Results from Mississippi Thunder Speedway
Print this page
July 5, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, July 5, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
2. (1) 51 Chris Oertel, Marshfield, Wis.
3. (9) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
4. (6) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
5. (5) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
6. (7) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
7. (8) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
8. (3) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
9. (4) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (1) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, Iowa
2. (5) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
3. (4) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
4. (3) 89 A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.
5. (7) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
6. (6) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
7. (2) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
8. (8) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
9. (9) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.

Heat #3:
1. (2) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
2. (3) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
3. (1) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
4. (6) 44X Darrell Nelson, Hermantown, Minn.
5. (8) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
6. (4) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
7. (5) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
8. (7) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa

Feature:
1. (4) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
2. (6) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, Iowa
3. (2) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
4. (11) 44X Darrell Nelson, Hermantown, Minn.
5. (12) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
6. (8) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
7. (17) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
8. (7) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
9. (1) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
10. (5) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
11. (16) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
12. (13) 89 A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.
13. (15) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
14. (18) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
15. (22) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
16. (21) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
17. (24) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
18. (20) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
19. (23) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
20. (14) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
21. (3) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
22. (19) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
23. (26) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.
24. (9) 51 Chris Oertel, Marshfield, Wis.
25. (10) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
26. (25) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (3) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (1) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
3. (2) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
4. (5) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
5. (6) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
6. (4) 7W Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
7. (7) RED1 Scott Splittstoesser, Cottage Grove, Minn.
8. (8) 65 Rodney Hurst, Merrilland, Wis.

Heat #2:
1. (1) 95 Eric Thill, Rosemount, Minn.
2. (3) 2X Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
3. (6) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (5) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
5. (7) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
6. (8) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
7. (4) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
8. (2) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.

Heat #3:
1. (1) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
2. (6) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (5) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
5. (7) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
6. (2) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
7. (4) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.

Heat #4:
1. (2) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
2. (6) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
3. (1) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
4. (3) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
6. (7) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.
7. (4) 54 John Feirn, Colfax, Wis.

Feature:
1. (3) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
2. (4) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
3. (1) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
4. (5) 2X Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
5. (13) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
6. (2) 95 Eric Thill, Rosemount, Minn.
7. (14) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
8. (17) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
9. (26) RED1 Scott Splittstoesser, Cottage Grove, Minn.
10. (23) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
11. (29) 65 Rodney Hurst, Merrilland, Wis.
12. (18) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
13. (7) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
14. (10) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
15. (25) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
16. (11) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
17. (24) 7W Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
18. (6) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
19. (12) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
20. (16) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
21. (20) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
22. (22) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.
23. (8) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
24. (9) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
25. (28) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
26. (19) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
27. (15) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
28. (21) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
29. (27) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
DNS – 54 John Feirn, Colfax, Wis.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 30X Troy Hovey, Decorah, Iowa
2. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
4. (4) 32 Quinn Arnoldy, Winona, Minn.
5. (6) 88 Mike James, Winona, Minn.
6. (7) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.
7. (1) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa

Heat #2:
1. (7) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
2. (4) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
3. (5) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
4. (3) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
5. (1) 00 Dalton Ludington, Zumbrota, Minn.
6. (6) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
7. (2) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.

Heat #3:
1. (3) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
2. (1) 22X Adam Mietzner, Racine, Minn.
3. (4) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
4. (2) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
5. (7) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
6. (6) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
7. (5) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.

Heat #4:
1. (3) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (1) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
3. (4) 16 Jake James, Winona, Minn.
4. (6) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
5. (2) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
6. (5) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.

Feature:
1. (6) 30X Troy Hovey, Decorah, Iowa
2. (2) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (3) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
4. (9) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
5. (11) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
6. (5) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
7. (10) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
8. (7) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
9. (15) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
10. (16) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
11. (24) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
12. (8) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
13. (18) 00 Dalton Ludington, Zumbrota, Minn.
14. (17) 88 Mike James, Winona, Minn.
15. (19) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
16. (13) 32 Quinn Arnoldy, Winona, Minn.
17. (20) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
18. (23) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
19. (12) 22X Adam Mietzner, Racine, Minn.
20. (14) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
21. (4) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
22. (1) 16 Jake James, Winona, Minn.
23. (21) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.
24. (25) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
25. (22) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
26. (26) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
DNS – 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group