Holzkamper, Hansen earn Spooker poles
Print this page
October 12, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Tri-State Speedway, Pocola, Okla.
Saturday, Oct. 12, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 22 Dalton Ragsdale, Muskogee, Okla.
2. (7) 40L Roy Long, Stilwell, Okla.
3. (3) 32 Kelly Hicks, Pea Ridge, Ark.
4. (4) D1 Austin Sangster, Pocola, Okla.
5. (6) 27T Tim Edens, West Fork, Ark.
6. (5) C35 Casey Willson, Farmington, Ark.
7. (2) 66 Grant Holman, Springdale, Ark.
DNS – 1 Nick Artherton, Bartlesville, Okla.

Heat #2:
1. (3) 4$ Brian Williams, Fayetteville, Ark.
2. (4) 33 Bobby Ward, Tahlequah, Okla.
3. (6) 15L Chris Lewis, Springdale, Ark.
4. (5) 77 Dustin Leatherman, Muskogee, Okla.
5. (7) Z28 Doug Jones, Prairie Grove, Ark.
6. (1) 41B Jalen Brewton, Van Buren, Ark.
7. (8) 79X Daniel Tarkington, Checotah, Okla.
8. (2) 17H Weston Holman, Springdale, Ark.

Heat #3:
1. (2) 79 Allen Owen Jr.., Pocola, Okla.
2. (3) 39 Steve Muilenburg, Sparta, Mo.
3. (7) 88B Hunter Byers, Rogers, Ark.
4. (4) 25* Mike Hornback, Muskogee, Okla.
5. (5) 41N Beau Nelson, Hackett, Ark.
6. (6) T Jacob Smith, West Fork, Ark.
DNS – 40X Steve Butler, Siloam Springs, Ark.

Heat #4:
1. (3) 17JR Drake Long, Stilwell, Okla.
2. (2) 999 Shawn Pinkerton, Cedarville, Ark.
3. (4) 24W Shannon Weese, Van Buren, Ark.
4. (6) 45 Dan Culp, Hindeville, Ark.
5. (1) O3H Russell Hettinger, Bokoshe , Okla.
6. (5) 225 Boyd Waters, Sallisaw, Okla.
7. (7) 11 Timothy West, West Fork, Ark.

Heat #5:
1. (4) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
2. (5) 391 Eddie Martin, Stilwell, Okla.
3. (6) 99 Jacob Cox, Pocola, Okla.
4. (3) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark.
5. (2) 707 Jamie Judy, Joplin, Mo.
6. (1) 34M Matthew Canfield, West Fork, Ark.
7. (7) 19S Stefan Palmer, Lowell, Ark.

Heat #6:
1. (1) 40 Steve Holzkamper, Gentry, Ark.
2. (7) 17 Neil Johnston, Fort Smith, Ark.
3. (3) 27 Jacob Campbell, Oktaha, Okla.
4. (6) 4W Mark Wolfe, Joplin, Mo.
5. (4) 31H Kevin Langston, West Fork, Ark.
6. (5) C Cody Caudle, Pocola, Okla.
7. (2) 37 Clint Johnson, Neosho, Mo.

Qualifier #1:
1. (3) 40 Steve Holzkamper, Gentry, Ark.
2. (11) 37 Clint Johnson, Neosho, Mo.
3. (4) 15L Chris Lewis, Springdale, Ark.
4. (7) Z28 Doug Jones, Prairie Grove, Ark.
5. (6) 77 Dustin Leatherman, Muskogee, Okla.
6. (1) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
7. (10) 79X Daniel Tarkington, Checotah, Okla.
8. (5) 32 Kelly Hicks, Pea Ridge, Ark.
9. (9) T Jacob Smith, West Fork, Ark.
10. (8) 707 Jamie Judy, Joplin, Mo.
11. (2) 17JR Drake Long, Stilwell, Okla.

Qualifier #2:
1. (2) 79 Allen Owen Jr.., Pocola, Okla.
2. (4) 99 Jacob Cox, Pocola, Okla.
3. (3) 33 Bobby Ward, Tahlequah, Okla.
4. (5) 27 Jacob Campbell, Oktaha, Okla.
5. (11) 17H Weston Holman, Springdale, Ark.
6. (8) 31H Kevin Langston, West Fork, Ark.
7. (7) 27T Tim Edens, West Fork, Ark.
8. (9) 225 Boyd Waters, Sallisaw, Okla.
9. (6) D1 Austin Sangster, Pocola, Okla.
10. (1) 40L Roy Long, Stilwell, Okla.
DNS – 66 Grant Holman, Springdale, Ark.

Qualifier #3:
1. (3) 88B Hunter Byers, Rogers, Ark.
2. (2) 391 Eddie Martin, Stilwell, Okla.
3. (1) 17 Neil Johnston, Fort Smith, Ark.
4. (7) 41N Beau Nelson, Hackett, Ark.
5. (4) 999 Shawn Pinkerton, Cedarville, Ark.
6. (10) 11 Timothy West, West Fork, Ark.
7. (6) 25* Mike Hornback, Muskogee, Okla.
8. (8) C35 Casey Willson, Farmington, Ark.
9. (9) 34M Matthew Canfield, West Fork, Ark.
10. (5) 45 Dan Culp, Hindeville, Ark.
DNS – 1 Nick Artherton, Bartlesville, Okla.

Qualifier #4:
1. (1) 4$ Brian Williams, Fayetteville, Ark.
2. (3) 39 Steve Muilenburg, Sparta, Mo.
3. (2) 22 Dalton Ragsdale, Muskogee, Okla.
4. (5) 4W Mark Wolfe, Joplin, Mo.
5. (4) 24W Shannon Weese, Van Buren, Ark.
6. (6) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark.
7. (7) O3H Russell Hettinger, Bokoshe , Okla.
8. (10) 19S Stefan Palmer, Lowell, Ark.
9. (8) 41B Jalen Brewton, Van Buren, Ark.
DNS – 40X Steve Butler, Siloam Springs, Ark.
DNS – C Cody Caudle, Pocola, Okla.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (11) 27L Trevor Latham, Rogers, Ark.
2. (5) 17 Brent Holman, Rogers, Ark.
3. (10) 01A Drew Armstrong, Alexander, Ark.
4. (4) 15 George Martin, Fort Smith, Ark.
5. (6) 10H Randy Henson, Alma, Ark.
6. (8) 57M Mike Hines, Van Buren, Ark.
7. (1) 3G Scott Glover, Hackett, Ark.
8. (7) 7D Jake Davis, Hackett, Ark.
9. (2) 38 Justin Mills, Bella Vista, Ark.
10. (3) 32 Dakota Essman, Spiro, Okla.
11. (9) 24 Justin Cartwright, Sperry, Okla.

Heat #2:
1. (3) 12H Mike Hansen, Dickinson, N.D.
2. (10) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark.
3. (8) 52 Mitch Keeter, Webb City, Mo.
4. (9) 75 Kyle Ledford, Greenwood, Ark.
5. (5) 33X Steve Muilenburg, Sparta, Mo.
6. (2) 8 Jeremy Vaughn, Pocola, Okla.
7. (7) 20E James Esmond, Sapulpa, Okla.
8. (1) 28S Mike Cook, Conway, Ark.
9. (6) 66X Dustin Campbell, Nevada, Mo.
10. (4) 34DC David Canfield, Winslow, Ark.

Heat #3:
1. (1) 127 Andy Morris, Fort Gibson, Okla.
2. (5) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
3. (2) 4R Jared Russell, Wagoner, Okla.
4. (9) 33 Lonnie Robins, Alma, Ark.
5. (10) T13 Kyle Schmidt, Lowell, Ark.
6. (8) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
7. (4) F5 Fausten Willhite, Tahlequah, Okla.
8. (7) 57 Robby Hines, Mena, Ark.
9. (3) 23 Josh Asher, West Fork, Ark.
10. (6) 83 Jessie Leamons, Berryville, Ark.

Qualifier #1:
1. (2) 12H Mike Hansen, Dickinson, N.D.
2. (4) 127 Andy Morris, Fort Gibson, Okla.
3. (6) 4R Jared Russell, Wagoner, Okla.
4. (1) 27L Trevor Latham, Rogers, Ark.
5. (8) 33X Steve Muilenburg, Sparta, Mo.
6. (5) 75 Kyle Ledford, Greenwood, Ark.
7. (9) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
8. (12) 28S Mike Cook, Conway, Ark.
9. (7) 15 George Martin, Fort Smith, Ark.
10. (11) F5 Fausten Willhite, Tahlequah, Okla.
11. (3) 17 Brent Holman, Rogers, Ark.
12. (10) 3G Scott Glover, Hackett, Ark.
13. (16) 24 Justin Cartwright, Sperry, Okla.
14. (13) 38 Justin Mills, Bella Vista, Ark.
15. (14) 23 Josh Asher, West Fork, Ark.
16. (15) 34DC David Canfield, Winslow, Ark.

Qualifier #2:
1. (2) 01A Drew Armstrong, Alexander, Ark.
2. (1) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark.
3. (3) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
4. (4) 52 Mitch Keeter, Webb City, Mo.
5. (5) 33 Lonnie Robins, Alma, Ark.
6. (8) 57M Mike Hines, Van Buren, Ark.
7. (7) 10H Randy Henson, Alma, Ark.
8. (11) 7D Jake Davis, Hackett, Ark.
9. (6) T13 Kyle Schmidt, Lowell, Ark.
10. (9) 8 Jeremy Vaughn, Pocola, Okla.
11. (10) 20E James Esmond, Sapulpa, Okla.
12. (12) 57 Robby Hines, Mena, Ark.
13. (15) 83 Jessie Leamons, Berryville, Ark.
14. (14) 32 Dakota Essman, Spiro, Okla.
15. (13) 66X Dustin Campbell, Nevada, Mo.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group