Deer Creek Speedway hardware heading to Hovden homes
Print this page
September 1, 2018  |  by Jeff Nun, USRAracing.com

Mitch Hovden won the Holley USRA Stock Car feature.

Two winner’s checks were handed out at the Iron Man Challenge event Saturday night at the Deer Creek Speedway, and both are headed to the Hovden residence in Decorah, Iowa.

Four-time Summit USRA Weekly Racing Series national champion and twice an Iron Man champ, Mitch Hovden held off defending Iron Man titlist Derek Green to take home the Holley USRA Stock Car main event victory while his brother, Dan Hovden, scored the victory in the Out-Pace USRA B-Mods.

Coming off of a win the previous night at the Fayette County Speedway in West Union, Iowa, fellow Decorah driver Kyle Falck grabbed the lead at the start of the Holley USRA Stock Car 20-lap main event with Hovden sneaking by to lead lap 8.

Falck—the 2016 Iron Man Challenge champion in the full-fendered division—fought back to regain the lead and beat Hovden to the stripe on the ninth and tenth laps, but Hovden was too hot to handle and reclaimed the top spot just past the halfway mark.

Leading the final ten laps, Mitch Hovden pocketed $750 in recording his third Iron Man Challenge victory of the season while Green, who started eighth, charged to the front but had to settle for the runner-up finish by a car length.

Brett Heeter continued his strong week with a third-place finish while Dean Cornelius and three-time Out-Pace USRA B-Mod national champion Matt Jones claimed fourth and fifth.

Falck held on for sixth with Kevin Donlan, Donovan Nunnikhoven, Brayden Gjere and Steve Jackson rounding out the top ten.

In Out-Pace USRA B-Mod action, Dan Hovden also had to fight for the $650 winner’s share of the prize money but was able to lead all 20 laps while surviving four yellow flags en route to the victory over co-track champion Jim Chisholm, Andrew Schroeder and the other co-track champion Kylie Kath.

Jerry Young was the final driver to finish inside the top five while Ben Moudry, Trevor Fecht, Dustin Kruse, Brandon Hare and Jeremiah Christensen filled out the rest of the positions in the top ten.


Dan Hovden won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

Due to heavy rain late Saturday night and Sunday morning, Sunday’s event at the Cresco Speedway was canceled, so up next is the 20th Annual Featherlite Fall Jamboree on Thursday, Friday and Saturday, Sept. 20-22, back at the Deer Creek Speedway in Spring Valley, Minn.

Out-Pace USRA B-Mods will share the spotlight with USRA Modifieds at the Featherlite Fall Jamboree and both the Holley USRA Stock Cars and Out-Pace USRA B-Mods will wrap up the Iron Man Challenge during the 5th Annual Summit Racing Equipment USRA Nationals at the I-35 Speedway in Winston, Mo., on Thursday, Friday and Saturday, Oct. 4-6.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call (515) 832-6000. You can also like USRA Racing on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out the USRA YouTube channel at www.youtube.com/usratv. Keep up to speed with everything USRA by joining our email list at www.usraracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Iron Man Challenge
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Saturday, Sept. 1, 2018

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won.

HOLLEY USRA STOCK CARS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (7) 9 Dean Cornelius, New Prague, Minn.
2. (4) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa.
3. (3) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
4. (6) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa.
5. (2) 18X Dan Eckblad, St. Peter, Minn.
6. (5) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa.
7. (1) 46 Cody Frerichs, Bristow, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (6) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa.
2. (2) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa.
3. (1) 7K Andy Stinson, Cresco, Iowa.
4. (4) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa.
5. (7) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
6. (3) 34JR Mike Blowers, Waseca, Minn.
7. (5) 121G Arlen Hoy, Marble Rock, Iowa.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa.
2. (2) 05 Brett Heeter, Kansas City, Kan.
3. (3) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
4. (5) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa.
5. (6) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa.
6. (7) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa.
7. (4) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (1) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa.
3. (4) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn.
4. (5) 1 Austin O'Neal, Kearney, Mo.
5. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa.
6. (7) 30 Curt Lund, Redwood Falls, Minn.
7. (6) 00 Andy Altenburg, Truman, Minn.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (6) 23M Matt Jones, Waukon, Iowa.
2. (2) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa.
3. (3) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
4. (1) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa.
5. (4) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa.
6. (7) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa.
7. (5) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (2) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
2. (1) 7K Andy Stinson, Cresco, Iowa.
3. (8) 30 Curt Lund, Redwood Falls, Minn.
4. (5) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
5. (3) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa.
6. (6) 18X Dan Eckblad, St. Peter, Minn.
7. (4) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa.
8. (12) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn., $50.
9. (7) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa, $50.
10. (10) 46 Cody Frerichs, Bristow, Iowa, $50.
11. (11) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa, $50.
12. (9) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa, $50.

“B” Main #2 (12 laps, top 6 advance):
1. (2) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa.
2. (6) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa.
3. (4) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa.
4. (1) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
5. (3) 1 Austin O'Neal, Kearney, Mo.
6. (7) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa.
7. (11) 00 Andy Altenburg, Truman, Minn., $50.
8. (5) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa.
9. (9) 34JR Mike Blowers, Waseca, Minn., $50.
10. (10) 121G Arlen Hoy, Marble Rock, Iowa, $50.
11. (8) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa, $50.

“A” Main (20 laps):
1. (5) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa, 20, $750.
2. (8) 32 Derek Green, Granada, Minn., 20, $545.
3. (3) 05 Brett Heeter, Kansas City, Kan., 20, $425.
4. (6) 9 Dean Cornelius, New Prague, Minn., 20, $340.
5. (7) 23M Matt Jones, Waukon, Iowa, 20, $275.
6. (2) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa, 20, $240.
7. (4) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa, 20, $140.
8. (9) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa, 20, $120.
9. (19) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn., 20, $180.
10. (18) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa, 20, $165.
11. (12) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, 20, $150.
12. (16) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa, 20, $150.
13. (11) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn., 20, $85.
14. (1) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa, 20, $80.
15. (10) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa, 20, $75.
16. (24) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa, 20, $75.
17. (15) 7K Andy Stinson, Cresco, Iowa, 20, $70.
18. (17) 30 Curt Lund, Redwood Falls, Minn., 20, $65.
19. (25) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa, 20, $60.
20. (22) 1 Austin O'Neal, Kearney, Mo., 20, $60.
21. (21) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa, 20, $60.
22. (14) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa, 20, $60.
23. (13) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa, 13, $60.
24. (20) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn., 13, $60.
25. (23) 18X Dan Eckblad, St. Peter, Minn., 12, $60.
26. (26) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa, 10, $60.

Lap Leaders: Falck 1-7, Hovden 8, Falck 9-10, Hovden 11-20.
Total Laps Led: Hovden 11, Falck 9.
Margin of Victory: 0.103 second.
Time of Race: 12 minutes, 42.310 seconds (3 cautions).
Provisional Starters: Suhr, Zieman.
Entries: 35.
Next Race: Thursday-Saturday, Oct. 4-6, I-35 Speedway, Winston, Mo.
Points Standings: Anderson 1154, Green 1124, Panos 1069, Staley 898, Heeter 796, Falck 768, Jackson 732, Brown 725, Hovden 660, Korthals 622.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 02 Andrew Schroeder, Fremont, Iowa.
2. (3) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (4) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
4. (6) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa.
5. (5) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
6. (7) 32Z Alex Zwanziger, Nashua, Iowa.
7. (8) 19J Cory Klatt, Fort Atkinson, Iowa.
8. (1) 11R Isaiah Ruckdashel, West Union, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 18Y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
2. (7) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
3. (4) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
4. (6) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
5. (8) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
6. (2) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.
7. (3) 4W Tucker Williams, Rochester, Minn.
8. (5) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (2) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
2. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
3. (1) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (5) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
5. (6) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa.
6. (3) 04M Zac Mahlstedt, Ionia, Iowa.
7. (7) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (3) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
2. (4) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa.
3. (1) 12K Casey Knutson, Spring Grove, Minn.
4. (5) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
5. (6) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
6. (7) 30 Russ Quinnell, Hayfield, Minn.
7. (2) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (1) 38 Michael Wytaske, Lansing, Minn.
2. (4) 782 Jeremiah Christensen, Sioux Falls, S.D.
3. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
4. (5) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
5. (2) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
6. (7) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
7. (3) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.
8. (8) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (1) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
2. (3) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
3. (4) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (11) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa.
5. (13) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
6. (6) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
7. (12) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn., $40.
8. (8) 30 Russ Quinnell, Hayfield, Minn., $40.
9. (5) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn., $40.
10. (7) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $40.
11. (2) 12K Casey Knutson, Spring Grove, Minn., $40.
12. (10) 19J Cory Klatt, Fort Atkinson, Iowa, $40.
13. (9) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.

“B” Main #2 (10 laps, top 6 advance):
1. (3) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
2. (5) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa.
3. (6) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
4. (4) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
5. (13) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
6. (8) 43 Zach Brom, Winona, Minn., $40.
7. (7) 32Z Alex Zwanziger, Nashua, Iowa, $40.
8. (10) 4W Tucker Williams, Rochester, Minn., $40.
9. (2) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa, $40.
10. (12) 11R Isaiah Ruckdashel, West Union, Iowa, $40.
11. (1) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn., $40.
12. (9) 04M Zac Mahlstedt, Iona, Iowa, $40.
13. (11) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D., $40

“A” Main (20 laps):
1. (3) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20, $650.
2. (2) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20, $325.
3. (5) 02 Andrew Schroeder, Fremont, Iowa, 20, $270.
4. (8) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20, $220.
5. (4) 18Y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., 20, $180.
6. (13) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn., 20, $275.
7. (7) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa, 20, $190.
8. (12) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20, $170.
9. (11) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $105.
10. (9) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., 20, $95.
11. (16) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa, 20, $90.
12. (17) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., 20, $85.
13. (1) 38 Michael Wytaske, Lansing, Minn., 20, $80.
14. (21) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., 20, $75.
15. (20) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn., 20, $70.
16. (18) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 20, $65.
17. (22) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis., 20, $60.
18. (23) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, 20, $110.
19. (6) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn., 20, $50.
20. (14) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa, 20, $50.
21. (19) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa, 20, $50.
22. (24) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa, 20, $120.
23. (15) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn., 16, $50.
24. (10) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn., 1, $50.

Lap Leader: Hovden 1-20.
Total Laps Led: Hovden 20.
Margin of Victory: 0.664 second.
Time of Race: 19 minutes, 55.535 seconds (4 cautions).
Provisional Starters: Suckow, Timmerman.
Entries: 38.
Next Race: Thursday-Saturday, Sept. 20-22, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Points Standings: Hovden 1238, Moudry 1142, Suckow 883, J. Christensen 691, Timmerman 671, C. Christensen 656, Chisholm 526, Cole Denner 448, Kruse 440, Williamson 417.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Argo Manufacturing, Chevrolet Performance, CP-Carrillo, Fast Shafts, Intercomp, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, MSD Performance, Nitroquest Media, Pace Performance, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, Cook Racing Supplies, ElbowsUp.com, Holley Performance Products, PBM Performance Products, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: 905 Ink, AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Harness, Integra Shocks & Springs, Jerovetz Motorsports Racing Parts, Keyser Manufacturing, Medieval Chassis, Mitchell Machine, Mr. Gasket, Out-Pace Racing Products, QA1, Quick Time, RacerWebsite.com, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Racing Products, Wilwood Disc Brakes.

USRA RACE TRACKS: 81 Speedway, Alien Motor Speedway, Arizona Speedway, Caney Valley Speedway, Chateau Speedway, Cresco Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Fayette County Speedway, Hamilton County Speedway, Humboldt Speedway, I-35 Speedway, Kennedale Speedway Park, Lake Ozark Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Lebanon Midway Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, Nobles County Speedway, Park Jefferson Speedway, Rapid Speedway, Red Cedar Speedway, RPM Speedway, Route 66 Motor Speedway, Salina Highbanks Speedway, Sioux Speedway, Southern Iowa Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Vado Speedway Park, West Texas Speedway.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group