Results from Mississippi Thunder Speedway
Print this page
July 4, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Thursday, July 4, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 44N Darrell Nelson, Hermantown, Minn.
2. (7) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
3. (8) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
4. (4) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
5. (1) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
6. (3) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
7. (6) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
8. (5) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (3) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
2. (2) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
3. (1) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
4. (4) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
5. (5) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
6. (7) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
7. (6) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
8. (8) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.

Heat #3:
1. (1) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
2. (6) 89 A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.
3. (3) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
4. (2) 77 Tom Brink, Winona, Minn.
5. (5) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
6. (4) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
7. (7) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.

Feature:
1. (1) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas
2. (2) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
3. (6) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
4. (5) 89 A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.
5. (7) 44N Darrell Nelson, Hermantown, Minn.
6. (3) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
7. (16) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
8. (8) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
9. (4) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
10. (10) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
11. (11) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
12. (9) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
13. (14) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
14. (20) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
15. (13) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
16. (19) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
17. (18) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
18. (15) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
19. (21) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
20. (17) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
21. (12) 77 Tom Brink, Winona, Minn.
22. (22) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
23. (23) 99F Josh Flury, Cochrane, Wis.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
2. (7) 2X Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
3. (4) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
4. (2) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
5. (6) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
6. (3) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
7. (8) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
8. (5) 65 Rodney Hurst, Merrilland, Wis.

Heat #2:
1. (3) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (2) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
3. (5) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
4. (4) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
5. (6) 34JR Dan Larson Jr., Eau Claire, Wis.
6. (7) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
7. (1) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.

Heat #3:
1. (1) RED1 Scott Splittstoesser, Cottage Grove, Minn.
2. (6) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (2) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
4. (5) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (7) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.
6. (3) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
DQ – (4) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.

Heat #4:
1. (5) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (1) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
3. (3) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
4. (6) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
5. (2) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
6. (4) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
7. (7) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.

"B" Feature:
1. (2) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
2. (1) 34JR Dan Larson Jr., Eau Claire, Wis.
3. (4) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
4. (3) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
5. (6) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
6. (11) 55H Aaron Hoff, Mantorville, Minn.
7. (8) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
8. (7) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
9. (10) 65 Rodney Hurst, Merrilland, Wis.
10. (9) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
11. (5) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.

"A" Feature:
1. (1) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (5) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (2) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
4. (12) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
5. (3) 2X Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
6. (4) RED1 Scott Splittstoesser, Cottage Grove, Minn.
7. (10) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
8. (15) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
9. (18) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
10. (13) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
11. (6) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
12. (7) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
13. (14) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
14. (19) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
15. (23) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
16. (21) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
17. (20) 34JR Dan Larson Jr., Eau Claire, Wis.
18. (22) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
19. (24) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
20. (9) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
21. (11) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
22. (16) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
23. (8) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
24. (17) 14 Steven O'Brien, Red Wing, Minn.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
2. (7) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
3. (5) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
4. (6) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
5. (9) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
6. (1) 00 Dalton Ludington, Zumbrota, Minn.
7. (8) 96 Jack Dunbar, Zumbrota, Minn.
8. (2) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
9. (3) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.

Heat #2:
1. (7) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (1) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
3. (2) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
4. (4) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
5. (5) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
6. (3) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
7. (6) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
8. (9) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
9. (8) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.

Heat #3:
1. (3) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (1) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
4. (2) 32 Quinn Arnoldy, Winona, Minn.
5. (7) 16 Jake James, Winona, Minn.
6. (6) 88 Mike James, Winona, Minn.
7. (4) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
8. (8) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.

Feature:
1. (5) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (7) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
3. (12) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (8) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
5. (3) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
6. (10) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
7. (9) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
8. (11) 32 Quinn Arnoldy, Winona, Minn.
9. (6) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
10. (20) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
11. (14) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
12. (18) 88 Mike James, Winona, Minn.
13. (15) 16 Jake James, Winona, Minn.
14. (25) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
15. (13) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
16. (26) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
17. (17) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
18. (21) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
19. (1) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
20. (24) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.
21. (4) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
22. (16) 00 Dalton Ludington, Zumbrota, Minn.
23. (2) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
24. (22) 32K Caylee Kjos, Winona, Minn.
25. (23) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
26. (19) 96 Jack Dunbar, Zumbrota, Minn.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group