Regnerus, Mulder, Uhl cruise to victory at Rapid Speedway
Print this page
June 7, 2019  |  by Joel Vis

A sunny and breezy day Friday at Rapid Speedway saw Todd Uhl of Sheldon celebrate his trip back to victory lane in the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks with a dance.

Week one winner Brady Klaassen took the early lead from the pole position with Uhl right behind before taking the lead on lap 4 and taking the win.

“It’s been a long time coming for this win, we’ve had some bad luck the last couple years and it feels good to get one,” said Uhl.

Klaassen finished second followed by Dawson DeBoer, Thomas Kracht and Colter Deutsch, who came from the 18th starting position to finish with top-5 honors.

Heat race wins went to DeBoer, Klaassen, Kracht and Marty Halouska. Dustin Gulbrandson and Tracy Halouska won the "B" features.

It was an emotional win for Jackson Mulder in the Out-Pace USRA B-Mods as the young driver from Doon picked up his first career win at Rapid Speedway.

Mulder battled side by side throughout the race with Tyler Tesch of Lennox, S.D., with Mulder on the top of the raceway and Tesch on the bottom.

The two finished side by side at the line with Mulder edging him out by the front bumper.

“I just kept hitting my marks and knew it was in God’s hands,” Mulder said.

Third place went to Tyler Johnson, with Brock Hess and Kevin Joachim rounding out the top 5.

Heat race wins went to Joachim, Mitch Van Engen and Derek Vanveldhuzien.

Justin Regnerus has yet to surrender a lap to any other driver at Rapid Speedway, as he once again took his front row starting spot and led wire to wire in the American Racer USRA Stock Car feature.

Last week he cruised to an easy win, but this week was a little tougher as he was challenged early by Darrin Korthals before a flat tire caused him to go to the work area and then held off a late-race charge from Rich Gregoire to take home his second win in as many weeks.

“Rich was definitely faster than me, but I was able to block the bottom and knew he would have to move me if he wanted to get by,” Regnerus revealed.

Gregoire finished second ahead of Colby Klaassen who charged from 11th. Eric Gaul and Spenser Kalass rounded out the top 5.

Regnerus, Klaassen and Tommy Kracht took home the heat race wins.

Next week is Heritage Days Weekend at Rapid Speedway.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, June 7, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (6) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
2. (2) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (4) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
4. (3) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
5. (7) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
6. (1) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
7. (5) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.

Heat #2:
1. (5) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
2. (4) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
3. (1) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
4. (3) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa
5. (6) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
6. (2) 84L Al Lange, Pipestone, Minn.
7. (7) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.

Heat #3:
1. (2) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
2. (1) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
3. (7) 42 Jeremie Gibbs, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 268 Brad Tegrotenhuis, Orange City, Iowa
5. (4) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
6. (6) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
7. (5) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa

"A" Feature:
1. (2) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
2. (5) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
3. (11) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
4. (7) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
5. (8) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
6. (4) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
7. (1) 268 Brad Tegrotenhuis, Orange City, Iowa
8. (12) 42 Jeremie Gibbs, Sioux Falls, S.D.
9. (21) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
10. (10) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
11. (15) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
12. (19) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
13. (6) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
14. (20) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
15. (13) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
16. (16) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
17. (17) 84L Al Lange, Pipestone, Minn.
18. (18) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
19. (14) 81X Mark Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
20. (9) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
21. (3) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (4) 20 Derek Vanveldhuzien, Rock Rapids, Iowa
2. (5) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
3. (2) 15A Curt Ahlers, Flandreu, S.D.
4. (7) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
5. (3) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
7. (1) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
DNS – 34 Miles Veen, Worthington, Minn.

Heat #2:
1. (3) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
2. (5) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
3. (4) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
4. (2) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
5. (6) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
7. (1) 21X Clint Ericson, Sioux Falls, S.D.

Heat #3:
1. (3) 44 Mitch Van Engen, Doon, Iowa
2. (2) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
3. (4) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
4. (6) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
5. (1) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
6. (5) 7 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
DNS – 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.

"A" Feature:
1. (3) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
2. (5) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
3. (7) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
4. (14) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
5. (11) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
6. (10) 44 Mitch Van Engen, Doon, Iowa
7. (4) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
8. (6) 20 Derek Vanveldhuzien, Rock Rapids, Iowa
9. (17) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
10. (19) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
11. (8) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
12. (2) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
13. (12) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
14. (20) 21X Clint Ericson, Sioux Falls, S.D.
15. (16) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
16. (15) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
17. (1) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa
18. (13) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
19. (18) 7 Aaron De Thury, Sioux Falls, S.D.
20. (9) 15A Curt Ahlers, Flandreu, S.D.
21. (21) 34 Miles Veen, Worthington, Minn.
DNS – 66 Jeff Wittrock, Sioux Falls, S.D.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 31 Dawson Deboer, Little Rock, Iowa
2. (2) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
3. (3) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
4. (7) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
5. (5) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
6. (4) 3CC Josh Connell, Luverne, Minn.
7. (6) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
8. (8) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (1) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
2. (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (7) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
4. (6) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
5. (3) 2H Brian Hoing, Hartford, S.D.
6. (5) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
7. (2) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.

Heat #3:
1. (2) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
2. (8) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 00 Ryan Mulder, Harrisburg, S.D.
4. (3) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
5. (7) 47 Jacob Manitz, Sibley, Iowa
6. (1) 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
7. (5) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
DQ – (6) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.

Heat #4:
1. (5) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
2. (8) 4T Kaedan Collins, Savage, Minn.
3. (7) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
5. (6) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
6. (1) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
7. (2) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
DQ – (4) 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa

"B" Feature #1:
1. (3) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
2. (2) 2H Brian Hoing, Hartford, S.D.
3. (5) 3CC Josh Connell, Luverne, Minn.
4. (4) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
5. (7) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
6. (1) 20 Travis Christensen, Sioux Falls, S.D.
7. (6) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
DNS – 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.

"B" Feature #2:
1. (2) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (6) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
3. (4) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 3J James Adams, Harrisburg, S.D.
5. (1) 47 Jacob Manitz, Sibley, Iowa
6. (3) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
DNS – 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
DNS – 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
DNS – 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
DNS – 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.

"A" Feature:
1. (3) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
2. (1) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
3. (2) 31 Dawson Deboer, Little Rock, Iowa
4. (8) 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
5. (18) 38SS Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
6. (7) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
7. (4) 00 Ryan Mulder, Harrisburg, S.D.
8. (15) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
9. (13) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
10. (10) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
11. (11) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
12. (5) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
13. (9) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
14. (14) 4T Kaedan Collins, Savage, Minn.
15. (6) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
16. (17) 2H Brian Hoing, Hartford, S.D.
17. (12) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
18. (16) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group