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
18. (20) 5X Kevin Kremin, Sibley, Iowa
19. (16) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
20. (18) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
21. (19) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
22. (1) 42 Jeremie Gibbs, Sioux Falls, S.D.
23. (4) 46 Colton Arends, Luverne, Iowa
24. (6) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa
2. (4) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
3. (3) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (7) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
5. (6) 175 Ray Feltman, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
7. (1) 23JR Dudley Schroeder Jr., Armour, S.D.

Heat #2:
1. (2) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
2. (5) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
4. (1) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
5. (4) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 34 Miles Veen, Worthington, Minn.
DQ – (6) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.

Heat #3:
1. (4) 44 Mitch Van Engen, Doon, Iowa
2. (1) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
3. (6) 21X Clint Ericson, Sioux Falls, S.D.
4. (2) 15A Curt Ahlers, Flandreu, S.D.
5. (5) 66R Randy Van Veldhuizen
6. (3) 8M Kaleb Modder, George, Iowa

"A" Feature:
1. (9) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
2. (3) 44 Mitch Van Engen, Doon, Iowa
3. (12) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
4. (2) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (19) 23JR Dudley Schroeder Jr., Armour, S.D.
6. (10) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
7. (11) 15A Curt Ahlers, Flandreu, S.D.
8. (8) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
9. (6) 21X Clint Ericson, Sioux Falls, S.D.
10. (4) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
11. (13) 175 Ray Feltman, Sioux Falls, S.D.
12. (20) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
13. (16) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
14. (15) 66R Randy Van Veldhuizen
15. (17) 34 Miles Veen, Worthington, Minn.
16. (14) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
17. (18) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
18. (5) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
19. (7) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
DQ – (1) 20 Derek Van Veldhuizen, Rock Rapids, Iowa

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
2. (3) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
3. (5) 22 Blake Arends, Little Rock, Iowa
4. (4) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
5. (6) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
6. (1) 19 Max Skattum, Luverne, Minn.
7. (7) S2 Blake Siebelts, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (2) 31 Dawson Deboer, Little Rock, Iowa
2. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
4. (5) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
6. (6) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa

Heat #3:
1. (1) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
4. (3) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
6. (6) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.

Heat #4:
1. (1) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
2. (4) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
3. (3) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
4. (6) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
5. (2) 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.

"B" Feature:
1. (1) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
2. (8) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
3. (5) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
4. (2) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
5. (7) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
6. (9) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
7. (6) S2 Blake Siebelts, Sioux Falls, S.D.
8. (4) 19 Max Skattum, Luverne, Minn.
9. (3) 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.

"A" Feature:
1. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 31 Dawson Deboer, Little Rock, Iowa
3. (10) 22 Blake Arends, Little Rock, Iowa
4. (17) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
5. (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
7. (14) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
8. (11) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
9. (6) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
10. (18) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
11. (9) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
12. (12) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
13. (1) 81VT Dylan Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
14. (13) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
15. (16) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
16. (8) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
17. (15) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
18. (2) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group