Christensen cops first, Gulbrandson grabs 20th win at I-90 Speedway
Print this page
June 27, 2020

Cole Christensen won the USRA B-Mod main event.

At just 17 years of age, Cole Christensen can now say he is a winner at I-90 Speedway.

He was the third different leader of the Great Western Bank USRA B-Mod feature Saturday.

He took over the top spot on lap six and went on to his first win at the track.

From 12th to the lead in seven laps, Dustin Gulbrandson stormed to his 20th career win at I-90 Speedway in the Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks presented by LawnSnow.com.

Gulbrandson took the lead from Levi Vander Weide on lap seven.

Vander Weide led three laps after Brian Campbell led the opening three circuits.


Dustin Gulbrandson won the Mensink Racing Products USRA Hobby Stock main event.

I-90 Speedway celebrates Independence Day next Saturday with the Summit USRA Weekly Racing Series plus the Property Solutions of America Midwest Sprint Touring Series, 305 Sprint Cars and Late Model Street Stocks.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
I-90 Speedway, Hartford, S.D.
Saturday, June 27, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 2020 John Kaiser, Lake Norden, S.D.
2. (6) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
3. (3) 2G Nathan Grehl, Hitchcock, S.D.
4. (5) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 14NX Skyelar DeVaney, Baltic, S.D.
6. (1) 2I Kadence Davenport, Huxley, Iowa
7. (7) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
8. (8) 811 Bodie Croninger, Watertown, S.D.

Heat #2:
1. (2) 81 Tanner James, Mount Vernon, S.D.
2. (7) 1M Camden Myers, Ethan, S.D.
3. (6) 15A Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
4. (1) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 4S Chuck Chernotik Jr., Fulton, S.D.
6. (3) W Doug Wallis, Madison, S.D.
7. (5) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
8. (8) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.

Heat #3:
1. (1) 59 Jed Regnier, Crooks, S.D.
2. (7) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
3. (5) 18D Chris Goetz, Centerville, S.D.
4. (3) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (4) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
6. (2) 12X Erik Beman, Sioux Falls, S.D.
7. (6) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.

Heat #4:
1. (3) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
2. (6) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 07 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 97 Damien VanDenBerg, Renner, S.D.
5. (5) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
6. (1) 45 Tucker Powell, Rutland, S.D.

"B" Feature:
1. (4) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
2. (13) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
4. (10) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
5. (12) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
6. (1) 14NX Skyelar DeVaney, Baltic, S.D.
7. (11) 811 Bodie Croninger, Watertown, S.D.
8. (9) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
9. (6) W Doug Wallis, Madison, S.D.
10. (2) 4S Chuck Chernotik Jr., Fulton, S.D.
11. (8) 45 Tucker Powell, Rutland, S.D.
12. (5) 2I Kadence Davenport, Huxley, Iowa
13. (7) 12X Erik Beman, Sioux Falls, S.D.

"A" Feature:
1. (9) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
2. (8) 27 Tyler Myers, Alexandria, S.D.
3. (6) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (18) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
5. (12) 1M Camden Myers, Ethan, S.D.
6. (10) 15A Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
7. (16) 97 Damien VanDenBerg, Renner, S.D.
8. (11) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
9. (17) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
10. (7) 18D Chris Goetz, Centerville, S.D.
11. (4) 07 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
12. (20) 6K Logan Kafka, Wagner, S.D.
13. (1) 59 Jed Regnier, Crooks, S.D.
14. (19) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
15. (5) 2G Nathan Grehl, Hitchcock, S.D.
16. (15) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
17. (3) 81 Tanner James, Mount Vernon, S.D.
18. (13) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
19. (14) 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.
DQ – (2) 2020 John Kaiser, Lake Norden, S.D.

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 3 Brian Campbell, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
4. (4) 4T Derek Baartman, Sioux Falls, S.D.
5. (8) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
6. (7) 65 D.J. Jones, Sioux Falls, S.D.
7. (1) 67 Alec Blackford, Crooks, S.D.
8. (6) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa

Heat #2:
1. (4) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
2. (6) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
3. (3) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 44 Chad Kuhnert, Valley Springs, S.D.
6. (2) 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
7. (8) 23V Josh Van Engen, Hudson, S.D.
8. (1) 151 Tony Morehead, Sioux Falls, S.D.

Heat #3:
1. (6) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
3. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
4. (3) K9 Mike Pechous, Hartford, S.D.
5. (4) 0 Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
6. (8) 99 Bill Christiansen, Garretson, S.D.
7. (1) 6Z Zach Rose, Hartford, S.D.
DNS – 45 Jon Stykel, Sioux Falls, S.D.

Heat #4:
1. (5) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 2K Mike Kiggins, Monroe, S.D.
3. (6) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
5. (7) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
6. (1) 69 Cayden Wessels, Luverne, Minn.
7. (3) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.

"B" Feature:
1. (1) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
2. (14) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (13) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
4. (4) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
5. (3) 0 Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 99 Bill Christiansen, Garretson, S.D.
7. (10) 23V Josh Van Engen, Hudson, S.D.
8. (8) 69 Cayden Wessels, Luverne, Minn.
9. (12) 151 Tony Morehead, Sioux Falls, S.D.
10. (11) 6Z Zach Rose, Hartford, S.D.
11. (9) 67 Alec Blackford, Crooks, S.D.
12. (6) 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
DNS – 44 Chad Kuhnert, Valley Springs, S.D.
DNS – 65 D.J. Jones, Sioux Falls, S.D.
DNS – 45 Jon Stykel, Sioux Falls, S.D.

"A" Feature:
1. (12) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (11) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
3. (8) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
4. (14) 82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 33JN Joel Norris, Sioux Falls, S.D.
6. (16) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
7. (19) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
8. (17) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
9. (7) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
10. (3) 2K Mike Kiggins, Monroe, S.D.
11. (18) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
12. (13) 4T Derek Baartman, Sioux Falls, S.D.
13. (6) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
14. (9) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
15. (4) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
16. (15) K9 Mike Pechous, Hartford, S.D.
17. (1) 3 Brian Campbell, Sioux Falls, S.D.
18. (10) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
19. (2) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
20. (20) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group