Rapid Speedway beats the weather for fast Friday night
Print this page
May 22, 2020  |  by Joel Vis

Mother Nature provided a window for Rapid Speedway to get the races in Friday night. A cool rainy week and cool evening kept moisture in the track and speeds at a maximum all night long.

Once again the drivers competed in front of an empty grandstand and 73 drivers made their way through the back gate on this night.

Blake Arends of Little Rock made the most of his first appearance of the season at Rapid Speedway in theSybesma Graphics/Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks. Arends started outstide the front row and never looked back.

Throughout the race there was the No. 22 and then there was the rest of the field. Arends held a big lead the entire race, but behind him saw some great competition for the rest of the top five.

Todd Uhl and Tyler Schlumbohm battled for second and then the group of Bryant Klaassen, Levi VanderWiede and Brady Klassen were right in the mix.

While Arends ran away with the victory Uhl finished second ahead of Bryant Klassenn, Schlumbohm and Brady Klassen.

Heat races were won by VanderWiede, Schlumbohm, Logan Fitzpatrick and Aaron Stettnichs. Tyler Pospisil won the "B" feature.

In the J&L RV Sales USRA B-Mods, the outstide front row was the place to be on the start and Derek VanVeldhuzien proved to be the class of the field.

While the lead was never in question, the battles through the field were hot and heavy. Tyler Johnson, Brock Hess and Tyler Tesch battled side-by-side and three-wide for the second position. The three drivers swapped positions on the track, top and bottom, multiple times.

VanVeldhuzien went on to win with ease while Johnson, Hess and Tesch grabbed the next three spots. Corbin Erickson rounded out the top five.

The three heat races belonged to VanVeldhuzien, Erickson and Damien Vandenberg.


Derek VanVeldhuzien won the USRA B-Mod main event.

The Precision Auto Body/American Racer USRA Stock Cars found a familiar face in Pizza Ranch Victory Lane as Elijah Zevenbergen made it two for two on the season.

Brandon Ferguson of Lennox, S.D., led the field on lap one but in the very next corner Zevenbergen made the charge on the bottom and took over the lead.

Last week the track was dry and slick. This week it had speed and moisture. Fast, tight racing brought multiple cautions throughout the race, but Zevenbergen was not deterred as he maintained his dominance on every restart and even a green-white-checkered dash at the end didn't slow him down.

“We read the track conditions right and this Sniper Speed Chassis was on point,” said the driver from Ocheyedan, Iowa.

Zevenbergen, Colby Klassen and Colten Arends were the heat race winners.


Elijah Zevenbergen won the American Racer USRA Stock Car main event.

For more information visit rockrapidsspeedway.com.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, May 22, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 97 Damien Vandenberg, Renner, S.D.
2. (5) 19 Tracy Johnson, Lake Preston, S.D.
3. (4) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (6) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
5. (3) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
6. (1) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (1) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
3. (5) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
4. (2) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
5. (4) 66R Randy Vanveldhuizen, Rock Rapids, Iowa
6. (6) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa

Heat #3:
1. (1) 20 Derek Vanveldhuzien, Rock Rapids, Iowa
2. (3) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
3. (2) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
4. (4) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.
DQ – (5) 21 Josh Van Westen, Sibley, Iowa

Feature:
1. (2) 20 Derek Vanveldhuzien, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
3. (8) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
5. (12) 21T Trevor Tesch, Lennox, S.D.
6. (1) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
7. (9) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
8. (10) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
9. (6) 97 Damien Vandenberg, Renner, S.D.
10. (3) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
11. (17) 21 Josh Van Westen, Sibley, Iowa
12. (14) 11X Quinten Johnson, Emery, S.D.
13. (13) 66R Randy Vanveldhuizen, Rock Rapids, Iowa
14. (11) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
15. (4) 19 Tracy Johnson, Lake Preston, S.D.
16. (16) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
DNS – 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (3) L82 Logan Fitzpatrick, Worthing, S.D.
2. (7) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
3. (2) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
4. (8) 46-7 Tyler Glienke, Ocheyedan, Iowa
DNS – 81VT Dylan VandenTop, George, Iowa
DNS – 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
DNS – 2* Dustin Schultz, Marshall, Minn.
DNS – 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.

Heat #2:
1. (4) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
3. (6) 22 Blake Arends, Little Rock, Iowa
4. (7) S1X Rick VanderWeide, Sioux Falls, S.D.
5. (3) 69 Cayden Wessels, Luverne, Minn.
6. (2) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
DNS – 17 Jaden Gannott, Marshall, Minn.

Heat #3:
1. (1) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
3. (6) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
4. (3) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
5. (2) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
6. (7) 43 Doug Brinkhous, Larchwood, Iowa
7. (5) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa

Heat #4:
1. (3) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
3. (6) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
4. (2) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
5. (1) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
6. (4) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
DNS – 67 Alex Blackford, Crooks, S.D.

"B" Feature:
1. (3) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
2. (6) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
3. (4) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
4. (9) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
5. (5) 43 Doug Brinkhous, Larchwood, Iowa
6. (7) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
7. (12) 17 Jaden Gannott, Marshall, Minn.
8. (13) 67 Alex Blackford, Crooks, S.D.
9. (1) 69 Cayden Wessels, Luverne, Minn.
10. (2) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
11. (10) 2* Dustin Schultz, Marshall, Minn.
12. (8) 81VT Dylan VandenTop, George, Iowa
DNS – 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa

"A" Feature:
1. (2) 22 Blake Arends, Little Rock, Iowa
2. (4) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
3. (1) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
4. (3) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
5. (10) 35K Brady Klaassen, Little Rock, Iowa
6. (6) L82 Logan Fitzpatrick, Worthing, S.D.
7. (14) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
8. (5) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
9. (13) S1X Rick VanderWeide, Sioux Falls, S.D.
10. (12) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
11. (17) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
12. (9) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
13. (15) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
14. (19) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
15. (16) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
16. (7) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
17. (18) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
18. (20) 46-7 Tyler Glienke, Ocheyedan, Iowa
19. (11) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
20. (8) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
2. (5) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (4) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
4. (6) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
5. (2) OTG Brad Tegrotenhuis, Orange City, Iowa
6. (3) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.
7. (7) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa

Heat #2:
1. (2) 66Z Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, Iowa
2. (1) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.
3. (3) 14X Nick Johansen, Tyler, Minn.
4. (5) 34A Thor Anderson, Rock Valley, Iowa
5. (4) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
6. (6) 9B Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
7. (7) 81T Tanner Vanden Top, Rock Rapids, Iowa

Heat #3:
1. (1) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
2. (2) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
3. (6) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
4. (3) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
5. (5) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
DNS – 5L Dustin Larson, Rushmore, Minn.

Feature:
1. (3) 66Z Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, Iowa
2. (8) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
3. (4) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
4. (11) 34A Thor Anderson, Rock Valley, Iowa
5. (2) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
6. (6) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
7. (14) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
8. (13) OTG Brad Tegrotenhuis, Orange City, Iowa
9. (19) 81T Tanner Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
10. (17) 9B Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
11. (1) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
12. (15) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
13. (7) 40 Scott Overgaard, Luverne, Minn.
14. (16) 21 Larry Kracht, Magnolia, Minn.
15. (9) 14X Nick Johansen, Tyler, Minn.
16. (10) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
17. (5) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
18. (18) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
19. (12) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
DNS – 5L Dustin Larson, Rushmore, Minn.




Contact Us
Connect

© Copyright 2020 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group