Sathoff, Christensen, Gulbrandson, Scholl winners at Nobles County Fair
Print this page
August 8, 2019

Cole Christensen won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Nobles County Speedway, Worthington, Minn.
Thursday, Aug. 8, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 5 Luke Sathoff, Jackson, Minn.
2. (2) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
3. (3) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
4. (6) 6L Jim Larson, Rushmore, Minn.
5. (5) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
6. (4) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa

Heat #2:
1. (4) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
2. (3) 3S Jason Fisher, Lakefield, Minn.
3. (1) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
4. (2) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
DNS – 17 Austin Brands, Boyden, Iowa

Feature:
1. (1) 5 Luke Sathoff, Jackson, Minn.
2. (3) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (4) 04 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
4. (10) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
5. (8) 6L Jim Larson, Rushmore, Minn.
6. (2) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
7. (5) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
8. (9) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
9. (6) 3S Jason Fisher, Lakefield, Minn.
10. (7) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
DNS – 17 Austin Brands, Boyden, Iowa

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 00X Jeremy Van Ede, Adrian, Minn.
2. (3) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
3. (7) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
4. (6) 31 Darin Veen, Worthington, Minn.
5. (4) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
6. (1) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
7. (8) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.
8. (5) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.

Heat #2:
1. (1) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
2. (3) 5X Randy Klein, Currie, Minn.
3. (7) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 3 Nicholas Peters, Le Mars, Iowa
5. (5) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 23X Ryan Westman, Ormsby, Minn.
7. (2) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.

Feature:
1. (3) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
3. (10) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 10N Kole Nordquist, Beresford, S.D.
5. (4) 5X Randy Klein, Currie, Minn.
6. (8) 00X Jeremy Van Ede, Adrian, Minn.
7. (11) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
8. (9) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
9. (5) 31 Darin Veen, Worthington, Minn.
10. (12) 23X Ryan Westman, Ormsby, Minn.
11. (15) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
12. (14) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
13. (6) 3 Nicholas Peters, Le Mars, Iowa
14. (2) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
15. (13) 21X Clint Erickson, Sioux Falls, S.D.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
3. (7) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
4. (5) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
5. (6) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
6. (3) 59 Corey Gronewold, Worthington, Minn.
7. (4) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
DNS – 30X Troy Hovey, Decorah, Iowa

Heat #2:
1. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 3K Dan Strandberg, Worthington, Minn.
3. (2) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
4. (4) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
5. (6) 51 Tyler Lursen, Adrian, Minn.
6. (7) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
7. (5) 38 Cody Ross, Fulda, Minn.
8. (8) 619 Andy Wieczorek, Sioux Falls, S.D.

Feature:
1. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (6) 3K Dan Strandberg, Worthington, Minn.
3. (12) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
4. (8) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
5. (3) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
6. (1) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
7. (11) 59 Corey Gronewold, Worthington, Minn.
8. (2) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
9. (7) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
10. (14) 38 Cody Ross, Fulda, Minn.
11. (9) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
12. (15) 619 Andy Wieczorek, Sioux Falls, S.D.
13. (10) 51 Tyler Lursen, Adrian, Minn.
14. (13) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
15. (4) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
DNS – 30X Troy Hovey, Decorah, Iowa

USRA TUNERS

Heat #1:
1. (2) 11 Seth Scholl, Holmen, Wis.
2. (3) 57 Scott Espey, Alpha, Minn.
3. (6) 18 Brandon Hartmann, Fairmont, Minn.
4. (4) 92 Justin Anderson, Holmen, Wis.
5. (1) 29X Jason Bolte, Odin, Minn.
6. (5) 111 Dan Jensen, Slayton, Minn.

Heat #2:
1. (6) 24J Joshua Uhl, Luverne, Minn.
2. (4) 12B Brandon Truty, Dundee, Minn.
3. (2) 11G Gary Grabill, Ellsworth, Minn.
4. (3) 15J Josh Stanley, Paullina, Iowa
5. (1) 14C Shyanne McCulley, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 10X Santasia Silk, Humboldt, S.D.

Feature:
1. (1) 11 Seth Scholl, Holmen, Wis.
2. (4) 92 Justin Anderson, Holmen, Wis.
3. (2) 18 Brandon Hartmann, Fairmont, Minn.
4. (6) 15J Josh Stanley, Paullina, Iowa
5. (5) 57 Scott Espey, Alpha, Minn.
6. (9) 14C Shyanne McCulley, Sioux Falls, S.D.
7. (3) 12B Brandon Truty, Dundee, Minn.
8. (8) 29X Jason Bolte, Odin, Minn.
9. (7) 11G Gary Grabill, Ellsworth, Minn.
10. (10) 111 Dan Jensen, Slayton, Minn.
DNS – 10X Santasia Silk, Humboldt, S.D.
DNS – 24J Joshua Uhl, Luverne, Minn




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group