Gemmill breaks through at 81 Speedway
Print this page
June 27, 2020  |  by Jeff Fehr

Brendon Gemmill won the USRA Modified main event.

Third-generation racer Brendon Gemmill took advantage of a pole starting position as he held off all-comers for 25 laps, picking up his first ever win at 81 Speedway.

Gemmill fought off Mayetta’s Darron Fuqua and Haysville’s Tyler Davis in the night’s Alternative Pest Management USRA Modified feature.

Thirty-seven Modifieds checked in for the $1,000-to-win and $125-to-start "A" feature.

Heat race wins went to Gemmill, Davis, Fuqua and Cody Schniepp. The "B" feature went to Wichita’s T.J. Tolan.

Kevin Newell picked up and extra $100 as being the FK Rod Ends Hard Charger. Newell started 21st and finished 10th in the "A" feature.

In USRA B-Mod action, Chanute’s Tyler Kidwell picked up his second win of the season, outdistancing Pittburg’s Brian McGowen and fellow Chanute racer Kenton Allen.

Kidwell, staring outside the pole, initially fell in behind Enid, Oklahoma’s Tavis Johnson in the race's first few laps.

Johnson’s early retirement allowed Kidwell to set the pace, surviving some late race restarts he held off a charging McGowen for his second win at 81 Speedway.

McGowen, Allen, Jeremy Chambers and Matthew Crowell rounded out the top five.

Heat race wins went to Allen and Chambers.

As American celebrates its birthday, racing returns to 81 Speedway on Saturday, July 4, with Alternative Pest Management USRA Modifieds, AutoTech Service Street Stocks, Late Models, Mod Lites and Mini Stocks.

Racing begins at 7 p.m. For more information make sure to visit race81speedway.com and 81 Speedway on Facebook and Twitter.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
81 Speedway, Park City, Kan.
Saturday, June 27, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (8) G3 Brendon Gemmill, Wichita, Kan.
2. (3) 7 Treyton Gann, Ponca City, Okla.
3. (7) 21B Bryce Schniepp, Wichita, Kan.
4. (6) 5* Jason McGehee, Wichita, Kan.
5. (4) 69 Cecil Dymond, Goddard, Kan.
6. (2) 22N Kevin Newell, Wichita, Kan.
7. (5) 2W Richard Wilson, Wichita, Kan.
8. (9) 7J Jerry Eveland, Wichita, Kan.
DNS – 0K Kevin Kemp, Maize, Kan.
DNS – 71 Patrick McManus, Derby, Kan.

Heat #2:
1. (3) 87 Darron Fuqua, Mayetta, Kan.
2. (1) 86 Brian Franz, Halstead, Kan.
3. (6) 93 Brandon Massey, Valley Center, Kan.
4. (8) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
5. (2) 34 Rickey Bonham, Hutchinson, Kan.
6. (9) A2 Randy Wilson, Wichita, Kan.
7. (7) 429 Shelby Stucky, Hutchinson, Kan.
8. (5) 38 Scott Brown, Great Bend, Kan.
DNS – 23S Heath Myers, Hoisington, Kan.

Heat #3:
1. (8) 65 Tyler Davis, Haysville, Kan.
2. (2) 2G Brandon Givens, Wichita, Kan.
3. (4) 2K Kendall Kemp, Maize, Kan.
4. (5) 11JR Randal Schiffelbein Jr., Berryton, Kan.
5. (3) 70 Michael Wickham, Pryor, Okla.
6. (1) 191 Robert Roe, Park City, Kan.
7. (7) 78B Blake Moler, Wichita, Kan.
8. (6) 54 Jim Roney, Udall, Kan.
9. (9) 75 Tad Davis, Mount Hope, Kan.

Heat #4:
1. (6) 21C Cody Schniepp, Wichita, Kan.
2. (1) 01X Beau Davis, Cheney, Kan.
3. (3) 99T T.J. Tolan, Wichita, Kan.
4. (4) M5 Harley Peery, Goddard, Kan.
5. (9) 40 Jason Yager, El Dorado, Kan.
6. (8) 35 Tanner Nicks, Hutchinson, Kan.
7. (2) 44 Braden Stoner, Wichita, Kan.
8. (7) 87X Kenny Sweet, Wichita, Kan.
9. (5) 32 Jeff Richey, Wichita, Kan.

"B" Feature:
1. (1) 99T T.J. Tolan, Wichita, Kan.
2. (6) A2 Randy Wilson, Wichita, Kan.
3. (20) 87X Kenny Sweet, Wichita, Kan.
4. (9) 70 Michael Wickham, Pryor, Okla.
5. (3) 40 Jason Yager, El Dorado, Kan.
6. (2) 5* Jason McGehee, Wichita, Kan.
7. (7) 69 Cecil Dymond, Goddard, Kan.
8. (13) 2W Richard Wilson, Wichita, Kan.
9. (11) 22N Kevin Newell, Wichita, Kan.
10. (24) 0K Kevin Kemp, Maize, Kan.
11. (12) 191 Robert Roe, Park City, Kan.
12. (5) M5 Harley Peery, Goddard, Kan.
13. (19) 54 Jim Roney, Udall, Kan.
14. (8) 34 Rickey Bonham, Hutchinson, Kan.
15. (17) 78B Blake Moler, Wichita, Kan.
16. (14) 429 Shelby Stucky, Hutchinson, Kan.
17. (16) 38 Scott Brown, Great Bend, Kan.
18. (22) 32 Jeff Richey, Wichita, Kan.
19. (10) 35 Tanner Nicks, Hutchinson, Kan.
20. (4) 11JR Randal Schiffelbein Jr., Berryton, Kan.
DNS – 75 Tad Davis, Mount Hope, Kan.
DNS – 7J Jerry Eveland, Wichita, Kan.
DNS – 71 Patrick McManus, Derby, Kan.
DNS – 23S Heath Myers, Hoisington, Kan.
DNS – 44 Braden Stoner, Wichita, Kan.

"A" Feature:
1. (1) G3 Brendon Gemmill, Wichita, Kan.
2. (2) 87 Darron Fuqua, Mayetta, Kan.
3. (4) 65 Tyler Davis, Haysville, Kan.
4. (3) 21C Cody Schniepp, Wichita, Kan.
5. (6) 7 Treyton Gann, Ponca City, Okla.
6. (10) 01X Beau Davis, Cheney, Kan.
7. (5) 21B Bryce Schniepp, Wichita, Kan.
8. (8) 86 Brian Franz, Halstead, Kan.
9. (9) 2G Brandon Givens, Wichita, Kan.
10. (21) 22N Kevin Newell, Wichita, Kan.
11. (11) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
12. (23) 191 Robert Roe, Park City, Kan.
13. (16) 70 Michael Wickham, Pryor, Okla.
14. (19) 69 Cecil Dymond, Goddard, Kan.
15. (18) 5* Jason McGehee, Wichita, Kan.
16. (24) M5 Harley Peery, Goddard, Kan.
17. (15) 87X Kenny Sweet, Wichita, Kan.
18. (22) 0K Kevin Kemp, Maize, Kan.
19. (14) A2 Randy Wilson, Wichita, Kan.
20. (20) 2W Richard Wilson, Wichita, Kan.
21. (17) 40 Jason Yager, El Dorado, Kan.
22. (12) 2K Kendall Kemp, Maize, Kan.
23. (13) 99T T.J. Tolan, Wichita, Kan.
24. (7) 93 Brandon Massey, Valley Center, Kan.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 98K Kenton Allen, Chanute, Kan.
2. (3) 86J Travis Johnson, Enid, Okla.
3. (8) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
4. (4) 97D Danny Dinneen, Arkansas City, Kan.
5. (7) 2C Matthew Crowell, Goddard, Kan.
6. (2) B52 Dan Herman, Lawrence, Kan.
7. (5) 10 Alex Wiens, Newton, Kan.
8. (6) E53 Evan Cundell, Holton, Kan.

Heat #2:
1. (2) 17 Jeremy Chambers, Baldwin City, Kan.
2. (3) 22 Brian McGowen, Pittsburg, Kan.
3. (4) 01 Kason Carroll, Wichita, Kan.
4. (5) 4M Steven Makar, Basehor, Kan.
5. (1) 3C Jacob Crowell, Clearwater, Kan.
6. (6) 35 Jay Purkey, Colwich, Kan.
7. (7) 18 Kyle Wiens, Newton, Kan.

Feature:
1. (2) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
2. (6) 22 Brian McGowen, Pittsburg, Kan.
3. (4) 98K Kenton Allen, Chanute, Kan.
4. (5) 17 Jeremy Chambers, Baldwin City, Kan.
5. (9) 2C Matthew Crowell, Goddard, Kan.
6. (11) B52 Dan Herman, Lawrence, Kan.
7. (3) 01 Kason Carroll, Wichita, Kan.
8. (14) 18 Kyle Wiens, Newton, Kan.
9. (10) 3C Jacob Crowell, Clearwater, Kan.
10. (7) 4M Steven Makar, Basehor, Kan.
11. (13) 10 Alex Wiens, Newton, Kan.
12. (8) 97D Danny Dinneen, Arkansas City, Kan.
13. (1) 86J Travis Johnson, Enid, Okla.
14. (12) 35 Jay Purkey, Colwich, Kan.
15. (15) E53 Evan Cundell, Holton, Kan.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group