Johnson, Skauge, Krause find gold in Fountain City
Print this page
August 30, 2019

Kyle Johnson won the USRA Late Model feature.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, Aug. 30, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (3) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (4) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (2) 8 Dillon McCowan, Urbana, Mo.
4. (7) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
5. (6) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
6. (5) 20 Al Ferguson, Adrian, Mo.
7. (8) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
8. (1) 42X Dan Christopher, Decorah, Iowa

Heat #2:
1. (1) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (5) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
3. (6) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
4. (3) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
5. (8) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
6. (4) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
7. (7) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
DQ – (2) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.

Heat #3:
1. (4) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
2. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (6) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
4. (1) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
5. (8) 43T Jake Timm, Winona, Minn.
6. (5) 99 Bill Engler, Hixten, Wis.
7. (2) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
8. (7) 79 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.

Heat #4:
1. (4) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (8) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
3. (1) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa
4. (2) 10 Daniel Bargender, Marshfield, Wis.
5. (7) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 35X Phillip Dunbar, Rushford, Minn.
7. (3) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
8. (6) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa

"B" Feature:
1. (8) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
2. (10) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
3. (11) 79 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
4. (9) 42X Dan Christopher, Decorah, Iowa
5. (4) 35X Phillip Dunbar, Rushford, Minn.
6. (1) 20 Al Ferguson, Adrian, Mo.
7. (7) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas
8. (5) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
9. (6) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
10. (2) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
11. (3) 99 Bill Engler, Hixten, Wis.
DNS – 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa

"A" Feature:
1. (2) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (7) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (10) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
4. (9) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
5. (6) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
6. (11) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
7. (3) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
8. (8) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
9. (5) 8 Dillon McCowan, Urbana, Mo.
10. (17) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
11. (16) 10 Daniel Bargender, Marshfield, Wis.
12. (12) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
13. (22) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
14. (24) 42X Dan Christopher, Decorah, Iowa
15. (13) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
16. (20) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
17. (23) 79 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
18. (21) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
19. (1) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
20. (19) 43T Jake Timm, Winona, Minn.
21. (18) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
22. (4) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa
23. (14) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
DNS – 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.


Taylor Skauge won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 54 Jeremy Oakes, Spring Grove, Minn.
2. (7) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
3. (4) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
4. (2) 16 Jake James, Winona, Minn.
5. (9) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
6. (3) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
7. (6) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
8. (5) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
9. (8) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (1) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
2. (2) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
3. (8) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
4. (3) 82X Tommy Hansen, Decorah, Iowa
5. (5) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.
6. (9) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
7. (4) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
8. (6) 9 Cody Torkelson, Elgin, Iowa
9. (7) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.

Heat #3:
1. (2) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (3) 9ER Adam Speicher, Fredricksburg, Iowa
3. (1) 35 Junior Tourtellott, Galesville, Wis.
4. (6) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
5. (8) 7 Steve Dwyer, Lacrosse, Wis.
6. (4) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
7. (7) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
8. (5) 31 Darryll Foegen, Cochrane, Wis.

Feature:
1. (12) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (4) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
3. (6) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
4. (15) 7 Steve Dwyer, Lacrosse, Wis.
5. (11) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
6. (2) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
7. (10) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
8. (14) 69 Derek Ludington, Zumbrota, Minn.
9. (13) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
10. (20) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
11. (7) 54 Jeremy Oakes, Spring Grove, Minn.
12. (9) 35 Junior Tourtellott, Galesville, Wis.
13. (21) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
14. (22) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
15. (26) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
16. (24) 31 Darryll Foegen, Cochrane, Wis.
17. (25) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
18. (16) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
19. (19) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
20. (3) 16 Jake James, Winona, Minn.
21. (18) 49 Dean Pronschinske, Strum, Wis.
22. (5) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
23. (17) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
24. (23) 9 Cody Torkelson, Elgin, Iowa
25. (1) 82X Tommy Hansen, Decorah, Iowa
26. (8) 9ER Adam Speicher, Fredricksburg, Iowa


Travis Krause won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (1) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
2. (2) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
3. (6) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
4. (4) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
5. (7) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
6. (3) 97 Bob Fort, Fountain City, Wis.
7. (5) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.

Heat #2:
1. (6) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
2. (2) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
3. (4) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
4. (3) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
5. (1) 50 Gavin Tarras, New Richmond, Wis.
6. (5) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.

Feature:
1. (1) 0 Kyle Johnson, Black Rivers Falls, Wis.
2. (9) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (2) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
4. (7) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
5. (5) 24 Justin Sass, Elgin, Minn.
6. (3) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
7. (8) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
8. (13) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
9. (12) 98 Matt McEathron, Wausau, Wis.
10. (11) 97 Bob Fort, Fountain City, Wis.
11. (4) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
12. (6) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
13. (10) 50 Gavin Tarras, New Richmond, Wis.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group