Stanton stays perfect, Rust repeats as 124 machines pack Hamilton County Speedway pits
Print this page
May 11, 2019

Eric Stanton won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

Despite chilly weather, race fans flocked to the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive on Saturday for another round of the Summit USRA Weekly Racing Series on Teacher Appreciation Night presented by Pepsi.

For braving the cool air, spectators were treated to another thrilling night on the historic half-mile clay oval while the competitors were once again greeted by a nearly flawless track surface that produced three winners from the fifth and sixth rows on the starting grid.

The deepest start that resulted in a visit to Integrity Trucking Victory Lane came from defending Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock track champion Eric Stanton of Carlisle, who found his way to first place via the 12th starting spot.

Last week’s national Allstar Performance Allstar of the Week used a caution with seven laps remaining to sneak into second place and then tracked down five-time national champ Dustin Gulbrandson of Sioux Falls, S.D., two laps later and completed the winning pass for his third win in three tries this season.

Bryce Sommerfeld of Fort Dodge and tenth-starting Justin Luinenburg of Reading, Minn., also slipped by Gulbrandson to claim second and third while Ankeny’s Jamie Songer rounded out the top five.

Also coming from the sixth row, Joel Rust of Grundy Center started on the inside in the 11th spot and powered his way to the front in capturing his second straight USRA Modified main event.

Humboldt’s Nate Hughes got to the lead midway through the race and appeared to be on his way to his first win since opening night last year, but the yellow flag waved with three laps to go when early race leader Jacob Murray suffered a flat tire.

Still, Hughes was in control until the final corner when Rust went to the low side while Hughes hugged the cushion. The two exited the turn side by side with Rust able to slide up in front of Hughes at the checkered flag and secure the $1,000 top prize.

Defending track champion J.D. Auringer of Waterloo bounced back from an early-race flat tire that sent him to the rear of the pack and finished third. Kyle Brown of Madrid and nine-time USMTS national champion and hall-of-famer Kelly Shryock of Fertile finished fifth.

In the American Racer USRA Stock Car feature race, veteran racer Steve Jackson of Polk City suffered nearly the same fate as Hughes when 10th-starting Derek Green of Granada, Minn., passed him for the lead coming out of the fourth turn with the checkered flag in the air.

It was another last-corner pass, another photo-finish and another winner from deep in the field as Green nipped Jackson for the win with Waterloo’s Dylan Suhr close behind in third. Brian Mahlstedt of Ionia and points leader Reid Keller of Webster City completed the top five.

One driver, however, parlayed his pole position starts into a dominating win Saturday night.

A first-time winner emerged in the Out-Pace USRA B-Mods when polesitter Levi Chipp of Latimer led every lap to take home the winner’s trophy.

Colby Fett of Algona claimed runner-up honors with Jared Boumeester of Waseca, Minn., taking third. Meanwhile, defending track champ Ty Griffith roared from 12th to fourth in front of his hometown crowd while current points leader Jason Bass of Fort Dodge followed him across the finish line in fifth.

The biggest turnout of USRA Tuners produced another new winner with Trent Orwig of Ottumwa taking the victory over polesitter Oliver Monson of Clear Lake. Matt Oberhelman of Fort Dodge climbed from 10th to third, Lucus Jones of Fort Dodge finished fourth and Garner’s Sam Umbarger was fifth.

Doubleheader Weekend Awaits: Fans and racers alike can double their pleasure next weekend as Iowa’s Action Track hosts a doubleheader of high-speed delights on Friday and Saturday, May 17-18.

On Friday, it’s the second round of “Friday Night Under the Lights” as D&B Agro Systems presents Kids Night with the second round of bike races for the youngsters.

Featuring USRA Modifieds, American Racer USRA Stock Cars, Out-Pace USRA B-Mods, Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks and USRA Tuners, the pits will open at 4 p.m. and spectator gates open at 5 with hot laps at 7 and racing at 7:30.

General admission tickets are $12, juniors (ages 12-16) are $8 and kids 11 & under get in for free. A Family Pack for two adults and two juniors is $32 (save $8). Pit passes are $30 or $20 for youth (ages 6-10) and free for kids 5 & under.

Then on Saturday, Casey's General Store presents Armed Forces Night with free admission for all retired and active duty military (please bring your military ID or VA health card). Items will be auctioned during intermission with all proceeds benefitting Hope for the Warriors.

One dollar of every ticket sold will also be donated to Hope for the Warriors, a veteran service organization which provides a full cycle of care to restore self, family and hope to post-9/11 service members, their families and families of the fallen. Learn more at HopeForTheWarriors.org.

Casey's General Store is donating tickets to the Hamilton County Veteran's Affairs to be dispersed to veterans and their family members. Veterans and active duty military personnel and their families will also be able to occupy the VIP Suite and Party Deck as Casey’s is inviting them to enjoy that space on their behalf.

Veterans and military personnel can pick up free tickets at the Hamilton County Veteran’s Affairs office located at 500 Fair Meadow Drive in Webster City.

With the on-track action, fans can expect to see the region’s top Out-Pace USRA B-Mod racers on this night as they battle for a whopping $2,400 to win their main event. The Summit USRA Weekly Racing Series featuring USRA Modifieds, American Racer USRA Stock Cars, Out-Pace USRA B-Mods, Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks and USRA Tuners will be in action, along with the return of the lightning-fast Super Late Models presented by Malvern Bank.

Pits will open at 4 p.m. and spectator gates open at 5 with hot laps at 7 and racing at 7:30.

General admission tickets are $15 (current and retired military personnel are free), juniors (ages 12-16) are $10 and kids 11 & under get in for free. Pit passes are $30 while youth (ages 6-10) get in for $#20 and kids 5 & under can accompany their parents to the pit area at no cost.

The Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive is located off US 20 at exit 140, then 1.2 miles north, then 0.5 mile east on Bank St., then 0.4 mile south on Bluff St. to the Hamilton County Fairgrounds in Webster City, Iowa. The physical address is 1200 Bluff St, Webster City, IA 50595.

For more information, call (515) 832-6000 or check out HamiltonCoSpeedway.com. You can also get social on Facebook and Twitter (@HamiltonCoSpeed).

Opening in July 1910, the Hamilton County Speedway is the oldest speedway in the state of Iowa. In 1938, work began on the current location at the Hamilton County Fairgrounds. The semi-banked half-mile dirt track was completed in the spring of 1939, and the first races were held on the track in September of that year.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Hamilton County Speedway, Webster City, Iowa
Saturday, May 11, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA Modifieds

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (5) 00J J.D. Auringer, Waterloo, Iowa
2. (1) 75 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
3. (3) 21D David Brown, Kellogg, Iowa
4. (6) 71 Jeff James, Stanton, Iowa
5. (4) B00K Dylan Book, Adel, Iowa
6. (7) 80J Jared Van Deest, Holland, Iowa
7. (2) 00 Tristan Vesterby, Webster City, Iowa
DNS – 09 Jason Asbe, Clear Lake, Iowa
DNS – 2 Jerid Ratzke, Williams, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (7) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
2. (8) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
3. (1) 21K Kyle Brown, Madrid, Iowa
4. (2) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
5. (3) 8L Lyle Sathoff, Armstrong, Iowa
6. (4) 17 Justin Sackett, Pierson, Iowa
7. (6) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
8. (5) 15M Shane DeMey, Denison, Iowa

Heat Race #3:
1. (2) 26J Joel Rust, Grundy Center, Iowa
2. (1) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
3. (4) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (6) 49J Jason Murray, Hartford, Iowa
5. (5) 48J Jacob Murray, Hartford, Iowa
6. (3) 21X Brennen Chipp, Dunkerton, Iowa
7. (7) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
8. (8) 37 Rob Jennings, Slater, Iowa

Feature:
1. (11) 26J Joel Rust, Grundy Center, Iowa
2. (3) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
3. (8) 00J J.D. Auringer, Waterloo, Iowa
4. (4) 21K Kyle Brown, Madrid, Iowa
5. (7) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
6. (1) 21D David Brown, Kellogg, Iowa
7. (12) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
8. (5) 75 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
9. (16) 80J Jared Van Deest, Holland, Iowa
10. (6) 71 Jeff James, Stanton, Iowa
11. (18) 21X Brennen Chipp, Dunkerton, Iowa
12. (15) 48J Jacob Murray, Hartford, Iowa
13. (14) 8L Lyle Sathoff, Armstrong, Iowa
14. (20) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
15. (10) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
16. (17) 17 Justin Sackett, Pierson, Iowa
17. (21) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
18. (13) B00K Dylan Book, Adel, Iowa
19. (19) 00 Tristan Vesterby, Webster City, Iowa
20. (9) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
21. (2) 49J Jason Murray, Hartford, Iowa
22. (23) 15M Shane DeMey, Denison, Iowa
23. (24) 37 Rob Jennings, Slater, Iowa
24. (22) 09 Jason Asbe, Clear Lake, Iowa
DNS – 2 Jerid Ratzke, Williams, Iowa

American Racer USRA Stock Cars

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
2. (2) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa
3. (3) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
4. (1) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
5. (7) 7X Jason Minnehan, Churdan, Iowa
6. (6) 46 Cody Frerichs, Bristow, Iowa
7. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
8. (8) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
9. (9) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (8) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (3) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
3. (2) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
4. (9) 75 Curt Hook, Ackley, Iowa
5. (5) 5 Jeff Havlik, Iowa Falls, Iowa
6. (7) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
7. (6) 66L Brent Lyman, Iowa Falls, Iowa
8. (4) 15 Allen Govig, Madrid, Iowa
9. (1) 7 Rick Todd, Des Moines, Iowa

Heat Race #3:
1. (1) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
2. (5) 7SR Shawn Ritter, Keystone, Iowa
3. (6) 77M Jeff Mueller, Albion, Iowa
4. (7) 20V Dustin Vis, Cedar Rapids, Iowa
5. (8) 11X Jesse Brown, Nashua, Iowa
6. (4) Y5 Matt Byrne, Webster City, Iowa
7. (2) 27D Bradley Dutton, Des Moines, Iowa
8. (3) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa

Feature:
1. (10) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (1) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
3. (4) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
4. (8) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
5. (6) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
6. (5) 7SR Shawn Ritter, Keystone, Iowa
7. (11) 77M Jeff Mueller, Albion, Iowa
8. (18) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
9. (13) 7X Jason Minnehan, Churdan, Iowa
10. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
11. (9) 75 Curt Hook, Ackley, Iowa
12. (12) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
13. (2) 20V Dustin Vis, Cedar Rapids, Iowa
14. (3) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa
15. (23) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa
16. (14) 11X Jesse Brown, Nashua, Iowa
17. (17) Y5 Matt Byrne, Webster City, Iowa
18. (21) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
19. (19) 66L Brent Lyman, Iowa Falls, Iowa
20. (22) 15 Allen Govig, Madrid, Iowa
21. (24) 7 Rick Todd, Des Moines, Iowa
22. (16) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
23. (15) 46 Cody Frerichs, Bristow, Iowa
24. (20) 27D Bradley Dutton, Des Moines, Iowa
DNS – 5 Jeff Havlik, Iowa Falls, Iowa
DNS – 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa

Out-Pace USRA B-Mods

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (2) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
2. (1) 12 Doug Smith, Lake City, Iowa
3. (3) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
4. (5) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
5. (8) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
6. (6) 32X Gerald Curry, Lu Verne, Iowa
7. (4) 12R Travis Storjohann, Marshalltown, Iowa
8. (7) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (2) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
3. (6) 00 Colby Fett, Algona, Iowa
4. (5) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
5. (4) 68 Jeff Frevert, Fort Dodge, Iowa
6. (7) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
7. (3) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa

Heat Race #3:
1. (1) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
2. (2) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
3. (7) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
4. (3) 77 Josh Foster, Newton, Iowa
5. (5) 1JS Daniel Hilsabeck, Waukee, Iowa
6. (6) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
7. (4) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa

Feature:
1. (1) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
2. (5) 00 Colby Fett, Algona, Iowa
3. (7) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (12) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
5. (3) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
6. (4) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
7. (11) 77 Josh Foster, Newton, Iowa
8. (13) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
9. (2) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
10. (16) 32X Gerald Curry, Lu Verne, Iowa
11. (6) 11 Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
12. (9) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
13. (19) 12R Travis Storjohann, Marshalltown, Iowa
14. (15) 1JS Daniel Hilsabeck, Waukee, Iowa
15. (18) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
16. (17) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
17. (14) 68 Jeff Frevert, Fort Dodge, Iowa
18. (22) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
19. (8) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
20. (20) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
21. (10) 12 Doug Smith, Lake City, Iowa
22. (21) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa

Cook Racing Supplies USRA Hobby Stocks

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (1) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
3. (2) 83W Matt White, Nashua, Iowa
4. (7) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
5. (5) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa
6. (6) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
7. (8) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
8. (3) 79 Kraig Sande, Otho, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
3. (4) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
4. (1) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
5. (8) 32 Tony Smidt, Britt, Iowa
6. (6) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
7. (3) 40SE Scott Ellis, Marshalltown, Iowa
8. (7) 33C Corey Schreiber, Jackson, Minn.

Heat Race #3:
1. (2) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
2. (5) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
3. (3) 11J Jayden Glenn, Stratford, Iowa
4. (6) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
5. (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
6. (7) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
7. (1) 10 John Ades, Rippey, Iowa

Feature:
1. (12) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (4) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
3. (10) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
4. (7) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
5. (9) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
6. (18) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
7. (19) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
8. (3) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
9. (17) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
10. (23) 33C Corey Schreiber, Jackson, Minn.
11. (8) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
12. (14) 32 Tony Smidt, Britt, Iowa
13. (1) 83W Matt White, Nashua, Iowa
14. (21) 10 John Ades, Rippey, Iowa
15. (20) 40SE Scott Ellis, Marshalltown, Iowa
16. (11) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
17. (22) 79 Kraig Sande, Otho, Iowa
18. (2) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
19. (6) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
20. (15) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
21. (5) 11J Jayden Glenn, Stratford, Iowa
22. (16) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
23. (13) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa

USRA Tuners

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 04 Trent Orwig, Ottumwa, Iowa
2. (5) 5 Oliver Monson, Clear Lake, Iowa
3. (8) 13 Lucus Jones, Fort Dodge, Iowa
4. (6) 13J Justin Nielson, Lu Verne, Iowa
5. (3) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa
6. (7) 82X Tommy Hansen, Decorah, Iowa
7. (2) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
8. (1) 11G Gary Grabill, Ellsworth, Minn.

K97 Heat Race #2:
1. (2) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
2. (7) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
3. (5) 02 John Gill, Marshalltown, Iowa
4. (4) 14 Tyler DeBoer, Fort Dodge, Iowa
5. (3) G12 Myke Gorham, Boone, Iowa
6. (1) 12J Shawn Kraft, Sumner, Iowa
7. (6) 45 John Dahlsten, Pomeroy, Iowa
8. (8) 230 Michael Heun, Manson, Iowa

Feature:
1. (4) 04 Trent Orwig, Ottumwa, Iowa
2. (1) 5 Oliver Monson, Clear Lake, Iowa
3. (10) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
4. (3) 13 Lucus Jones, Fort Dodge, Iowa
5. (9) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa
6. (2) 13J Justin Nielson, Lu Verne, Iowa
7. (13) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
8. (11) 82X Tommy Hansen, Decorah, Iowa
9. (15) 11G Gary Grabill, Ellsworth, Minn.
10. (16) 230 Michael Heun, Manson, Iowa
11. (14) 45 John Dahlsten, Pomeroy, Iowa
12. (6) 14 Tyler DeBoer, Fort Dodge, Iowa
13. (12) 12J Shawn Kraft, Sumner, Iowa
14. (5) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
15. (7) G12 Myke Gorham, Boone, Iowa
16. (8) 02 John Gill, Marshalltown, Iowa




Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group