Regnerus, Hess, Klaassen score opening night wins at Rapid Speedway
Print this page
May 31, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, May 31, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
2. (3) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
3. (4) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa
4. (5) 20 Derek Vanveldhuzien, Rock Rapids, Iowa
5. (6) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
6. (2) 45R Dale Ricks Jr., Boyden, Iowa
7. (7) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.

Heat #2:
1. (2) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
2. (1) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
3. (4) 21X Clint Ericson, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 14 Austin Powell, Rutland, S.D.
5. (5) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
7. (6) 45 Tucker Powell, Rutland, S.D.

Heat #3:
1. (1) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
3. (5) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
4. (6) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
5. (3) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
6. (2) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.

Feature:
1. (4) 16 Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
2. (8) 91 Tyler Johnson, Montrose, S.D.
3. (3) 22T Tyler Tesch, Lennox, S.D.
4. (9) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
5. (10) 22 Justin Voeltz, Hartford, S.D.
6. (12) 8M Kaleb Modder, George, Iowa
7. (14) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
8. (6) 40 Tim Dann, Hartford, S.D.
9. (13) 18 Corbin Erickson, Sioux Falls, S.D.
10. (15) 45R Dale Ricks Jr., Boyden, Iowa
11. (11) 21X Clint Ericson, Sioux Falls, S.D.
12. (5) 20 Derek Vanveldhuzien, Rock Rapids, Iowa
13. (19) 45 Tucker Powell, Rutland, S.D.
14. (18) 29 Jesse Reynolds, Brookings, S.D.
15. (16) 1K Scott Kennedy, Sioux Falls, S.D.
16. (7) 14 Austin Powell, Rutland, S.D.
17. (2) 21T Trevor Tesch, Worthing, S.D.
18. (20) 13N Nick Schmidt, Baltic, S.D.
19. (17) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
DQ – (1) 4 Jackson Mulder, Doon, Iowa

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
2. (3) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
3. (2) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
4. (5) 3C Josh Connell, Luverne, Minn.
5. (6) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
6. (4) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
DNS – 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.

Heat #2:
1. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
3. (1) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
4. (2) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
5. (6) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
6. (5) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
DNS – 43 Logan Ledeboer, Armour, S.D.

Heat #3:
1. (2) 38S Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
2. (1) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
3. (3) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
4. (5) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
5. (4) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
DNS – 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.

Heat #4:
1. (2) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.
3. (3) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
4. (1) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
5. (6) 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
6. (7) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
7. (4) 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa

"B" Feature:
1. (7) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 18K Landon Krohn, Rowena, S.D.
4. (2) 65 Scott Jones, Sioux Falls, S.D.
5. (5) S2H Scotty DeJong, George, Iowa
6. (1) 22W Michael Weidert, Lismore, Minn.
7. (6) 46-7 Jacob Foster, Melvin, Iowa
DNS – 13X Alex Wiertzma, Little Rock, Iowa
DNS – 15 Thomas Kracht, Luverne, Minn.
DNS – 37 Jason Scott, Worthing, S.D.
DNS – 81 Josh Froseth, Sioux Falls, S.D.
DNS – 43 Logan Ledeboer, Armour, S.D.
DNS – 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
DNS – 14S Aaron Stettnichs, Rock Rapids, Iowa
DNS – 31 Dawson Deboer, Little Rock, Iowa

"A" Feature:
1. (4) 35K Brady Klaassen, Adrian, Minn.
2. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (7) 88 Chad Kooiker, Rock Valley, Iowa
4. (1) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
5. (10) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
6. (6) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
7. (9) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
8. (12) 3C Josh Connell, Luverne, Minn.
9. (13) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
10. (17) 17J Jason Bradley, Sioux Falls, S.D.
11. (15) 77 Max Skattum, Luverne, Minn.
12. (14) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
13. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
14. (2) 23 Marty Halouska, Worthing, S.D.
15. (11) 38S Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
16. (16) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
17. (8) 52 Trevor Kracht, Luverne, Minn.
DNS – 14K Bryant Klaassen, Adrian, Minn.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
2. (1) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (5) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
4. (8) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
5. (4) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
6. (3) 84L Al Lange, Pipestone, Minn.
7. (7) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa
8. (6) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa

Heat #2:
1. (2) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
2. (3) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
3. (5) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
4. (4) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
5. (6) 20X Derrick Nordstrom, Sioux Falls, S.D.
6. (8) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
7. (1) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
8. (7) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa

Heat #3:
1. (5) 46 Colton Arends, Luverne, Iowa
2. (1) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
3. (7) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
4. (3) 268 Brad Tegrotenhuis, Orange City, Iowa
5. (6) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
6. (2) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
7. (4) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.

Feature:
1. (2) 32 Justin Regnerus, Middleburg, Iowa
2. (5) 46 Colton Arends, Luverne, Iowa
3. (4) 32X Rich Gregoire, Russell, Minn.
4. (1) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.
5. (12) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
6. (21) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
7. (3) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
8. (9) 84 Matt Lange, Pipestone, Minn.
9. (13) 20X Derrick Nordstrom, Sioux Falls, S.D.
10. (14) 51 Mark Sanow, Jasper, Minn.
11. (17) 15X Thomas Kracht, Luverne, Minn.
12. (19) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, Iowa
13. (8) 1H Tom Hagedorn, Royal, Iowa
14. (15) 84L Al Lange, Pipestone, Minn.
15. (7) 4 Roger Verdoorn, Sibley, Iowa
16. (10) 20K Spenser Kalass, Luverne, Minn.
17. (11) 22E Eric Gaul, Rushmore, Minn.
18. (22) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
19. (20) NF1 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
20. (16) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa
21. (18) 46-7 Dereck Van Der Brink, Rock Rapids, Iowa
22. (6) 268 Brad Tegrotenhuis, Orange City, Iowa
DNS – 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group